28.10.2016
  Piątek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Za kółkiem tylko na trzeźwo!

  Za kółkiem tylko na trzeźwo!

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Zabitych - 4 tys., w tym 300 dzieci. Rannych - 40 tys., wśród nich 7 tys. dzieci. Oto "dokonania" pijanych kierowców na drogach w ostatnich 6 latach. - To tak jakby ranili oni co dziesiątego mieszkańca Gdańska, w tym wszystkich przedszkolaków - głosi ulotka wydana przez Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień.
  Nadchodzący długi weekend, połączony z terminem zmiany wakacyjnych turnusów - a więc wzmożonego ruchu na drogach - to dobry moment, by poruszyć sumienia tych, którzy siadają za kółkiem nie tylko po jednym "małym jasnym".

  Statystyki porażają. W ub.r. w samym tylko Trójmieście policjanci zatrzymali 1282 pijanych kierowców. W całej Polsce było ich prawie 79 tys., a kolejnych 71 tys. stanowili pijani kierowcy pojazdów innych niż mechaniczne, np. rowerów!

  W 2007 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali w sumie aż 3420 wypadków. Zginęło w nich 409 osób, a 4922 zostały ranne. - Pijany kierowca prowadzi średnio co setny samochód, ale powoduje co dziesiąty wypadek - zwraca uwagę aspirant Zbigniew Korytnicki z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

  - Musimy oduczyć ludzi myślenia w rodzaju "będę jechał ostrożnie" albo "wyjdę na dwór, to wytrzeźwieję". Nasze działania są skierowane głównie do młodych kierowców - mówi Danuta But ze Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie, organizującego kampanię "Prowadzący-niepijący".

  W Trójmieście niemal równocześnie rozpoczęło się kilka akcji mających zapobiec siadaniu za kierownicę w stanie "po spożyciu". GCPU prowadzi pogadanki w szkołach, organizuje pikniki, przygotowuje spoty telewizyjne, billboardy - takie jak ten który prezentujemy na stronie 1 "Był. Po jednym".

  - Wiemy, że pomysł postawienia tej kropki jest kontrowersyjny, była burzliwa dyskusja. Problem jest jednak tak wielki, że potrzebne są radykalne kroki - mówi Radosław Nowak, szef działu terapii GCPU.

  - Każda akcja, która może złagodzić ten nabrzmiały społecznie problem, jest cenna - twierdzi Ewa Kamińska, wiceprezydent Gdańska.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo