Uwaga! Prąd zdrożeje po nowym roku

  Uwaga! Prąd zdrożeje po nowym roku

  JK

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Uwaga! Prąd zdrożeje po nowym roku

  ©archiwum

  Początek roku przyniesie niestety podwyżkę cen energii elektrycznej. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe taryfy dla dostawców energii, w tym dla Grupy Energa.
  Uwaga! Prąd zdrożeje po nowym roku

  ©archiwum

  Średnio dla klientów firmy energetycznej z Gdańska podwyżka będzie najdotkliwsza spośród zatwierdzonych taryf.

  - Średni wzrost rachunku za energię elektryczną dla odbiorców z gospodarstw domowych (uwzględniający wzrost cen sprzedaży oraz za dystrybucję energii) wyniesie ok. 7,4 proc. - informuje Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa.

  W przeliczeniu na złotówki oznacza to, że miesięczny wzrost płatności przeciętnego gospodarstwa domowego z grupy odbiorców G11, przy rocznym zużyciu ok. 2000 kWh wyniesie w przybliżeniu 5,4 zł. W skali roku da to podwyżkę wysokości ok. 65 zł.

  Dlaczego od stycznia prąd będzie kosztował więcej? Firmy energetyczne tłumaczą, że wzrósł koszt zakupu energii elektrycznej od jej wytwórców. Wzrosły także koszty zakupu tzw. praw majątkowych do świadectw pochodzenia energii elektrycznej, "żółtych" ze źródeł gazowych oraz "czerwonych" ze źródeł kogeneracyjnych - elektrociepłowni, a w przypadku tych drugich również znacznie wzrosła opłata zastępcza związana z tymi prawami.

  - Jednocześnie spółki obrotu zobligowane są do zakupu energii z odnawialnych źródeł energii, po cenie zatwierdzonej przez prezesa URE. Stosunkowo wysoki poziom tej ceny przyczynił się do zwiększenia kosztów zakupu energii z OZE, w konsekwencji czego wzrósł poziom cen energii dla odbiorców indywidualnych - dodaje Ostrowska.

  W Enerdze udział źródeł odnawialnych w produkcji energii jest najwyższy w kraju.
  Z taryf zatwierdzonych przez URE wynika, że klienci firmy Enea Operator zapłacą od przyszłego roku rachunki za prąd o 5,4 proc. wyższe, Enionu o 4,2 proc. więcej, a EnergiiPro o 3,8 proc.
  W pierwszych wnioskach firmy energetyczne oczekiwały podwyżek średnio o około 16 proc.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   awHKzBjUux

   bKYiITAwVx (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 12

   rJ0JeY kkahjeeuzcjl, [u**********pvorhmvwpoon.com/]pvorhmvwpoon[/url], [link=http://rmpqjhtcwrxu.com/]rmpqjhtcwrxu[/link], http://ipzxucsjhoox.com/

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama