Gdańsk. Prochy Szczyta wrócą do Polski

  Gdańsk. Prochy Szczyta wrócą do Polski

  Ewelina Oleksy

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Bezpośrednią przyczyną śmierci Antoniego Szczyta, szefa Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku, było utonięcie - informuje polska ambasada w Pretorii, stolicy RPA, gdzie urzędnik spędzał urlop.
  - Właśnie otrzymaliśmy krótką, jednostronicową informację dotyczącą okoliczności tego zdarzenia - informuje Beata Brzywczy, radca ds. konsularnych ambasady polskiej w Pretorii. Na pełen raport policji czekać trzeba jednak zwykle ok. 4-6 tygodni. - Skontaktowałam się z firmą pogrzebową, która została wynajęta na zlecenie rodziny pana Szczyta. Tam poniformowano mnie, że jego prochy, bo ciało na życzenie rodziny zostało skremowane, trafią do Polski jeszcze w tym tygodniu.

  Do tragedii doszło dwa tygodnie temu. Antoni Szczyt podczas urlopu wybrał się na wycieczkę łodzią po zatoce Mossel w południowej części RPA. W pewnym momencie z niej wypadł i mimo, że od razu przeprowadzono reanimację, nie udało się go odratować. Przyczyny wypadku cały czas bada południowoafrykańska policja.

  Szczyt był jednym z najbardziej lubianych i cenionych gdańskich urzędników. Przez 18 lat pracował w magistracie, koordynował rozbudowę ścieżek rowerowych i działał na rzecz rozwoju komunikacji miejskiej. Jego ostatnim dziełem była budowa w Gdańsku miasteczka ruchu drogowego dla najmłodszych.

  Wiadomość o jego niespodziewanej śmierci poruszyła do tego stopnia, że pojawiła się propozycja by jego imieniem nazwać jeden z nowych tramwajów Swing, jeżdżących po Gdańsku. Decyzję mają podjąć sami mieszkańcy, którzy będą mogli zagłosować na patrona pojazdu i zaproponować, by został nim właśnie Antoni Szczyt.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama