Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie Wisła: 2017 ma być rokiem królowej polskich rzek

Jacek Sieński
Rycina - J. F. Schuster 1770
Rok 1467 uznaje się za początkujący wolną żeglugę na Wiśle, Umożliwiło ją zawarcie 19 października 1466 roku pokoju toruńskiego, kończącego wojnę trzynastoletnią z Krzyżakami. Na mocy traktatu pokojowego do Rzeczypospolitej włączono Prusy Królewskie, a tym samym dolny odcinek Wisły i leżące nad nim bogate miasta pruskie.

Te wydarzenia sprzed 550 lat chce uczcić w 2017 roku Społeczny Komitet Obchodów Roku Rzeki Wisły.
Komitet utworzono w ubiegłym roku w wyniku porozumienia zaprzyjaźnionych i współpracujących ze sobą środowisk wiślanych z Warszawy, Krakowa, Solca i Wyszogrodu. Lista osób wspierających tę społeczną inicjatywę liczyła ponad 50 nazwisk. Są na niej zarówno działacze organizacji społecznych i pozarządowych, jak i naukowcy, żeglarze czy pracownicy instytucji samorządowych. Funkcjonowanie komitetu pozytywnie oceniają zwykli ludzie i posłowie na Sejm, pilnie obserwujący jego poczynania. "Presję" na posłów wywiera Związek Miast #Nadwiślańskich i kilkadziesiąt miejscowości, które w formie odpowiednich uchwał i stanowisk opowiadają się za projektem i działaniami komitetu.

Robert Jankowski, sekretarz generalny komitetu, przypomina, że wolność żeglugi wiślanej potwierdził król Jan Olbracht w roku 1496 w przywilejach #piotrkowskich, w których zapisano m.in.: "Postanowiliśmy, aby żegluga na rzekach Królestwa naszego w górę i w dół z wszelkiego rodzaju towarami była wolna dla wszystkich ludzi jakiegokolwiek stanu, zakazując wszelkie przeszkody i cła". Złoty okres żeglugi na królowej polskich rzek trwał 300 lat i przerwały go rozbiory Polski. Nieskrępowane cłami, podatkami i przymusowym składem przewozy towarów, głównie zbóż i produktów leśnych, na szlakach całej Wisły i jej dorzecza, sprawiły, że Rzeczpospolita stała się potęgą gospodarczą. Handel wiślany przynosił wielkie korzyści ekonomiczne nadrzecznym miejscowościom i miastom, a zwłaszcza mieszczanom z Krakowa, Sandomierza, Kazimierza, Puław, Warszawy, Torunia, Nieszawy, Bydgoszczy, Chełmna, Grudziądza, Kwidzyna, Elbląga i Gdańska.

Jedną z inicjatyw komitetu jest projekt uchwały Sejmu w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły. W jego uzasadnieniu napisano m.in., że Wisła stanowi symbol polskości i patriotyzmu oraz naturalne i historyczno-kulturowe dziedzictwo. Jako centralna arteria wodna daje ona początek morskim szlakom komunikacyjnym. Wisła i przylegające do niej tereny są cennym obszarem przyrodniczym w skali europejskiej. Rzeka jest także kilkusetkilometrowym szlakiem wodnym o ogromnym potencjale żeglugowym i turystycznym. Istnieje potrzeba przemyślanej strategii jej wykorzystania. Sekretarz Jankowski zaznacza, że uchwała sejmowa jest ważna i na pewno pomogłaby w budowie programów dla Wisły. Ale nie ona jest najważniejsza. Niezależnie od niej, dla środowisk wiślanych rok 2017 i tak będzie rokiem Wisły. Projekt uchwały trafił już do wielu posłów, reprezentujących okręgi nadwiślańskie. Rozpoczęło się jego "procedowanie". Oznacza to, że dojdzie do wyboru posła prowadzącego oraz komisji, która się tym zajmie.

- Poprzez liczbę i jakość działań związanych z obchodami roku Wisły pragniemy zwrócić uwagę władz i społeczeństwa na konieczność tworzenia programów dotyczących rzeki oraz na problemy jej zrównoważonego rozwoju - podkreśla sekretarz Jankowski. - Pracujemy nad terminarzem działań i publikacji, których kulminacja nastąpi w roku 2017. Zbieramy, integrujemy i wspieramy podejmowane już działania lokalne, jak na przykład Flis Festiwal w Gassach, Zielone Świątki w Nadbrzeżu, Warszawskie Wyścigi kajakowe 7 Mostów, Wioślarskie Regaty Królewskie w Kłudziu, Flis Królewski z Krakowa do Gdańska. Na tegoroczną Watrę Wolności otrzymaliśmy honorowy patronat prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Znaczącym wydarzeniem w roku Wisły ma być Wielki Flis Narodowy w 2017 roku, będący masowym spływem Wisłą, od kilometra zerowego do Gdańska. Do udziału w tym flisie zaprosimy gości z całej Europy i Polaków rozsianych po całym świecie. Ale zanim to nastąpi, polska załoga, z logo Roku Rzeki Wisły, ma dotrzeć drogami śródlądowymi z Krakowa do Orleanu we Francji, na Festiwal Loary 2015 oraz promować na nim Wisłę i jej bogate dziedzictwo kulturowe. - Pracujemy też nad programami dotyczącymi Wisły, w oparciu o które możliwe będzie przeprowadzenie różnych działań, w tym być może budowa sieci małych przystani w miejscowościach nadrzecznych - dodaje sekretarz Jankowski.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki