Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Nowa poradnia dla chorych na stwardnienie rozsiane zacznie działać 1 lipca

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Gabinet lekarsko-zabiegowy wyposażony jest w wygodny fotel do podawania leków we wlewie dożylnym
Gabinet lekarsko-zabiegowy wyposażony jest w wygodny fotel do podawania leków we wlewie dożylnym Przemek Świderski
Nowa poradnia dla chorych na stwardnienie rozsiane (w skrócie SM) rozpocznie swoją działalność 1 lipca br. w Gdańsku. To jedyne takie miejsce na Pomorzu.

Nowej poradni jednak próżno szukać w wykazie placówek finansowanych przez pomorski NFZ. Wnioskowali o nią opiekujący się chorymi lekarze ze szpitala Copernicus, zarząd spółki zaaprobował pomysł i sfinansował adaptację pomieszczeń na siedzibę. Pacjentów będą tu przyjmować lekarze pracujący jednocześnie w tym szpitalu na oddziale neurologicznym i leczenia udarów mózgu, w tym dr Anna Wojnarowska, dobrze znana chorym na SM.

- Poradnia powstała z inicjatywy lekarzy, co uważam za niezwykle cenne - mówi Dariusz Kostrzewa, prezes Copernicusa. Adaptacja pomieszczeń po byłej poradni lekarza zakładowego (szpital zawarł w tym zakresie umowę z przychodnią przy ul. Wałowej) kosztowała zaledwie kilkanaście tys. zł, a efekt jest znakomity. - Poradnia zlokalizowana jest od wewnętrznej strony szpitalnego budynku (wejście od ul. Pohulanka), na parterze, do jej drzwi można podjechać bezpośrednio, wszystko przystosowane jest dla osób niepełnosprawnych - chwali Stanisława Hirsz-Lemke, szefowa zespołu pielęgniarskiego na neurologii. Poradnia ma przestronną poczekalnię i dwa gabinety, w tym jeden lekarsko-zabiegowy, wyposażony w wygodny fotel do podawania leków we wlewie dożylnym. Lekarze zaczną tu przyjmować chorych od 1 lipca. W miesiącach letnich dwa razy w tygodniu, we wtorki i środy. Od jesieni poradnia będzie czynna prawdopodobnie codziennie. Harmonogram jej pracy zależy też od tego, ilu chorych na SM uda się włączyć do programów lekowych. O tym decyduje pomorski NFZ.

To jedyna na Pomorzu poradnia dla wyłącznie tego rodzaju pacjentów, ponieważ NFZ uważa, że chorzy na SM, podobnie jak chorzy z padaczką, z powodzeniem mogą leczyć się w poradniach ogólnie neurologicznych, w których pomocy szukają również osoby m.in. bólami kręgosłupa, migrenami, zaburzeniami równowagi na innym tle.

- Dla chorych na SM, dotkniętych w różnym stopniu niepełnosprawnością to niekorzystne, gdyż "gubią" się wśród innych pacjentów neurologicznych, a z uwagi na specyfikę schorzenia i sposób leczenia wymagają regularnych kontroli i ścisłego nadzoru - tłumaczy dr n. med. Waldemar Fryze, ordynator oddziału.

Rozmowa dr. med. Waldemarem Fryzem, ordynatorem oddziału neurologicznego w szpitalu Copernicus w poniedziałkowym (23.06.2014), papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego".

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki