Sopot: Wojciech Fułek chce wprowadzić głosowanie imienne

  Sopot: Wojciech Fułek chce wprowadzić głosowanie imienne

  Kamila Grzenkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wojciech Fułek chce wprowadzić w Radzie Miasta Sopotu rewolucyjne zmiany

  Wojciech Fułek chce wprowadzić w Radzie Miasta Sopotu rewolucyjne zmiany

  Wojciech Fułek, nowy przewodniczący Rady Miasta Sopotu, przygotowuje projekt zmian, które zamierza wprowadzić do statutu miasta i regulaminu rady. Podkreśla, że o swoich pomysłach rozmawiał na razie tylko z wiceprzewodniczącymi rady, ale w najbliższych dniach będzie je dokładnie przedstawiał poszczególnym klubom.
  Wojciech Fułek chce wprowadzić w Radzie Miasta Sopotu rewolucyjne zmiany

  Wojciech Fułek chce wprowadzić w Radzie Miasta Sopotu rewolucyjne zmiany

  - Chcę wprowadzić, wzorem parlamentu, głosowanie imienne podczas sesji, a także status doradców społecznych w komisjach Rady Miasta - zapowiada Wojciech Fułek, przewodniczący Rady Miasta, lider klubu "Kocham Sopot".

  Jak tłumaczy, głosowanie imienne ma prowadzić do pełnej jawności obrad rady. Dziś jest bowiem tak, że podczas głosowań radni podnoszą rękę, spisywana jest liczba "za" i "przeciw" a w zasadzie po kilku dniach prawie nikt nie pamięta, jak kto głosował. Teraz sopocianie będą mogli, o ile projekt Wojciecha Fułka przejdzie, dowiedzieć się, jaką opinię mieli w danych sprawach ich radni.

  - Chodzi mi o większe upublicznienie decyzji podejmowanych na sesjach. To także chęć odpartyjnienia Rady Miasta - przyznaje Fułek, przypominając, że w czasie głosowań nad niektórymi ważnymi projektami obowiązywała dyscyplina partyjna. Nawet jeśli radny z danego klubu nie zgadzał się z jego opinią, musiał zagłosować tak, jak pozostali.

  Imienne głosowanie to chęć odpartyjnienia Rady Miasta

  - Myślę, że dzięki imiennej decyzji radni będą bardziej przywiązywać uwagę do tego, w jaki sposób głosują - podkreśla przewodniczący Rady Miasta.

  Doradcy społeczni mieliby bezpłatnie doradzać członkom komisji w konkretnych sprawach. Będą to fachowcy w swoich dziedzinach.

  Do pomysłów Fułka sceptycznie podchodzi Lesław Orski, radny PO. - Głosowania imienne mogłyby odbywać się w ważnych dla mieszkańców sprawach. Tak się zresztą działo. Wystarczyło zgłosić wniosek formalny w czasie sesji. Jeśli wprowadzone zostanie głosowanie imienne nad każdym projektem, bardzo wydłuży to kolejne posiedzenia Rady Miasta - zauważa Lesław Orski. - Z podejmowanych decyzji mieszkańcy powinni rozliczać całe kluby, a nie poszczególnych radnych.
  PRZECZYTAJ TAKŻE

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Do p. Orskiego

   ks (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 7

   Dobra organizacja (gotowa lista z nazwiskami z polami TAK/NIE) nie wydłuży posiedzenia, ale je usprawni i odpartyjni. Więc skąd taki opór ??? chyba tylko dla zasady, albo komuś jest nie w smak...rozwiń całość

   Dobra organizacja (gotowa lista z nazwiskami z polami TAK/NIE) nie wydłuży posiedzenia, ale je usprawni i odpartyjni. Więc skąd taki opór ??? chyba tylko dla zasady, albo komuś jest nie w smak przejrzystość RM ... W wyborach samorządowych głosujemy na LUDZI i ich chcemy rozliczać a nie kluby.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Orski już marudzi

   Fioletowy_kot (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   tak się martwi, że będzie musiał dłużej raz w miesiącu na sesji siedzieć. Ciekawe gdzie się się śpieszy. Panie Orski parking poczeka! :)

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama