W niedzielę mieszkańcy gminy Lichnowy wybierali wójta

  W niedzielę mieszkańcy gminy Lichnowy wybierali wójta

  Radosław Konczyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W niedzielę mieszkańcy gminy Lichnowy wybierali wójta
  Gmina Lichnowy wyróżnia się na wyborczej mapie Pomorza. Tylko tu nie została jeszcze wybrana osoba, która będzie rządziła przez następną kadencję. Mieszkańcy wczoraj nie głosowali na wójta. PKW ustaliła termin drugiej tury na 19 grudnia.
  W niedzielę mieszkańcy gminy Lichnowy wybierali wójta
  Lichnowy są jedyną gminą w naszym województwie i jedną z dziesięciu w Polsce, które znalazły się w takiej sytuacji. Wybory przełożono na późniejszy termin, bo rezygnację z udziału w drugiej turze, która odbyła się 5 grudnia, złożył Waldemar Lamkowski, obecny wójt starający się wcześniej o reelekcję. Niektórzy po tej decyzji pospieszyli się i już nawet gratulowali zwycięstwa jego konkurentowi, Janowi Michalskiemu.
  Pojedynek wyborczy tych panów można było zaliczyć do jednych z najciekawszych starć nawet w skali Pomorza. Obaj kandydaci przez długie lata współpracowali w samorządzie: jeden jako wójt, drugi m.in. jako przewodniczący Rady Gminy. Łączy ich też przynależność do PSL. Wiosną br. Michalski postanowił pójść swoją drogą. W pierwszej turze mieszkańcy obdarzyli go większym zaufaniem niż wójta i wygrał z nim w stosunku ok. 42 proc. do 38 proc. Ten wynik, jak mówi sam Waldemar Lamkowski, należący do grona wójtów z najdłuższym stażem w Polsce, skłonił go do refleksji. - Sądzę, iż część mieszkańców jest już znudzona moją osobą i trwającą ponad 20 lat służbą, oczekuje zmian - tak m.in. tłumaczy swoją decyzję.

  Zgodnie z ordynacją wyborczą, miejsce wycofującego się kandydata zajmuje osoba z trzecim wynikiem po pierwszej turze. 19 grudnia zmierzą się więc Jan Michalski i Franciszek Portjanko. A Waldemar Lamkowski obecną funkcję będzie pełnił do czasu zaprzysiężenia nowego wójta. Potem ma wylądować na fotelu wicestarosty malborskiego.

  Cisza wyborcza obowiązuje tylko na terenie gminy Lichnowy.

  10 gmin w Polsce


  Do głosowania pójdą mieszkańcy: gminy Janowiec (powiat puławski, województwo lubelskie), gminy Jasionka (powiat moniecki, województwo podlaskie), gminy Jerzmanowice-Przeginia (powiat krakowski, wojewodztwo małopolskie), gminy Jeziora Wielkie (powiat mogileński, województwo kujawsko-pomorskie), gminy Lichnowy ( powiat malborski, wojewodztwo pomorskie), gminy Marianowo (powiat stargardzki, województwo zachodniopomorskie), Ostródy w województwie warmińsko-mazurskim, Piechowic w województwie dolnośląskim, gminy Rajgród (powiat grajewski, województwo podlaskie) oraz gminy Wiżajny (powiat suwalski w województwie podlaskim).

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama