Tylko Gdańsk wydał na walkę z zimą już 3 mln zł!

  Tylko Gdańsk wydał na walkę z zimą już 3 mln zł!

  Magdalena Sapkowska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Kolejność odśnieżania głównych dróg na Pomorzu

  Kolejność odśnieżania głównych dróg na Pomorzu

  Miliony złotych w błoto, a właściwie w śnieg, co roku wyrzucają miasta, by drogi były przejezdne, a po chodnikach dało się bez problemów chodzić. Jednak, jak podkreślają samorządowcy, tych pieniędzy jest im szkoda. Oprócz chwilowej poprawy sytuacji do momentu, kiedy znów spadnie śnieg, większych korzyści z wydawania pieniędzy na walkę z zimą nie ma.
  Kolejność odśnieżania głównych dróg na Pomorzu

  Kolejność odśnieżania głównych dróg na Pomorzu

  Kolejność odśnieżania głównych dróg na Pomorzu

  Gdańsk wydał już 3 mln zł. Rok temu miasto przeznaczyło na ten cel w sumie 14 mln zł. - Jeśli nadal będzie tak sypało, niewykluczone, że pobijemy ten rekord. To są potężne pieniądze, które tak naprawdę idą w błoto - mówił na antenie Radia Gdańsk prezydent Adamowicz.

  Miasto obiecuje wywózkę śniegu, ale tylko z głównych ciągów komunikacyjnych. Władze Gdańska tłumaczą, że nie wyobrażają sobie, by robić to także na mniejszych, bocznych uliczkach, bo nie ma na to funduszy.

  - Na ten problem musimy patrzeć zdroworozsądkowo. Ciężko odśnieżyć miasto, gdy pada gęsty śnieg i tworzą się korki - zaznacza Adamowicz.

  Gdynia nie podliczyła jeszcze zimowych wydatków - Na to przyjdzie czas w nowym roku - wyjaśnia Joanna Grajter, rzecznik Urzędu Miasta Gdyni. - Wydane pieniądze do budżetu już nie wrócą, a nie były to małe kwoty. Gdy opady były duże, dziennie za odśnieżanie płaciliśmy nawet 200 tys. zł. Kiedy śnieży słabiej, wydajemy około 50 tys.- wylicza.

  O wiele mniej, bo około 300 tys. złotych, wydał dotychczas Sopot. - Zima się dopiero zaczyna, więc wydamy jeszcze conajmniej drugie tyle - zaznacza Anna Dyksińska z biura prasowego Urzędu Miasta Sopotu.

  Podobną kwotę na walkę ze śniegiem przeznaczył już Urząd Miasta Rumi. W listopadzie zapłacono 55 tys. zł , w grudniu będzie to 170 tys. , a na całą zimę przygotowano 900 tys. zł.

  Na wydatki przygotowana jest również gmina Czersk. Na całoroczne utrzymanie dróg w budżecie tej gminy przeznaczono 600 tys. zł. W tej kwocie jest letnie łatanie dziur i zimowe odśnieżanie. A właśnie na to ostatnie gmina wydała już 50 tys. zł. - Dodatkowo za 30 tys. zł kupiliśmy sól - mówi Marek Jankowski, burmistrz Czerska.

  200 tys.
  tyle dziennie wydaje Gdynia na walkę ze śniegiem podczas największych opadów


  Na uszczuplenie budżetu przygotowany jest też chojnicki ratusz. Pierwsze tygodnie zimy kosztowały urząd już 90 tys. zł. To tylko czubek góry potrzeb. W poprzednim sezonie na to, aby drogi w mieście były przejezdne, a chodniki bezpieczne dla przechodniów, miasto wydało ponad 983 tys. zł.

  W powiecie kościerskim mimo mrozów, stopniały fundusze instytucji, które odpowiadają za stan dróg. Miasto Kościerzyna wydało do tej pory na akcję zima 80 tys. zł. - Do dyspozycji mamy jeszcze około 220 tys. zł - powiedziała nam Ewa Aleksandrowicz, z-ca burmistrza Kościerzyny.

  Z kolei gminę wiejską Kościerzyna zima kosztowała już 50 tys. zł. Na ten rok pieniądze już się skończyły. Jednak Zbigniew Malek, dyrektor Zakładu Komunalnego Gminy Kościerzyna, uspokaja. - Czekamy na nowy budżet, w którym będą zabezpieczone środki na walkę z zimą - stwierdza.

  W budżecie Malborka na utrzymanie dróg do końca roku zostało tylko 10 tys. zł. Na razie Urząd Miasta rozliczył fakturę za listopad, gdy opady śniegu były niewielkie. Zimowe utrzymanie dróg w listopadzie kosztowało miejską kasę 32 tys. zł. Faktura za grudzień przyjdzie w styczniu i koszty będą już wliczone w budżet na nowy rok.

  Choć koszty są wysokie, pomorskie miasta nie zamierzają brać przykładu z Bytomia Odrzańskiego, gdzie burmistrz od lat nie płaci za odśnieżanie ulic, a śnieg leży tak długo, aż się roztopi. (ewel), (WM), WK  Czy warto wydawać setki tysięcy złotych na usuwanie śniegu z ulic i chodników?

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (2)

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PANIE ADAMOWICZ !

   m (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 16

   To przestań pan wydalać plemniki - bo też podejrzewam idą w błoto.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama