Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Dziękczynienia 2014 w Warszawie: Kaszubi dziękują za Jana Pawła II i dar wolności [PROGRAM]

MA
Danuta Kobiela z sianowskiego oddziału ZKP i prezes kartuskiego oddziału ZKP zawiozą kopię Sianowskiej Pani do Warszawy
Danuta Kobiela z sianowskiego oddziału ZKP i prezes kartuskiego oddziału ZKP zawiozą kopię Sianowskiej Pani do Warszawy Janina Stefanowska
Kaszubi są gośćmi specjalnymi Święta Dziękczynienia 2014, które w niedzielę 1 czerwca jest obchodzone w stolicy.

Procesja z relikwiami św. Jana Pawła II wyruszyła w niedzielę rano z pl. Piłsudskiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Prowadzi ją biskup Józef Górzyński.

W niedzielę obchodzone jest VII Święto Dziękczynienia. W tym roku jest ono poświęcone ogólnopolskiemu dziękczynieniu za kanonizację Jana Pawła II i 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności.

"Chcemy dać świadectwo o tym, jak bardzo Bóg nas obdarował. Przejdziemy ulicami miasta, które Jan Paweł II tak często odwiedzał i które było mu drogie" - powiedział bp Górzyński.

W procesji idą dwie orkiestry strażacka i góralska, a także m.in. poczty sztandarowe, harcerze, górnicy, duchowni, przedstawiciele organizacji katolickich i parafii warszawskich. Relikwiarz jest niesiony na specjalnych nosidłach. Wewnątrz relikwiarza znajduje się fragment sutanny z krwią św. Jana Pawła II z zamachu na pl. św. Piotra. Relikwiarz jest wkomponowany w portret papieża; został wykonany w Weronie z drobnych granitowych kamyków i szkła.

O godz. 12 na terenie Świątyni Opatrzności Bożej rozpocznie się msza św. dziękczynna, której przewodniczyć będzie sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin; on także wygłosi homilię. Uczestniczyć w mszy mają m.in prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele Episkopatu Polski, duchowni, przedstawiciele grup zawodowych, zrzeszeń, wierni z Warszawy i innych części Polski.

Po mszy św. prezydent Komorowski ma wygłosić przemówienie. Następnie prezydent zasadzi przed Świątynią Opatrzności Bożej "Dąb Wolności". Natomiast w godzinach popołudniowych ma dojść do spotkania Komorowskiego z kard. Parolinem.

W Święto Dziękczynienia w parafiach na terenie całej Polski zostanie przeprowadzona zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej.

Święto Dziękczynienia, obchodzone w pierwszą niedzielę czerwca, zostało ustanowione w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego kard. Nycza. Idea Święta Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej. O budowie Świątyni jako narodowego wotum wdzięczności, przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp. (PAP)

Wcześniej pisaliśmy...
Prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Łukasz Grzędzicki, przyznaje, że zaproszenie na uroczystości, które wystosował osobiście metropolita warszawski ks. kardynał Kazimierz Nycz, to wielkie wyróżnienie dla całej społeczności. Przede wszystkim jednak jest to okazja do podziękowania za pontyfikat Jana Pawła II i minione dwadzieścia pięć lat wolności, które dla Kaszubów były wyjątkowo pomyślne.

ZOBACZ KONIECZNIE: Święta Dziękczynienia 2014 w Warszawie [PROGRAM]

Podczas uroczystości Kaszubi przekażą w darze dla budowanej Świątyni Opatrzności Bożej wyrzeźbioną przez Czesława Birra kopię figurki Matki Boskiej Sianowskiej Królowej Kaszub. Będzie to zatem nawiązanie do pamiętnej mszy św., którą Jan Paweł II odprawił w 1987 r. na Zaspie. Ojciec św. otrzymał wtedy w darze również kopię figurki Sianowskiej Pani.

Jakkolwiek Święto Dziękczynienia - odbywające się z udziałem kardynała Pietro Paroliniego, sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej - ma charakter religijny, to część programu została przygotowana z myślą o najmłodszych. Nieprzypadkowo. W niedzielę bowiem przypada Dzień Dziecka, więc organizatorzy zachęcają, aby i Święto Dziękczynienia miało charakter rodzinny.

Kto nie wybiera się do Warszawy w grupie zorganizowanej, może przyjechać indywidualnie. Zachętą do jednodniowej wyprawy są... przebudowane drogi, dzięki którym skrócił się czas podróży.

Uczestników Święta Dziękczynienia zachęcamy do przysyłania zdjęć z uroczystości na adres:[email protected] . Zamieścimy je w specjalnej galerii na stronie internetowej „Dziennika Bałtyckiego”.

Program uroczystości:
Procesja z relikwiami Świętego Jana Pawła II ulicami Warszawy
Pełna procesja (11 km) w Święto Dziękczynienia ulicami Warszawy rozpoczyna się o godz. 8 i wyruszy z placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Szczegółowy program obchodów wydarzenia:

  • godz. 8-12 Procesja dziękczynna z relikwiami św. Jana Pawła II. Początek na placu Piłsudskiego. Na ostatnim odcinku procesji, tj. od parafii św. Antoniego Marii Zaccarii do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, dołączą zaproszeni goście specjalni, tj. Kaszubi, górale, prezydenci i burmistrzowie miast papieskich. Jako pierwsze będą szły poczty sztandarowe, po których będzie niesiona kopia figurki Matki Bożej Sianowskiej Królowej Kaszub;
  • godz. 11 - 11.10 Wymarsz procesji z parafii św. Antoniego M. Zaccarii;
  • godz. 10.30 - 12. Duchowe przygotowanie do mszy św. na scenie głównej;
  • godz. 12 - 14 Msza św. dziękczynna dla uczestników Święta Dziękczynienia z uroczystym Aktem Zawierzenia i Dziękczynienia;
  • godz. 14- Plac przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie: zwiedzanie budowy (dla darczyńców możliwość wejścia na teren budowy); otwarcie miasteczka dla Dzieci i gry rodzinnej „Jan Paweł II - święty dookoła świata”, otwarcie Panteonu Wielkich Polaków (możliwość modlitwy przy relikwiach św. Jana Pawła II), otwarcie Ruchomego Teatru XXI wieku dla dzieci (24 sceny historyczne), prezentacja postępu prac w przestrzeni Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego;
  • godz. 13.40 - 14 Występ dziecięcej orkiestry góralskiej i orkiestry górniczej;
  • godz. 14 - 21 Występy artystów: Alicja Majewska, Stan Borys, Wilki, Katy Carr, Jula, Ryszard Rynkowski, Moja Rodzina;
  • 15 - 16 Koncert z udziałem dzieci oraz artystów: Jolanty Fraszyńskiej, Pawła Królikowskiego, Krzysztofa Respondka, Rafała Cieszyńskiego, Katarzyny Żak, Joanny Trzepiecińskiej, Tomasza Stockingera, Joanny Moro, Katarzyny Zielińskiej (koncert transmitowany przez TVP1);
  • godz. 15 Wypuszczenie baloników „Dziękuję” do nieba;
  • godz. 21 Wspólny śpiew i modlitwa uwielbienia;
  • godz. 21.30 Nabożeństwo czerwcowe;
  • godz. 21.37 Iluminacja świątyni; zakończenie
Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki