Paweł Adamowicz apeluje w sprawie kardiologii

  Paweł Adamowicz apeluje w sprawie kardiologii

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Paweł Adamowicz apeluje w sprawie kardiologii
  Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, reprezentując interesy mieszkańców Gdańska potrzebujących leczenia kardiologicznego oraz oddziałów szpitalnych zaspakajających dotychczas te potrzeby, zwrócił się do wojewody Romana Zaborowskiego z prośbą o odpowiednie do kompetencji odpowiedzialne zaangażowanie w rozwiązanie powstałego zagrożenia.
  Paweł Adamowicz apeluje w sprawie kardiologii
  Treść listu wystosowanego przez Prezydenta Miasta Gdańska do Wojewody Pomorskiego:

  Reprezentując interesy mieszkańców Gdańska potrzebujących leczenia kardiologicznego oraz oddziałów szpitalnych zaspakajających dotychczas te potrzeby, zwracam się z prośbą o odpowiednie do kompetencji odpowiedzialne zaangażowanie w rozwiązanie powstałego zagrożenia.
  NFZ w wyniku konkursu zakontraktował usługi w podmiotach niepublicznych oferujących kardiologię interwencyjną.

  Poza kontraktem znalazły się dwa oddziały w Gdańsku:
  oddział kardiologiczny Szpitala Studenckiego - ogółem 24 łóżka, w tym 6 łóżek intensywnego nadzoru kardiologicznego, 1200 chorych/rok, głównie pacjenci z niewydolnością serca, zaburzeniami rytmu, ostrymi zespołami wieńcowymi, infekcyjnym zapaleniem wsierdzia, schorzeniami z pogranicza kardiologiczno-internistycznego wymagający monitorowania, a także osoby przeniesione z oddziałów o wyższym stopniu referencyjności celem dokończenia leczenia;
  oddział kardiologiczny Szpitala Wojewódzkiego - 29 łóżek, 9 łóżek intensywnego nadzoru kardiologicznego, 4 łóżek monitorowanym telemetrycznie, 1600 chorych kardiologicznych/rok;
  oraz oddział szpitala w Gdyni Redłowie.

  Po raz kolejny przy obecnych decyzjach konkursowych pojawia się bardzo duża dysproporcja pomiędzy kardiologią interwencyjną (tak naprawdę zawałową, 2 -3 dniową), a nie zabiegową, którą powinno się przedstawiać jako kardiologię rzeczywiście koncentrującą się na długotrwałej opiece nad pacjentem.

  Obecnie część wyjątkowo trudnych pacjentów pozostaje po wypisaniu z oddziału kardiologicznego w przyszpitalnej poradni kardiologicznej. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów z zaawansowaną niewydolnością krążenia. Takie prowadzenie chorych pozwala zmniejszyć o 1-2 hospitalizację/na pacjenta/na rok - co przekłada się nie tylko na komfort chorego, ale i wymierne oszczędności w systemie zdrowia.

  Obecność Oddziału Kardiologicznego w szpitalu wielkości szpitali gdańskich jest wymogiem bezpieczeństwa pacjentów na innych oddziałach, które są konsultowane przez kardiologów. Brak kardiologii przyczyni się istotnie do spadku liczby operacji chirurgicznych. Obecnie anestezjolodzy podejmują się znieczuleń u trudnych - "kardiologicznych" pacjentów, tylko po konsultacji kardiologicznej, wiedząc że kardiolog może w każdej chwili przyjść na salę, a w razie konieczności przyjąć pacjenta do Oddziału nawet po zabiegu chirurgicznym.

  Sugerowana przez NFZ możliwość przejęcia pacjentów z oddziałów kardiologicznych przez oddziały internistyczne już w obecnym momencie nie ma racji bytu. Powszechną regułą jest we wszystkich znanych mi szpitalach trójmiejskich, że z powodu braku miejsc kardiologicznych pacjenci z konieczności przyjmowani są na oddziały internistyczne z "lżejszymi" stanami kardiologicznymi, lub są potem przenoszeni.

  W obecnej sytuacji słowa dyrektor NFZ ,że "bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów kardiologii z Trójmiasta nie jest zagrożone" nie mają uzasadnienia. Oddziały interwencyjne nie przygotowują i nie prowadzą leczenia pointerwencyjnego.

  Koniecznością jest zmiana warunków szczegółowych konkursu na szpitalną opiekę kardiologiczną tak, by zachować właściwą proporcję w zakresie potrzeb i kosztów świadczeń interwencyjnych i leczenia nie zabiegowego. W innym wypadku, nie ma mowy o zaspokojeniu potrzeb zdrowotnych kardiologicznych.

  Dodatkowym, niedopuszczalnym działaniem jest marnowanie zasobów ludzkich i materialnych z takim trudem i nakładami gromadzonych.

  Nasze wspólne działania winny doprowadzić do systemowego rozwiązania problemu, nie jedynie doraźnego "łatania" wygospodarowaną sumą dodatkowych środków. Potrzebne jest rozwiązanie długofalowe i pozwalające na zaspokojenie potrzeb mieszkańców aglomeracji trójmiejskiej w tym, jakże ważnym, zdrowotnym zakresie. Od tego zależy nie tylko zdrowie, ale często także życie i nie można pozwolić na niesatysfakcjonujące, prowizoryczne rozwiązania.


  PRZECZYTAJ O WALCE O TRÓJMIEJSKĄ KARDIOLOGIĘ  W kościołach kolejki do podpisywania listów w obronie kardiologii
  Pacjenci kardiologii wystąpili do prokuratury przeciwko NFZ
  Impas walce o kardiologię
  Los wojewódzkiego konsultanta ds. kardiologii zawisł na włosku
  NFZ LIKWIDUJE ODDZIAŁY KARDIOLOGICZNE
  TRWA WALKA O KARDIOLOGIĘ
  APEL WŁADZ WOJEWÓDZTWA W SPRAWIE KARDIOLOGII
  Samorządowcy chcą, by konkursy na kardiologię były powtórzone

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   zamkniecie kardiologi umozliwi danie podwyzki adamowiczowi

   kartofel IV pomrocznej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 4

   .. on mysli tylko o własnej kieszeni, blazen z POlitycznej hołoty
   buduje ECS kosztem zycia ludzi!!!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mdły i metny tekst napisany przez Adamowicza,

   Krytyk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

   który przespał sprawę. Np. Co ma znaczyć sformułowanie: "...możliwość przejęcia pacjentów z oddziałów kardiologicznych przez oddziały internistyczne już w obecnym momencie nie ma racji bytu.",...rozwiń całość

   który przespał sprawę. Np. Co ma znaczyć sformułowanie: "...możliwość przejęcia pacjentów z oddziałów kardiologicznych przez oddziały internistyczne już w obecnym momencie nie ma racji bytu.", "Potrzebne jest rozwiązanie długofalowe....".Itd. Takich banałów i sloganów pełne jest wystąpienie Adamowicz.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   myśl ciągle o chorych i biednych, bo to nic nie kosztuje

   es (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 2

   Po serii podwyżek, Wielki Pon postanowił pokazać serce i napisał list. Bo to tak niewiele kosztuje...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama