Vistal Gdynia przegrał z Pogonią Baltiką Szczecin

Janusz Woźniak
Przemyslaw Swiderski
Szczypiornistki Vistalu Gdynia nie zdołały sięgnąć po brązowy medal mistrzostw Polski. Nasze zawodniczki przegrały z Pogonią Baltiką 26:28, w efekcie w rywalizacji do trzech zwycięstw jest remis 2-2. O tym, kto stanie na najniższym stopniu podium zadecyduje zatem spotkanie nr 5, które odbędzie się w Gdyni.

Remis po dwóch meczach w Gdyni w walce o brązowe medale PGNiG Superligi kobiet w lepszej sytuacji w grze do trzech zwycięstw stawiał szczypiornistki Pogoni Baltiki Szczecin. Podopieczne trenera Adriana Struzika miały bowiem dwa mecze u siebie i przed własną publicznością mogły rozstrzygnąć medalową batalię. Zawodniczki Vistalu Gdynia miały natomiast przewrotny plan, aby dwa razy wygrać w Szczecinie i nie dopuszczać do piątego spotkania w Gdyni. Co z tego wyszło?

Sobotnia potyczka, to był mecz walki i remisów na tablicy wyników. Żadna z drużyn nie mogła uzyskać znaczącej przewagi i poczuć się zbyt pewnie. Kiedy w ostatnich minutach Vistal prowadził 24:21, wydawało się, że emocje się skończyły. Nic bardziej mylnego. Wystarczyły dwie z rzędu bramki Małgorzaty Stasiak, aby doprowadzić do bardzo nerwowej końcówki. Na szczęście gdynianki nie dały sobie wydrzeć zwycięstwa 25:24. To one swój plan wprowadzały w życie.

Przed niedzielnym meczem Monika Głowińska - wcześniej Vistal, a teraz Pogoń - zapewniała w imieniu własnym i koleżanek, że muszą do swoich planów wprowadzić korektę i brązowe medale odebrać po spotkaniu w Gdyni.

Wczoraj szczecinianki robiły wszystko, aby tak się właśnie stało. W zasadzie tylko do 12 minuty (5:5) gospodynie nie potrafiły zapanować nad wydarzeniami na parkiecie. Po kwadransie gry Pogoń prowadziła 8:5 i tej niewielkiej przewagi starała się chronić niczym skarbu. I ta sztuka się powiodła, chociaż gospodynie nie ustrzegły się nerwowej końcówki. Szczególnie kiedy dobrze i ambitnie grające gdynianki dwukrotnie w ostatnich minutach dochodziły swoje rywalki na jedną bramkę. Tak było przy wynikach 24:23 i 26:25, kolejnego kroku szczypiornistki Vistalu nie potrafiły już zrobić. Ostatecznie niedzielny mecz Pogoń Baltica wygrała 28:26, doprowadzając w rywalizacji play-off do trzech zwycięstw do remisu 2:2.

Zatem ligowy brąz czeka na zawodniczki zespołu, który wygra piąty mecz. Ten odbędzie się w poniedziałek, 26 maja, o godzinie 18.30, w Gdyni.

SPR Pogoń Baltica Szczecin - Vistal Gdynia 28:26 (15:13)

SPR Pogoń Baltica: Płaczek, Szywerska - Huczko, Sabała 3, Stachowska 4, Królikowska, Cebula 4/2, Głowińska 2, Piontke, Agova 4/3, Zimny, Stasiak 6, Fornalik, Yashchuk 5.

Vistal: Gapska, Kowalczyk - Janiszewska 4, Niedźwiedź 7, Galińska 3, Pawłowska, Zych 7/4, Kozłowska, Matyka 1, Kulwińska 4, Andrzejewska.