NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Pomorze: Od nowego roku zmienią się ceny biletów kolejowych,...

  Pomorze: Od nowego roku zmienią się ceny biletów kolejowych, większe ulgi dla studentów

  Magdalena Sapkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Od nowego roku wchodzą w życie nowe, większe zniżki studenckie na przejazdy koleją. Ta dobra wiadomość połączona jest jednak ze złą - od nowego roku prawdopodobnie nie uda się uniknąć podwyżek cen bilietów.
  Ulgi wzrosną z 37 proc. na przejazdy jednorazowe i 49 proc. na bilety miesięczne do 51 proc. na oba rodzaje biletów.

  Z tego powodu kolej będzie miała mniej pieniędzy z biletów. Do tego dochodzi podwyżka podatku VAT na bilety z 7 do 8 proc., wyższe ceny prądu oraz wzrost opłat za korzystanie z torów, które muszą ponosić przewoźnicy.

  - Ceny za dostęp do torów wzrastają głównie tam, gdzie się polepsza stan infrastruktury, tak jak na odcinku z Pruszcza do Tczewa.
  Choć w porównaniu z cennikiem na rozkład 2009/2010 średnia stawka nawet spadła z 10,93 zł do 10,56 zł za 1 kilometr, w tym dla pociągów pasażerskich z 7,02 zł do 6,83 zł, to ogólnie płacimy coraz więcej - wylicza Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP Polskie Linie Kolejowe, zarządzającej torami. - Wyższy standard linii kolejowej, mimo wzrostu stawki za dostęp, daje jednak przewoźnikom większą szansę na wzrost przychodów z biletów, bo podróżni chętniej korzystają z szybszych przejazdów - dodaje.

  Te koszty przewoźnicy w dużym stopniu będą chcieli przerzucić na pasażerów, podnosząc ceny za przejazd, choć ani PKP InterCity, ani PKP Przewozy Regionalne, ani SKM nie wie jeszcze, jak wysokie będą noworoczne podwyżki.

  - Podwyżki w styczniu są pewne. Nie chciałbym jednak w tym momencie określać, czy cena biletów wzrośnie o 1 procent, czy więcej. Przy wzroście stawki VAT jest to nieuniknione, ale warto pamiętać, że ostatnia podwyżka cen biletów (o 12 proc.), do której doszło w 2008 roku, była pierwsza od 10 lat - wyjaśnia Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży SKM.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama