NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Stocznia Gdynia: Zwolnienia były, pracy jest jednak niewiele...

  Stocznia Gdynia: Zwolnienia były, pracy jest jednak niewiele

  Jacek Klein

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wielu byłych pracowników Stoczni Gdynia liczy, że firmy, które przejęły jej majątek, dadzą im ponownie zatrudnienie. Efekty programu poszukiwania dla nich pracy po likwidacji stoczni można uznać za umiarkowane.
  Agencja Rozwoju Przemysłu odpowiadająca za proces kompensacji majątku Stoczni Gdynia SA podsumowała program poszukiwania pracy dla byłych stoczniowców. Wynika z niego, że docelowym dla nich rynkiem pracy nie będzie rynek produkcji stoczniowej.

  Spośród ponad 5 tys. zwolnionych w wyniku likwidacji stoczni pracowników zatrudnienie znalazło nieco ponad 1,3 tys. osób uczestniczących w programie aktywizacji realizowanym przez firmę DGA.

  - Informację o podjęciu zatrudnienia przekazało w Gdyni 1312 uczestników projektu, a w stosunku do kolejnych 222 osób istniało uzasadnione domniemanie, że podjęły pracę lub uruchomiły działalność gospodarczą - informuje ARP SA.

  W maju tego roku, kiedy program pośrednictwa pracy dobiegł końca, w pomorskich urzędach pracy wciąż zarejestrowanych było 1426 pracowników gdyńskiej stoczni.

  W polegającym na doradztwie zawodowym i szkoleniach zawodowych pierwszym etapie programu udział wzięło 4,4 tys. pracowników Stoczni Gdynia SA. W drugim etapie - polegającym na uzupełnieniu kompetencji pracowników potrzebnych na konkretnych stanowiskach pracy, zgłoszonych w formie promesy zatrudnienia przez przedsiębiorcę - udział wzięło ponad 4,3 tys. osób. W sumie zorganizowano 11,3 tys. spotkań doradczych.

  Dlaczego tylko co trzeci były pracownik stoczni uczestniczący w programie znalazł pracę?
  - Kluczowym problemem w realizacji programu była sytuacja na rynku pracy - tłumaczy ARP. - W efekcie kryzysu gospodarczego znacząco zmniejszyła się liczba ofert pracy.

  Stoczniowcy nie byli także gotowi do zmiany zawodu i miejsca zatrudnienia. Starali się korzystać przez maksymalnie długi okres z wypłaty świadczeń - do 6 miesięcy ponad 2 tys. zł miesięcznie.
  Według ARP, stoczniowców, którzy znaleźli zatrudnienie, mogło być więcej, ponieważ nie wszyscy byli pracownicy poinformowali o znalezieniu zatrudnienia.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   11,3 tys. spotkań doradczych

   rrrrr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 12

   "W sumie zorganizowano 11,3 tys. spotkań doradczych." Duuużo doradzania było.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama