Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: coraz więcej zatruć lekami. Farmaceuci chcą wycofać je z marketów i stacji benzynowych

Szymon Zięba
archiwum DB
Każdego roku jest od 10 do 20 proc. więcej zatruć lekami przeciwbólowymi - nie kryją zaniepokojenia przedstawiciele Okręgowej Izby Aptekarskiej w Gdańsku i apelują: - Leki powinniśmy kupować tylko w aptekach! Zdaniem farmaceutów, mamy zbyt łatwy dostęp do medykamentów. Apelują więc do premiera, by wycofać je z marketów i stacji benzynowych.

Pomorzanie, lecząc się bez konsultacji ze specjalistami, trują się lekami, zwłaszcza przeciwbólowymi. Liczba zatruć rośnie każdego roku. - Dlatego leki kupujmy tylko w aptece. Te na stacjach benzynowych czy w sklepach są poza niezbędną kontrolą! - przekonują farmaceuci i piszą petycję do premiera.

Czytaj także: LISTA LEKÓW REFUNDOWANYCH od 1 maja 2014 [NOWA LISTA LEKÓW - 1.05.2014]

"W przypadku zakupu i zażywania leków i preparatów leczniczych poza kontrolą farmaceuty, istnieje możliwość wystąpienia zjawiska uzależnienia psychicznego czy lekomanii. Obecnie obserwuje się wzrost zakupu tego typu produktów przez osoby, którym w rzeczywistości nie są one potrzebne. Aptekarz ma prawo odmowy sprzedaży produktu leczniczego, jeśli podejrzewa, że może on zagrozić życiu lub zdrowiu pacjenta. Może też odmówić wydania leku osobie poniżej 13. roku życia." To fragment petycji skierowanej m.in. do premiera Donalda Tuska. Pismo to oficjalnie poparła również Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska.

O swoich obawach dotyczących handlu lekami poza aptekami wprost mówi dr Paweł Chrzan, prezes GOIA: - Farmaceutyki nie powinny być sprzedawane poza aptekami. Nie bez powodu reklamy leków zakończone są stwierdzeniem "przed zażyciem skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą" - argumentuje. - Co więcej, w aptekach sposób przechowywania leków jest ściśle kontrolowany przez Wojewódzki Inspektorat Farmaceutyczny. W sklepie czy na stacji benzynowej nikt tego, gdzie i w jakich warunkach przechowywane są leki, nie sprawdza. Nic dziwnego, że co roku mamy więcej osób, które przedawkowały - przekonuje prezes izby.

Jako kolejny argument przytacza pewne zdarzenie.
- Byłem świadkiem sytuacji, kiedy pewna pani w markecie kupowała leki przeciwbólowe na ból zęba. Ekspedientka poleciła jej, by wzięła dwa ogólnodostępne specyfiki na bazie paracetamolu naraz. A przecież starczy raptem sześć gramów tej substancji na dobę i mamy do czynienia z toksycznym uszkodzeniem wątroby! Poza tym takich leków nie można łączyć z alkoholem. A ile osób łyka tabletki przeciwbólowe na drugi dzień po imprezie? - zauważa dr Chrzan.

Do apelu farmaceutów sceptycznie podchodzą przedstawiciele Polskiej Izby Handlu. - Nigdy nie popieraliśmy wycofania leków ze sprzedaży ogólnodostępnej. Uważamy, że uderzyłoby to przede wszystkim w konsumentów oraz w handel - przekonuje Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. I zwraca uwagę, że na stacjach benzynowych czy w sklepach sprzedawane są zwykle leki w "dawkach słabszych" od tych dostępnych w aptekach.
- Proszę sobie wyobrazić sytuację: kierowca jedzie autostradą w niedzielę, kiedy większość aptek jest nieczynna. Łapie go na przykład silny ból głowy. Nie może kupić leków przeciwbólowych, choćby na stacji benzynowej. Co w takiej sytuacji powinien zrobić? - pyta Ptaszyński.

Według niego, powód zamieszania wokół ogólnodostępnych leków jest nieco inny.
- Apteki tracą część obrotów, które im uciekają do strefy handlu ogólnospożywczego. Pojawia się zatem pytanie, czy chodzi tu tylko o dobro konsumentów, czy także o pieniądze - mówi Maciej Ptaszyński. - Przedawkować leki można również, kupując je w aptece. Nie każdy klient pyta farmaceutę o to, jakie dawki tabletek przeciwbólowych są szkodliwe, i nie każdy farmaceuta o tym informuje.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pomorze: coraz więcej zatruć lekami. Farmaceuci chcą wycofać je z marketów i stacji benzynowych - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki