Sesja naukowa "Futbol w świecie sztuki" na Euro 2012

  Sesja naukowa "Futbol w świecie sztuki" na Euro 2012

  Jarosław Zalesiński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Naukowcy nie gęsi, też na futbolu się znają. Dowodem sesja naukowa, którą dla uczczenia Euro 2012 w Gdańsku przygotowują wspólnie Uniwersytet Gdański oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu.
  Wstępny program sesji sporządzono według najlepszych wzorów futbolu totalnego. Naukowcy poddadzą analizie wszystko, co dzieje się na trawie, całą "semantykę widowiska piłkarskiego". Uwaga innych badaczy przeniesie się na trybuny. Organizatorzy spodziewają się np. analiz poetyki zawołań, haseł i "kupletów mobilizacyjnych", od "Nasza wola, Polska gola" po "Ole, Ole, Ole! Nie damy się".

  Na zainteresowanie badaczy mogą też liczyć piłkarze - Pele, Boniek czy Beckham. Osobno przypomniani zostaną polscy piłkarze, przedstawiani w karykaturach Ałasze- wskiego. Tematem będzie także futbol w komiksie czy na znaczkach pocztowych. Nie zapomniano o "sztuce relacji unaoczniającej", czyli komentarzach Tomaszewskiego, Szpakowskiego czy Zimocha. A ponadto - pojawi się legion pisarzy, którzy cokolwiek napisali o futbolu, od Adama Bahdaja ("Do przerwy 0:1") po Llosę i Marqueza.

  Sesja planowana jest na wrzesień 2011, będzie się rozgrywać na obu uczelniach, ale także na stadionie w Letnicy. - W naszym zamyśle konferencja stanowić może rodzaj zaplecza intelektualnego dla mistrzostw Europy - piszą organizatorzy.

  Sesyjne materiały zostaną wydane w książce, która będzie służyła jako upominek dla gości Euro 2012.
  Wygląda to może na żart, ale to całkiem serio uznanie prawdy, że piłka nożna odzwierciedla "wszystkie dramatyczne cechy ludzkiego losu".

  W programie sesji jest tylko jeden brak - nie zaplanowano referatów o trenerach. A przecież Mourinho czy Smuda to aktorzy futbolu równie dziś ważni jak piłkarze...

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama