Wikileaks: Baza komandosów z USA miała być w Trójmieście

  Wikileaks: Baza komandosów z USA miała być w Trójmieście

  Magdalena Sapkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Elitarni amerykańscy komandosi mieli stacjonować nad Bałtykiem? Według informacji, które publikuje portal Wikileaks, militarna baza marynarki wojennej miałaby się znaleźć w Gdańsku albo Gdyni. O możliwości przeniesienia jednostki specjalnej amerykańskiej marynarki ze Stuttgartu donosi "Rzeczpospolita".


  Według jeszcze niedawno tajnych zapisów amerykańskiej dyplomacji, baza jednostki Naval Special Warfare miała być jedną z form rekompensaty za niedotrzymaną obietnicę budowy w Polsce tarczy antyrakietowej oraz systemu rakiet Patriot. Decyzję o wycofaniu się z budowy tarczy i wyrzutni rakiet podjął prezydent Barack Obama.

  Oprócz obecności komandosów w Trójmieście, rząd USA obiecał Polakom cykliczną - raz na kwartał - obecność myśliwców F-16 i samolotów C-130 wraz z niewielką jednostką wojska (żołnierze mieliby stacjonować w kraju na stałe).


  Początkowo strona polska miała wybrać tylko jeden element zaproponowanej w listopadzie 2009 roku oferty, lecz jak wynika z poufnych dokumentów i notatek, rząd Donalda Tuska zaczął zabiegać o realizację wszystkich trzech amerykańskich propozycji.

  Polski rząd chciał zrealizowania wszystkich trzech wojskowych obietnic USA


  Ostatecznie - komandosi Naval Special Warfare zostali w Stuttgarcie (stacjonuje tam jednostka 2). Z niemieckiej bazy żołnierze ruszają na ćwiczenia w różnych punktach Europy (we wrześniu tego roku uczestniczyli w ćwiczeniach wojsk specjalnych "Jackal Stone" w Kłajpedzie na Litwie).

  W skład elitarnej jednostki Naval Special Warfare wchodzą komandosi Navy Seals (Komando Foki), przeszkoleni do walki w każdych warunkach (SEAL - z ang. foka, ale również skrót od Sea, Air and Land, czyli Morze, Powietrze i Ląd).

  Ci świetnie przygotowani żołnierze wykorzystywani są do niekonwencjonalnych zadań, takich jak śledzenie wroga czy odwracanie jego uwagi. Foki biorą też udział w akcjach podwodnych i rozpoznawczych.

  Czy jednym z zadań Naval Special Warfare miało być dzielenie się doświadczeniem z polskimi żołnierzami? - Nie udzielamy w tej sprawie żadnych informacji - ucina kmdr por. Bartosz Zajda, rzecznik prasowy dowódcy Marynarki Wojennej.

  Pod koniec listopada amerykańska dyplomacja uprzedzała Ministerstwo Spraw Zagranicznych, że wśród notatek ujawnianych przez Wikileaks mogą się znajdować informacje Polski. Portal od stycznia 2007 r. publikuje tajne dokumenty, ale dopiero ujawnione 2 tygodnie temu poufne depesze amerykańskiej dyplomacji rozpętały prawdziwą burzę.


  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama