W Gdańsku powstanie muzeum pułkownika Kuklińskiego?

  W Gdańsku powstanie muzeum pułkownika Kuklińskiego?

  Artur S. Górski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Do Gdańska mogą trafić z Warszawy oryginalne zbiory, m.in. mająca 12 m kw. mapa strategiczna planów ataku armii państw Układu Warszawskiego na Danię i kraje Beneluksu oraz aparat fotograficzny, który miał wpływ na losy świata i, jak określał Zbigniew Brzeziński - na "plan gry" między wielkimi mocarstwami. Wszystko w rękach miejskich instytucji i stowarzyszeń. Chodzi o zasób przechowywany w minimuzeum - izbie pamięci płk. Ryszarda Kuklińskiego, działającym przy ul. Kanonia 20/22 w sąsiedztwie Zamku Królewskiego, warszawskiej katedry i posterunku, na którym został skatowany w 1983 r. Grzegorz Przemyk.
  Pułkownik Ryszard Kukliński do końca życia budził kontrowersje

  Pułkownik Ryszard Kukliński do końca życia budził kontrowersje ©Robert Kwiatek/arch.

  Pomieszczenia na muzeum -118 m kw. - przekazał Lech Kaczyński w 2005 roku, jeszcze jako prezydent Warszawy. Zostało ono otwarte 3 maja 2006 r. Jego kustoszem jest Józef Szaniawski, ostatni więzień polityczny PRL, uwolniony z więzienia... 22 grudnia 1989 r., przyjaciel i pełnomocnik płk. Kuklińskiego. Szaniawski jako dysponent zbiorów szuka dla nich miejsca m.in. w Gdańsku. Okazuje się bowiem, że w stolicy miejsca na zbiory po Kuklińskim już nie ma. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wymówiła Szaniawskiemu umowę najmu. - Otrzymałem decyzję o wypowiedzeniu umowy najmu. Mam czas do lutego.

  W piśmie, bez podania przyczyn wypowiedzenia, mowa jest o lokalu użytkowym, z pominięciem informacji, że chodzi o muzeum płk. Kuklińskiego - poinformował nas Józef Szaniawski, dyrektor Muzeum płk. Ryszarda Kuklińskiego.

  Tymczasem Szaniawski twierdzi, że muzeum jest często odwiedzane:
  - Przez cztery lata jego działalności zwiedziło małe muzeum blisko 25 tysięcy osób - mówi kustosz muzeum. Wśród zwiedzających byli m.in. premierzy Jan Olszewski i Leszek Miller, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen, wszyscy ambasadorowie USA i ministrowie obrony narodowej, m.in. Radek Sikorski, oraz attache ds. obrony ambasad NATO oraz turyści i mieszkańcy stolicy.

  Szaniawski zaproponował w rozmowie z nami, by zbiory znalazły się w Gdańsku. Kukliński jest bowiem od 1998 roku Honorowym Obywatelem nadmotławskiego grodu. Na przekazanie zbiorów do Gdańska przychylnie, acz z rezerwą, patrzy ks. abp Sławoj Leszek Głódź. To on, jako ordynariusz polowy, spotkał się z płk. Kuklińskim w Stanach Zjednoczonych. Jeszcze jako biskup polowy gen. Sławoj Leszek Głódź wygłosił poruszającą homilię na pogrzebie pułkownika w 2004 r. i odprawił mszę żałobną na Powązkach. - Należy szczegółowo omówić formę przekazania zbiorów, opisać jego zasób i ustalić, gdzie i w jakiej formie miałby być prezentowany. Na razie za wcześnie by wchodzić w szczegóły. Tak ważne kwestie powinny być przelane na papier - uważa metropolita gdański.

  O przejęcie zbiorów ze stolicy wystąpiło do Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, pomorskie Stowarzyszenie "Godność" oraz organizacje kombatanckie. - Nie do przecenienia była rola płk. Kuklińskiego w psychologicznej wojnie dwóch mocarstw i wrogich światów. Dzięki poświęceniu pułkownika żyjemy w wolnej i bezpiecznej Polsce. Kukliński był pierwszym oficerem polskim w NATO. Zbiory w przyszłości mogłyby znaleźć się w Europejskim Centrum Solidarności - mówi Czesław Nowak, prezes "Godności".

  Kancelaria prezydenta Gdańska ma wkrótce przygotować i przekazać odpowiedź.
  - Jeśli powstanie stowarzyszenie, które przedstawi formułę funkcjonowania muzeum, to miasto rozważy jakąś skromną formę pomocy - oświadczył prezydencki rzecznik Antoni Pawlak. Wśród zbiorów po płk. Kuklińskim jest m.in. mapa ataku na Danię, północne landy RFN i kraje Beneluksu, z udziałem polskich dywizji pancernych i uderzenia sowiecką bronią jądrową, z podpisem gen. Wojciecha Jaruzelskiego"zatwierdzam", maszyna do pisania, oryginalne biurko Kuklińskiego ze Sztabu Generalnego WP oraz aparat fotograficzny, którym pułkownik wykonał kilka tysięcy mikrofotografii.

  Przypomnijmy, że płk. Ryszard Kukliński podarował swój jacht klasy Opal stowarzyszeniu Chrześcijańska Szkoła pod Żaglami, mającemu siedzibę na terenie diecezji pelplińskiej. Przed kilkoma miesiącami "Dziennik Bałtycki" proponował, by w Muzeum Emigracji w Gdyni znalazł się jacht Legia, na którym Kukliński w 1972 r. dotarł do Wilhelmshaven. Wybrał się wówczas na samotny spacer po mieście, napisał i wysłał list do ambasady USA w Bonn: "Jestem oficerem armii jednego z państw Układu Warszawskiego. Chciałbym spotkać się z przedstawicielami armii USA. Spróbuję zadzwonić do waszej ambasady w Hadze".


  Przekazał Amerykanom plany Układu Warszawskiego

  Honorowy Obywatel Gdańska płk Ryszard Kukliński to absolwent Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie i Akademii Sił Zbrojnych ZSRR w Moskwie. W 1972 r. w czasie rejsu podjął współpracę z wywiadem amerykańskim (CIA). Do 1981 r. przekazał Amerykanom ponad 30 tys. dokumentów o stanie armii i planach Układu Warszawskiego. Był w ścisłym kierownictwie Sztabu Generalnego. W 1981 r. przekazał na Zachód materiały dotyczące przygotowań do stanu wojennego. W 1984 r. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego skazał go zaocznie na karę śmierci za zdradę. 17 września 1997 r. został zrehabilitowany. 19 marca 1998 r. gdańska Rada Miasta nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Gdańska.  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jeżeli Kukliński zasługuje na pogardę,

   Nairam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 28 / 21

   to na to samo zasługuje 10 mil. strajkujących Polaków, którzy w 1980 r. podnieśli rękę na komunistyczny reżym. Rację ma "gdanszczanka" zaś ubóstwa intelektualnego pozostałym, bez "kaziu"a, nie...rozwiń całość

   to na to samo zasługuje 10 mil. strajkujących Polaków, którzy w 1980 r. podnieśli rękę na komunistyczny reżym. Rację ma "gdanszczanka" zaś ubóstwa intelektualnego pozostałym, bez "kaziu"a, nie zamierzam tu wytykać, oni nawet na to nie zasługują.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muzeum zdrajców

   AnnA (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 27 / 28

   Muzeum będzie gloryfikować zdrajców. To możliwe tylko w Polsce. Jak pokazuje historia USA nigdy nie była Polsce przyjazna. W 1945 r. przyczyniła się z Angliją do rozbioru Polski, a po wojnie polscy...rozwiń całość

   Muzeum będzie gloryfikować zdrajców. To możliwe tylko w Polsce. Jak pokazuje historia USA nigdy nie była Polsce przyjazna. W 1945 r. przyczyniła się z Angliją do rozbioru Polski, a po wojnie polscy najemnicy są wykorzystywani jako mięso armatnie w Afganistanie, a wcześniej w Iraku.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mentalność polska

   Zjadliwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 32 / 23

   @gdańszczanko
   Z dwojga złego lepiej być komuchem niż matołem dostarczającym surowca dla "polish jokes".

   @Kaziu
   Twój pokój ma ściany biało-czerwone, na ścianach tych krzyże, Wojtyły i...rozwiń całość

   @gdańszczanko
   Z dwojga złego lepiej być komuchem niż matołem dostarczającym surowca dla "polish jokes".

   @Kaziu
   Twój pokój ma ściany biało-czerwone, na ścianach tych krzyże, Wojtyły i Kuklińskie. Tylko klamek coś brakuje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mentalność polska

   Zjadliwy (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 23 / 34

   "Ruskich pachołków" i lizusów ZSRR młot polski wieszałby na drzewach zamiast liści. Jeszcze większego zdrajcę (tyle że zdradzającego - z pobudek materialnych - na rzecz wielbionego nad Wisłą...rozwiń całość

   "Ruskich pachołków" i lizusów ZSRR młot polski wieszałby na drzewach zamiast liści. Jeszcze większego zdrajcę (tyle że zdradzającego - z pobudek materialnych - na rzecz wielbionego nad Wisłą imperium - państwa moralnego dokładnie tak samo jak ZSRR, mającego jednak znacznie lepszy PR), za życia całowano w "niepodległej" Polsce po d..., a po śmierci lansuje się go na kolejnego bożka w bogoojczyźnianym panteonie. Ohyda.
   Dobrze byłoby, jednak, gdyby młot polski pomyślał, co by było, gdyby ktoś wówczas podpowiedział waszyngtońskiemu Breżniewowi (o mentalności stetryczałego rambo i wyobraźni bachora bawiącego się transformersami) atomowe uderzenie na środkowo-wschodnią Europę. Z Przedmurza pozostałaby kupa radioaktywnego pyłu, a w tym czasie "bohater" Kukliński zadowolony z siebie opalałby się nad basenem swojej waszyngtońskiej willi. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   „Podatkowe łatanie budżetu.

   podaj dalej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 48 / 41

   " Sprawdź, ile zabierze ci rząd” wpisz do wyszukiwarki i miłej lektury

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kukliński bohater !

   Kaziu (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 55 / 44

   Historia pokazała że stanął po właściwej stronie. Pierwszy polski oficer w NATO. Będzie to muzeum prawdy, patriotyzmu i poświęcenia dla dobra wspólnego. Żadne ujadania pogrobowców komuny tego nie...rozwiń całość

   Historia pokazała że stanął po właściwej stronie. Pierwszy polski oficer w NATO. Będzie to muzeum prawdy, patriotyzmu i poświęcenia dla dobra wspólnego. Żadne ujadania pogrobowców komuny tego nie zmienią.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muzeum zdrady

   Gnatek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 34 / 34

   Pan Kukliński (zdegradowany do st. szeregowca ) jest zdrajcą (podobnie jak książe Janusz Radziwiłł)i zasługuje na pogardę społeczeństwa, a nie na pomnik.
   Zapewne władze miasta pomimo ustawicznego...rozwiń całość

   Pan Kukliński (zdegradowany do st. szeregowca ) jest zdrajcą (podobnie jak książe Janusz Radziwiłł)i zasługuje na pogardę społeczeństwa, a nie na pomnik.
   Zapewne władze miasta pomimo ustawicznego braku pieniędzy dadzą się wmanewrować w finansowanie tego "muzeum"zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muzeum Kuklińskiego

   gdanszczanka (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 29 / 34

   Archiwum Kuklińskiego powinno trafić do ECS, to piekny przykład walki o odzyskanie wolnej Polski. Po to własnie ECS istnieje, aby gromadzić i eksponować przedmioty związane z opozycją.
   Jestem...rozwiń całość

   Archiwum Kuklińskiego powinno trafić do ECS, to piekny przykład walki o odzyskanie wolnej Polski. Po to własnie ECS istnieje, aby gromadzić i eksponować przedmioty związane z opozycją.
   Jestem dumna, że jest Honorowym Obywatelem Gdańska. Jaki zdrajca....???? Tylko komuchy tak mogą twierdzić.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Muzemum dla zdrajcy

   Gdańszczanin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 25 / 22

   Wstyd mi za pomysł władz gdanskich muzeum dla zdrajcy, przecierz to paranoja młode pokolenie dostaje po raz olejny sygnał, oszukuj, kłam, zdradzaj, a staniesz się bohaterem, dostaniesz honorowe...rozwiń całość

   Wstyd mi za pomysł władz gdanskich muzeum dla zdrajcy, przecierz to paranoja młode pokolenie dostaje po raz olejny sygnał, oszukuj, kłam, zdradzaj, a staniesz się bohaterem, dostaniesz honorowe obywatelstwo miasta, postawią Ci pomnik w końcu doczekasz się muzeum. Czy nie ma pilniejszych i ważniejszych rzeczy do wybudowania? Szkoda, że władze Gdańska zamiast zająć się rowiązywaniem problemów miszkańców fundują na kolejne muzeum, muzeum zdrajcy działającego przeciwko Polsce. zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   halo

   Łukasz Piotr (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 22 / 13

   A dlaczego zdrajca? Zdrada PRLu i układu warszawskiego by odratować wolną Polskę to chyba działanie na korzyść Rzeczpospolitej.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama