Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA USTNA JĘZYK POLSKI 2014. Jak zdać maturę ustną z języka polskiego? [PORADY]

AMN
MATURA 2014.  Jak zdać maturę ustną z języka polskiego?
MATURA 2014. Jak zdać maturę ustną z języka polskiego? Archiwum
MATURA 2014. Abiturienci napisali już pisemną maturę z języka polskiego - na obu poziomach - podstawowym i rozszerzonym. Teraz będą musieli zdać także egzamin ustny. Jak zdać maturę ustną z języka polskiego? Przedstawiamy kilka porad, jak dobrze przygotować się do egzaminu ustnego oraz jak dobrze wypaść podczas matury ustnej.

MATURA USTNA 2014 Z JĘZYKA POLSKIEGO

To, co dla jednych maturzystów wydaje się „prościzną”, innym spędza sen z powiek. Mowa o egzaminie ustnym z języka polskiego. Ten przebiega według harmonogramu ustalonego przez daną szkołę. Najwcześniej może się odbyć w poniedziałek, 5 maja, najpóźniej ostatniego dnia tego miesiąca.

MATURA 2014: ODPOWIEDZ NA PYTANIA I SPRAWDŹ :JAKIM TYPEM MATURZYSTY JESTEŚ?

JAK WYGLĄDA MATURA USTNA 2014?

Jak informuje Centralna Komisja Egzaminacyjna, w czasie tego egzaminu zdający może korzystać z materiałów pomocniczych przygotowanych we własnym zakresie do prezentacji, w tym ramowego z planu prezentacji, który okazuje do wglądu komisji.

- Objętość planu nie powinna przekraczać jednej strony formatu A-4 – wskazują egzaminatorzy z CKE.

Maturzysta na sali egzaminacyjnej przebywa ok. 25 minut. Najpierw, przez pierwsze 15 minut prezentuje przygotowany temat.
- Podczas prezentacji może wykorzystać materiały pomocnicze, np. poprosić o projekcję filmu lub odtworzenie nagranej wypowiedzi lub muzyki. Członkowie zespołu egzaminacyjnego nie przerywają wypowiedzi zdającego, chyba że zostanie przekroczony limit czasu – informuje CKE.

MATURA 2014 Z CKE - PRZEDMIOTY, TERMINY, GODZINY

Druga część egzaminu, trwająca ok. 10 minut, polega na rozmowie zdającego z członkami komisji. Ich pytania mogą jednak dotyczyć tylko prezentowanego tematu i przedłożonej wcześniej bibliografii.

MATURA 2014 Z CKE - ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

Jak się przygotować, aby dobrze wypaść? Naukowcy z SWPS zdradzają kilka rad.
- Ważna jest dobra prezentacja, ale nie chodzi tylko o to, aby było to multimedialne show. Podczas prezentacji maturzysta nie może stanowić jedynie dodatku do tematu, który przedstawia. Sam też powinien za pomocą słów i gestów „malować obrazy” w głowach słuchaczy. Ale aby to osiągnąć, powinien mówić wyraźnie, głośno, powoli i spokojnie. Atrakcyjność wypowiedzi zwiększa delikatny uśmiech i wyważona pewność siebie – mówi dr Konrad Maj, psycholog społeczny ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.
Przypomina też, aby aby wywód był logiczny, uporządkowany – czytelny dla odbiorców.
- Dobrze jest czasami podsumować czy stosować określone „drogowskazy”, które ułatwią odbiorcom zrozumienie prezentacji – np. „teraz przejdę do…”, „kolejna część dotyczyć będzie...” – podpowiada naukowiec z SWPS.

A co z gestykulacja?
- Jak mawia prof. Jerzy Bralczyk prawdziwa sztuka polega na ukryciu tej sztuki. Bardzo popularna tzw. postawa otwarta (nie krzyżowanie rąk na klatce piersiowej) jest ważna, ale nie należy robić z siebie prezentera telewizyjnego i sprawozdawcy pogody. To powinny być naturalne gesty, ale odrobinę bardziej ekspresyjne – chodzi o podkreślanie ważnych fragmentów, delikatne obrazowanie ich gestem – tłumaczy dr Konrad Maj.

MATURA 2014 Z CKE - ARKUSZE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

Podpowiada też maturzystom, aby przed swoim prawdziwym występem maturalnym pokazali się rodzinie.
- Najlepiej stworzyć „komisję” złożoną ze swoich znajomych czy członków rodziny. Wtedy można poczuć atmosferę takiego egzaminu, stres i emocje. „Komisja” powinna spróbować jak najlepiej odegrać swoją rolę – zadawać pytania, być wymagająca i dociekliwa – podkreśla psycholog.

MATURA 2014 Z CKE - PRZEDMIOTY, TERMINY, GODZINY

- Po „egzaminie” maturzysta powinien otrzymać informacje zwrotne – co się podobało, a co wymaga dalszej pracy. Warto też swoje wystąpienie nagrać kamerą video i przeanalizować. Przejście przez taki proces przygotowawczy daje spory materiał do przemyśleń. Podobnie postępują amerykańscy prezydenci, którzy przed ważnymi konferencjami spotykają się na symulowanej konferencji ze swoimi doradcami.

Na koniec słowa pocieszenia dla tych, którym na maturze nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Jak mówi dr Maj, badania pokazują, że gdy mówca zachowuje się w sposób idealny, paradoksalnie jest gorzej oceniany niż ten, który popełni jakiś błąd podczas wystąpienia.

- Nie bójmy się więc drobnych pomyłek, one mogą wręcz działać na naszą korzyść – podkreśla naukowiec z SWPS.

EDUKACJA NA POMORZU: TERMINY EGZAMINÓW, PRZECIEKI, TESTY PRÓBNE, ARKUSZE CKE, PYTANIA, ODPOWIEDZI

Zobacz koniecznie: SPRAWDZIAN TRZECIOKLASISTY 2014, SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTY 2014, EGZAMIN GIMNAZJALNY 2014, MATURA 2014

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki