Ostatnie spotkanie z belgijską dramaturgią nowego pokolenia

  Ostatnie spotkanie z belgijską dramaturgią nowego pokolenia

  Małgorzata Babińska

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  W sztuce "Tu leży śp. Michele Marcler, 52 lata" trzy pary próbują rozwikłać zagadkę śmierci tytułowej bohaterki

  W sztuce "Tu leży śp. Michele Marcler, 52 lata" trzy pary próbują rozwikłać zagadkę śmierci tytułowej bohaterki ©A. Witkowska

  Przed nami ostatnia szansa na spotkanie z belgijską dramaturgią nowego pokolenia. W przyszłym tygodniu kończy się bowiem pierwsza część międzynarodowego projektu Théatre BE><PL Teatr, w ramach której młodzi polscy dramaturdzy przetłumaczyli w sumie teksty czterech belgijskich sztuk. W przyszłym roku ciąg dalszy, ale tym razem to polskie sztuki zostaną zaprezentowane na belgijskich scenach.
  W sztuce &quot;Tu leży śp. Michele Marcler, 52 lata&quot; trzy pary próbują rozwikłać zagadkę śmierci tytułowej bohaterki

  W sztuce "Tu leży śp. Michele Marcler, 52 lata" trzy pary próbują rozwikłać zagadkę śmierci tytułowej bohaterki ©A. Witkowska

  Podsumowaniem pierwszej części, zwanej polską prezydencją, jest spektakl "Tu leży śp. Michele Mercier, 52 lata", autorstwa Marie Henry, w przekładzie Michała Walczaka i w reżyserii Katarzyny Kalwat. Na scenie wystąpią aktorzy teatru Wybrzeże: Dorota Androsz, Magdalena Boć, Krzysztof Matuszewski, Małgorzata Oracz, Wanda Skorny oraz Marek Tynda.

  Belgijska dramaturgia nowego pokolenia od kilku lat jest uznawana za jedną z najbardziej awangardowych i nowatorskich.
  Młodzi autorzy przekraczają standardowe struktury narracji, łącząc doświadczenia z różnych gałęzi sztuk, tak żeby zaskakiwać publiczność. Jednocześnie sztuki te mają na celu inspirować do krytycznego myślenia o rzeczywistości.

  W "Tu leży śp. Michele Mercier, 52 lata" trzy pary próbują rozwikłać zagadkę śmierci tytułowej bohaterki. Sztuka oscyluje pomiędzy farsą, kryminalnym śledztwem i portretem rodzinnym. Wypowiedzi bohaterów jednocześnie się uzupełniają i znoszą, przez co autorka gra z tradycyjnymi formami narracji.

  Tekst Marie Henry zostanie zaprezentowany w formie performatywnego czytania. Na czym polega nowatorstwo tej metody, tłumaczy Agata Brzóska, koordynatorka projektu PC Drama.

  - Performatywne czytanie to kolaż tekstu, dźwięków i obrazów. Przypomina to próbę generalną spektaklu, która się odbywa w wyobraźni reżysera, aktorów i widzów. Mamy tu do czynienia z pewną koncepcją interpretacyjną sztuki i nasze czytanie będzie sprawdzianem zarówno dla tekstu, jak i dla koncepcji reżyserskiej. Mamy nadzieję usłyszeć od publiczności sugestie, które rozwiązania w spektaklu warto rozwijać, a z których lepiej zrezygnować.

  Czytanie "Tu leży śp. Michele Mercier, 52 lata" odbędzie się 13 grudnia o godz. 19, na scenie teatralnej klubu Żak, ul. Grunwaldzka 195/197. Wstęp wolny. Po spektaklu odbędzie się rozmowa z udziałem reżyserki i aktorów, a dyskusję poprowadzi dr Tomasz Swoboda.

  Théatre BE><PL Teatr powstał z inicjatywy La Bellone, przy współpracy z Ambasadą Polski w Belgii oraz Instytutem Adama Mickiewicza. Koordynatorami projektu są Antoine Pickels i Szymon Wróblewski.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama