Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Samorządowcy powtarzali złożone przysięgi

T. Turczyn, B. Gliwka
Janusz Bojkowski, wójt gm. Postomino, przysięgał dwa razy
Janusz Bojkowski, wójt gm. Postomino, przysięgał dwa razy Ryszard Pietrasz
Ciąg dalszy powyborczych kłopotów włodarzy na Pomorzu. W poniedziałek upłynął termin określony przepisami na zaprzysiężenie wójtów, burmistrzów i prezydentów.

Niektóre samorządy różnie interpretują to, w jaki sposób, pod względem formalnym, powinno nastąpić zaprzysiężenie wybranych w I turze wyborów włodarzy. Zdarzyło się wiele przypadków, gdy następowało to na pierwszej sesji rady, ale zwołanej przez przewodniczącego z poprzedniej kadencji. A tak, według Państwowej Komisji Wyborczej, nie powinno być.

W powiecie człuchowskim podczas pierwszej sesji ślubowanie złożyli czterej włodarze: burmistrz Człuchowa oraz wójtowie gmin Debrzno, Człuchów i Rzeczenica. W tej ostatniej dylematu nie ma. Po inauguracyjnych obradach, podczas których ślubowali radni, nowy przewodniczący zwołał drugą sesję, na której ślubował wójt Lech Zwoliński. W człuchowskiej gminie wójt Adam Marciniak złożył powtórne ślubowanie wczoraj. Kolejno w Człuchowie i Debrznie o tym, że ślubowanie na pierwszej sesji może być problematyczne, dowiedziano się od naszej redakcji. Zdecydowano, że powtórki nie będzie.
- Burmistrz złożył ślubowanie przed pełnym składem rady z ukonstytuowanym prezydium rady - mówi Maria Pazda, sekretarz człuchowskiego ratusza. - Porządek obrad zatwierdziła nowa rada z nowym przewodniczącym. Wszystko się odbyło zgodnie z wymogami.

Tak samo uważa sekretarz gminy Debrzno. Jednak np. w powiecie sławieńskim w Darłowie zdecydowano, że lepiej powtórzyć przysięgę. - Nie sądzę, aby zaprzysiężenie na pierwszej sesji zwołanej przez przewodniczącego z ostatniej kadencji było wielkim uchybieniem - uważa Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa. - Jednakże aby nie mieć ewentualnego problemu natury prawnej, wczoraj powtórzyłem przysięgę.

Burmistrz dodaje, że precedensowe sytuacje zdarzają się na całym świecie i przytacza przykład prezydenta Obamy, który również powtarzał przysięgę.

Ocena PKW
Niuans prawny. PKW uważa, że zaprzysiężenie burmistrza czy wójta lub prezydenta po I turze wyborów powinno nastąpić na pierwszej sesji zwołanej przez nowego przewodniczącego rady, w terminie do 6 grudnia - czyli siedem dni od opublikowania wyników wyborów w Monitorze Polskim. Tymczasem zdarzyły się przypadki, że następowało to na pierwszej sesji rady, ale zwołanej przez przewodniczącego z minionej kadencji. Ważność ślubowania orzeka komisarz wyborczy, który ma 21 dni na ewentualne zwołanie zaprzysiężeniowej sesji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki