NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Unia da więcej pieniędzy na Pomorską Kolej Metropolitalną

  Unia da więcej pieniędzy na Pomorską Kolej Metropolitalną

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Zwiększenie unijnego dofinansowania dla projektu Pomorskiej Kolei Metropolitalnej jest już pewne. Rozmowy z Komisją Europejską jeszcze się nie zakończyły, ale formalną zgodę wydało już Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, które w praktyce rozporządza unijnymi pieniędzmi.

  306 mln zł na budowę PKM było od 2007 r. zapisane na tzw. liście indykatywnej. Jest to zbiór priorytetowych projektów inwestycyjnych, które Bruksela wspiera finansowo z pominięciem procedur konkursowych. Wspomniane 306 mln zł stanowiło 50 proc. szacowanych wówczas kosztów. Obecnie koszty wzrosły (co ma związek m.in. z planami budowy zelektryfikowanej i prawie na całym odcinku dwutorowej linii z Wrzeszcza do Rębiechowa), a władze woj.
  pomorskiego przez wiele miesięcy starały się o zwiększenie dofinansowania do maksymalnej granicy 85 proc., do jakiej Unia może dofinansować inwestycję. I na taką właśnie wysokość MRR zgodziło się podnieść dofinansowanie.

  Ile to będzie dokładnie? To zależy od ostatecznego kosztu inwestycji. Ale według ostatnich informacji, będzie to co najmniej 550 mln zł.

  Decyzja MRR sprawia, że realny pozostaje cały założony przed kilkoma miesiącami harmonogram. Przewiduje on, że jesienią 2011 r. rozpocznie się budowa linii PKM, a pociągi całą trasę z Wrzeszcza do Rębie- chowa przejadą na przełomie 2014 i 2015 r. (Ministerstwo Infrastruktury naciska, żeby budowę zakończyć w 2014 r., gdyż do końca 2015 r. inwestycję należy rozliczyć - w przeciwnym razie Unia może nakładać kary finansowe). Plany zakładają, że budowa rozpocznie się od strony Rębiechowa (od linii Gdynia - Kościerzyna), dzięki czemu podczas Euro 2012 powinien być już możliwy dojazd pociągiem z portu lotniczego do Gdyni, Kartuz czy Kościerzyny.

  Na razie trwają roboty przygotowawcze - na trasie linii Wrzeszcz - Rębiechowo pracują geodeci, archeolodzy i saperzy. W tym tygodniu rozpoczyna się wycinka drzew. Prace wycinkowe połączone są z inwentaryzacją drzew i krzewów mających powyżej 10 lat. Zgodnie z przepisami o ochronie środowiska, spółka PKM SA będzie miała, w ramach rekompensaty środowiskowej, zadbać w przyszłości o posadzenie w okolicy linii nowej roślinności.

  Na przełomie 2010 i 2011 r. ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie projektu budowlanego linii.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   za to ulice będą dziurawe

   adam (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

   jak zwykle pierdoły się buduje...

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama