Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po drugie: Autostrada wodna na Wiśle. Rozpoczęto przygotowania do udrożnienia Dolnej Wisły

Jacek Sieński
Czy udrożnienie Dolnej Wisły jest realne? Sądząc po tempie prac przygotowawczych, jest na to nadzieja
Czy udrożnienie Dolnej Wisły jest realne? Sądząc po tempie prac przygotowawczych, jest na to nadzieja archiwum DB
Koncepcja ochrony przed wodami powodziowymi dolnego odcinka Wisły od Włocławka do jej ujścia do Zatoki Gdańskiej opracowywana jest przez konsorcjum holenderskich firm Arcadis Poland i Grontmij Polska. Jego wykonawcę wybrał na drodze przetargu Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Opracowanie, które ma być gotowe pod koniec sierpnia, stanowi fazę przygotowawczą polegającą na rekomendacji rozwiązań do planu zarządzania ryzykiem powodziowym.

- Opracowanie będzie zawierać propozycje różnych wariantów planowanych działań remontowych lub inwestycyjnych na Wiśle, od Włocławka do jej ujścia do Zatoki Gdańskiej - mówi Andrzej Ryński, zastępca dyrektora ds. technicznych i inwestycji RZGW w Gdańsku. - Warianty rozwiązań uwzględniać będą przede wszystkim takie zagadnienia, jak: minimalizację zagrożeń zatorowych, spowodowanych zalodzeniem Wisły i spływającą krą w okresie zimowym, udrożnienie koryta rzeki Wisły, uzyskanie głębokości nawigacyjnej niezbędnej dla pracy lodołamaczy od zbiornika we Włocławku do ujścia Wisły. Do powyższego opracowania wykonawca zastosuje modelowanie hydrodynamiczne.

Koncepcja ochrony obszaru Żuław przed wodami powodziowymi będzie fazą przedprojektową prac hydrotechnicznych, mających na celu m.in. regulację rzeki. Regulacja jest niezbędna zwłaszcza dla zapewnienia zarówno dla wspomnianej, czynnej ochrony przeciwpowodziowej w okresach zimowych, jak i uruchomienia żeglugi. Wykonawca opracowania uwzględni także wymogi prawne i środowiskowe obowiązujące w Unii Europejskiej. Chodzi tu szczególnie o Ramową Dyrektywę Wodną, Dyrektywę Ptasią i Siedliskową oraz Dyrektywę Powodziową Unii Europejskiej. Zadanie będzie stanowić rekomendację do planu zarządzania ryzykiem powodziowym Wisły wraz z wariantami rozwiązań, z uwzględnieniem modelowania hydrodynamicznego tych wariantów. Modelowanie hydrodynamiczne Wisły od Włocławka do ujścia do Zatoki Gdańskiej ma ocenić skutki planowanych działań.

Małgorzata Obryś z Arcadis Poland przekazała, że firma ta jest liderem konsorcjum tworzonego ze spółką Grontmij Polska. Zgodnie z umową zawartą przez konsorcjum z RZGW w Gdańsku, opracowuje ono koncepcję ochrony przeciwpowodziowej Żuław. Opracowanie będzie dotyczyć dolnego odcinka Wisły, ale nie obejmie całego obszaru Żuław. W jego ramach wykonana zostanie ocena obecnego stanu infrastruktury przeciwpowodziowej i istniejącego stanu ochrony przed powodzią dolnego odcinka rzeki. Wyznaczone zostaną też obszary problemowe wraz z proponowanymi działaniami zapobiegawczymi. Na podstawie wyników analiz opracowane zostaną różne warianty działań, mających na celu zmniejszenie ryzyka powodziowego na obszarze przylegającym do Dolnej Wisły. Przewidywane warianty działań będą uwzględniać efekty modelowania hydrodynamicznego, służącego m.in. wyznaczaniu zasięgów stref zalewowych. Na modelu odwzorowuje się obecnie panujące warunki, a następnie wprowadzając różnego typu propozycje działań, np. zbudowanie zbiornika retencyjnego, analizuje się ich wpływ na ryzyko powodzi w przyszłości.

Przygotowywane przez konsorcjum Arcadis Poland - Grontmij Polska opracowanie jest niezbędne, żeby wybrać najkorzystniejsze rozwiązania z punktu widzenia ochrony przeciwpowodziowej i może przyczynić się do zaproponowania innych, alternatywnych działań. Istniejąca infrastruktura hydrotechniczna (ostrogi, umocnienia brzegowe, zapory, jazy, retencyjne zbiorniki wodne) na dolnym odcinku Wisły wymaga odbudowy. Jednakże dopiero wyniki prac dadzą odpowiedź na pytania, czy poprawa stanu hydrotechnicznego jest działaniem wystarczającym i czy też wymagane będzie jeszcze poszerzenie terenów zalewowych, a jeśli tak, to na jakim odcinku rzeki?

Istotna będzie również analiza kosztów i strat, biorąca pod uwagę możliwość wystąpienia powodzi.
W finalnej części opracowania przedstawiony będzie ich bilans przy uwzględnieniu różnych scenariuszy wystąpienia powodzi.
Wtedy być może stanie się czytelne to, że zaniechanie działań inwestycyjnych, w przypadku możliwości powodzi, stanowi największe zagrożenie dla istniejących wiślańskich ekosystemów, objętych unijnym programem ochrony przyrody Natura 2000. Na razie można jedynie spekulować. Należy więc powstrzymać się ze spekulacjami na ten temat i poczekać na rezultaty prac koncepcyjnych.

KLIKNIJ I DOWIEDZ SIĘ WSZYSTKIEGO O NASZEJ AKCJI!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki