Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Parlament Europejski zatwierdził Europejski Fundusz Morski i Rybacki na lata 2014-2020

Jacek Klein
Hubert Bierndgarski
Parlament Europejski zatwierdził Europejski Fundusz Morski i Rybacki. Ile z niego dostanie polskie rybołówstwo okaże się maju. Na realizację różnego rodzaju przedsięwzięć i inwestycji w zrównoważony rozwój rybołówstwa, akwakultury i obszarów rybackich przeznaczona ma być kwota w wysokości ok. 4,34 mld euro w całej Unii Europejskiej.

Pozostałe środki finansowe przeznaczone na kontrolę i egzekwowanie (580 mln euro), gromadzenie danych (520 mln euro), rekompensaty dla regionów najbardziej oddalonych (192 mln euro), dopłaty do przechowywania (45 mln euro) i Zintegrowana Polityka Morska (718 mln euro).

- Zatwierdzony fundusz będzie wynosił ponad 2,5 mld euro więcej niż w poprzednim okresie finansowania. Pamiętać jednak należy, że zwiększenie puli środków wiąże się także z włączeniem do funduszu dodatkowych komponentów - powiedział europoseł Jarosław Wałęsa. - Generalnie, jest to utrzymanie ogólnego budżetu rybackiego na tym samym poziomie, co w czasach kryzysu i cięć budżetu Unii Europejskiej, należy uznać za dobrą wiadomość. Ile przypadnie Polsce? Tego jeszcze nie wiadomo, bo Komisja Europejska zmieniła sposób alokacji środków na poszczególne państwa. W teorii całkowita kwota przyznanych środków będzie zależeć od wielkości sektora rybołówstwa w danym kraju. Te decyzje będą zapadać w maju.
Na co będzie można otrzymać dofinansowanie? Między innymi na trwałe zaprzestanie działalności połowowej. Dofinansowaniu podlegać będzie wyłącznie złomowanie statków rybackich i dotyczyć ma tych statków, które należą do segmentu floty, wobec którego stwierdzono brak równowagi w stosunku do uprawnień połowowych floty.

Na ochronę i odbudowę morskiej różnorodności biologicznej i ekosystemów morskich. Chodzi o przedsięwzięcia zmierzające do lepszego zarządzania żywymi zasobami morza lub do ich lepszej ochrony. Przewidziana jest także pomoc finansowa rybakom na zbieranie odpadów z morza.

Wsparcie uzyskać mają inwestycje w sprzęt poprawiający selektywność narzędzi połowowych pod względem wielkości lub pod względem gatunków, eliminujący odrzuty, ograniczający i eliminujący oddziaływanie połowów na ekosystem lub dno morskie.
Przewidziane jest wsparcie inwestycji w sprzęt lub inwestycje na statkach rybackich, które mają na celu zmniejszenie emisji substancji zanieczyszczających lub gazów cieplarnianych. Pomoc finansowa przewidziana jest na wymianę głównych lub dodatkowych silników statków rybackich

Młodzi rybacy rozpoczynających działalność będą mogli uzyskać pomoc finansową na zakup pierwszego statku rybackiego, którego długość całkowita wynosi mniej niż 24 m.

Za młodego rybaka uznaje się osobę fizyczną, która po raz pierwszy chce nabyć statek rybacki i która w momencie składania wniosku o dofinansowanie ma mniej niż 40 lat i która, co najmniej od pięciu lat pracowała jako rybak lub przeszła równoważne szkolenie zawodowe. Pomoc finansowa nie może przekraczać 25 proc. kosztów nabycia statku rybackiego, maksymalnie wyniesie 75 tys. euro.

Dofinansowanie (50 proc. kosztów, maks. 75 tys. euro) będzie można uzyskać także na rozwój działalności dodatkowej jak restauracja, turystyka wędkarska.

Fundusz przewiduje także rekompensaty kosztów wynikających m.in z klęsk żywiołowych, zmian klimatycznych.
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki