Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki Tydzień. Jakie wydarzenie świętujemy w Wielki Czwartek?

kij
wikipedia.pl
"Uczestnicy uczty leżeli na lewym boku; lewe ramię podtrzymywało ciało, a prawe było wolne, tak, żeby można było się nim posługiwać" - tak jeden z historyków opisuje sposób, w jaki ucztowano w Palestynie za czasów Jezusa. W Wielki Czwartek świętujemy pamiątkę ostatniej wieczerzy Jezusa ze swoimi uczniami.

Według Mateusza, Marka i Łukasza wieczerza była tradycyjną żydowską Paschą. Kłóci się z tym jednak opis św. Jana, który np. pisze, że kapłani w czasie procesu Jezusa nie chcieli wejść do pretorium, "aby się nie skalać i móc spożyć Paschę". Te czasowe różnice są na różne sposoby wyjaśniane przez teologów.

Bezsporne w tradycji chrześcijańskiej jest to, że w czasie Ostatniej Wieczerzy Jezus ustanowił sakrament eucharystii, a słowami "To czyńcie na moją pamiątkę" ustanowił sakrament kapłaństwa.

W Wielki Czwartek na wspólnej mszy św. w kościołach katedralnych spotykają się kapłani danej diecezji, aby m.in. odnowić przyrzeczenia kapłańskie. Wielki Czwartek to także pierwszy dzień Triduum Paschalnego. Po nabożeństwie Najświętszy Sakrament przenoszony jest do ciemnicy.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki