Arka zakończyła sezon na 3. miejscu

Adam Suska
Rugbistom gdyńskiej Arki nie udało się pokonać w Warszawie drużyny Folca AZS.

Po bardzo wyrównanym spotkaniu ulegli gospodarzom 8:13 i zadowolić się muszą brązowym medalem. W tym roku Polski Związek Rugby odstąpił od rozgrywania meczu o trzecie miejsce i medale przyznał obu pokonanym półfinalistom (także Lechii, o czym obok).

Gdynianie bardzo chcieli wygrać ten mecz, ale nie wytrzymali ciążącej na nich presji. Zaczęło się jednak po ich myśli, bowiem w 10. minucie Piotr Wójcik trafił z karnego piłką między słupy warszawskiej bramki i arkowcy objęli prowadzenie 3:0. Gospodarze zrewanżowali się zespołową akcją ataku, którą na gdyńskim polu punktowym zakończył Wojciech Łukasiewicz. Żółto-niebiescy jeszcze przed przerwą odzyskali prowadzenie. Wyłom w obronie akademików zrobił Konrad Chromiński, a jego akcję zakończył Mariusz Motyl. Korzystnego wyniku nie utrzymali jednak do końca pierwszej połowy, gdyż gospodarze jeszcze raz zaskoczyli ich udaną akcją formacji ataku.

Po przerwie gdyńscy rugbiści przeważali, długo trzymali piłkę na połowie przeciwnika, ale brakowało im dokładności i konsekwencji.

- Chłopaki za bardzo chcieli zdobywać punkty i pod koniec spotkania decydowali się na indywidualne akcje. Gdyby dłużej próbowali grać przy młynie, efekt byłby lepszy - stwierdził trener gdynian Maciej Stachura. - Po rundzie jesiennej straciliśmy dwóch najlepszych zawodników z formacji ataku, Waldemara Szwichtenberga i Siergieja Garkawego. Gdyby w Warszawie mógł zagrać choć jeden z nich, to my bylibyśmy w finale - dodał trener.

Po meczu po trzech zawodników z obu drużyn poddanych zostało kontroli antydopingowej. Z naszych informacji wynika, że nie stawił się na nie warszawski filar Merab Gabunia. W takich przypadkach wynik meczu zostaje utrzymany z boiska, a ewentualne kary dotyczą jednynie zawodników.

Folc AZS AWF Warszawa - Arka Gdynia 13:8 (10:8)

Punkty: Wojciech Łukasiewicz 5, Maciej Miskiewicz 5, Rafał Janeczko 3 - dla Folca oraz Mariusz Motyl 5, Piotr Wójcik 3 - dla Arki.
Arka: Ruszkiewicz (60 Kaszubowski), Wojaczek, Bartkowiak - Skindel, Andrzejczuk (70 Moroz) - Jeliński (65 Rogowski), Nowak (70 Kałduński), Dąbrowski - Szostek - Wójcik (70 Cygan), Madajewski, Banaszek, Chromiński - Simionkowski.
Sędziował: Wiesław Piotrowicz (Lublin).