Pomorski Jarmark Wielkanocny 2014. Zobacz rękodzieła...

Pomorski Jarmark Wielkanocny 2014. Zobacz rękodzieła artystów z regionu [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Pomorski Jarmark Wielkanocny 2014. Zobacz rękodzieła artystów z regionu [ZDJĘCIA]
1/30
przejdź do galerii

©Kazimierz Netka

Cudowne Pomorze – tak można nazwać to, co potrafią robić artyści z niewielkich miejscowości. Przekonał się o tym każdy, kto przyszedł w sobotę na Targ Węglowy w Gdańsku i zajrzał do dużego namiotu z napisem: Pomorski Jarmark Wielkanocny. Tam można było nie tylko kupować owe cuda już gotowe, ale też zobaczyć, jak się je wykonuje. Sztuki rękodzieła artystycznego, świątecznego, mogli uczyć się i dorośli, i dzieci.
- Już po raz drugi uczestniczymy w Jarmarku Wielkanocnym – powiedziała nam Alicja Wacholc, reprezentantka zarządu Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturyzmu oraz Koła Gospodyń wiejskich z miejscowości Lipy w Borach Tucholskich. - Pamiętam, że w zeszłym roku bardzo zmarzliśmy, bo jarmark odbywał się wcześniej, już w marcu. Naprawdę jednak warto było przyjechać.

Czytaj także: Ulicami Gdańska przeszła Droga Krzyżowa [ZDJĘCIA]

W tym roku poprosiliśmy pana wójta Starej Kiszewy o pomoc i zostałyśmy przywiezione do Gdańska busem. Jarmark otworzyła pani Justyna Durzyńska, dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Korzyści z tej wizyty maja przede wszystkim dziewczyny, które nauczyły się plecionkarstwa wikliniarskiego. Tu, w Gdańsku, sprzedają swe wyroby. To ich zachęca, mobilizuje do dalszej pracy. Mieszkańcy miasta kupują ich wyroby. Poza tym, podczas jarmarku poznajemy się lepiej z reprezentantkami innych regionów województwa, jest też okazja do nawiązania współpracy.

Program Jarmarku przewidywał m.in. pokaz wyplatania palm przy użyciu gałązek brzozy bukszpanu i bazi.; występy zespołów ludowych: Kociewskiego Zespołu Regionalnego "Burczybas" z Gniewu, Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Bazuny” im. Aleksandra Tomaczkowskiego z Żukowa, Zespołu „Czerninianki” z Czernina, Zespołu Pieśni i Tańca Gminy Pruszcz Gdański "Jagódki" i Zespołu Regionalnego „Krôsniăta” z Kartuz. Znany artysta estradowy i satyryk Paweł Konjo Konnak rozbawiał publiczność i przeprowadzał konkursy.

Pomorski Jarmark Wielkanocny jest organizowany w ramach Planu działania Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2015 – informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego . -Przedsięwzięcie to jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach III Schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Dzięki temu, wystawcy nie musieli płacić za uczestnictwo w tym przedświątecznym wydarzeniu.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
Komentarze (1)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Ładne stoiska handlowe na Jarmarku Wielkanocnym

Ekojarmarki.pl (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Kolejny udany Jarmark i piękne stoiska targowe.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo