Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fryderyk, następca duńskiego tronu, odziedziczy koronę i tytuł... księcia Kaszub

Dorota Abramowicz
Książę Fryderyk poznał  Mary Donaldson, swoją przyszłą żonę podczas podróży do Australii. Para, która ma czworo dzieci, podczas pobytu w Polsce obchodzić będzie 10 rocznicę ślubu
Książę Fryderyk poznał Mary Donaldson, swoją przyszłą żonę podczas podróży do Australii. Para, która ma czworo dzieci, podczas pobytu w Polsce obchodzić będzie 10 rocznicę ślubu www.kongehuset.dk
Duński następca tronu, Jego Wysokość Książę Danii Fryderyk wraz z małżonką Jej Wysokością Księżną Mary Elisabeth wybierają się w połowie maja do Polski. Niestety, Gdańsk nie znalazł się w planie majowej wizyty w Polsce książęcej pary.

Będzie to pierwsza wizyta w naszym kraju przyszłego władcy Danii, który wraz z koroną odziedziczy po matce, królowej Małgorzacie II, także tytuł... księcia Kaszub. Dzieje tytułu sięgają XIII wieku, gdy duński władca, Waldemar II Zwycięski podbił zachodnie Pomorze, gdzie odebrał hołd lenny.

Jak czytamy na oficjalnej stronie Ambasady Królestwa Danii w Polsce, celem wizyty jest "ożywienie i pogłębienie szybko rozwijającej się współpracy gospodarczej między Polską i Danią oraz promocja duńskich innowacyjnych rozwiązań w wybranych dziedzinach gospodarki". Przygotowania do książęcych odwiedzin będą nie tylko okazją do rozmów o gospodarce. Przy okazji warto przyjrzeć się bliżej utytułowanemu 46-latkowi, za którym stoi...

Monarchia duńska (jedna z 44 na świecie i 12 w Europie) może poszczycić się ponadtysiącletnią tradycją. Początki dynastii sięgają czasów zmarłego w 958 r. króla Gorma Starego i jego syna, Haralda Sinozębego, który w 965 r. wprowadził do Danii chrześcijaństwo. W żyłach panującej obecnie królowej Małgorzaty II płynie krew jednej z najstarszych europejskich dynastii - Oldenburgów, założonej w Niemczech w XII w.

Urodzona przed 74 laty w Kopenhadze Małgorzata nie była przygotowywana do przejęcia władzy. Prawo duńskie nie przewidywało bowiem, by władczynią mogła zostać kobieta. Kiedy jednak okazało się, że w małżeństwie jej rodziców, Fryderyka IX i Ingrid, przychodzą na świat kolejne córki (Małgorzata ma dwie młodsze siostry), a brat króla, książę Knud cieszy się małą popularnością wśród rodaków, Duńczycy zmienili konstytucję. I tak 13-letnia księżniczka Małgorzata w 1953 r. została oficjalną następczynią tronu. W następnych latach zdobyła gruntowne wykształcenie, studiując archeologię i prehistorię na Uniwersytecie Cambridge, politologię na Sorbonie i ekonomię w London School of Economics. Z małżeństwa z francuskim dyplomatą Henri Marie de Laborde de Monpezata na świat przyszło dwóch synów - w 1968 r. książę Fryderyk, rok później książę Joachim. W 1972 r., po śmierci ojca, Małgorzata II wstąpiła na tron, a czteroletni Fryderyk otrzymał tytuł następcy tronu.

Bez plotek

W przeciwieństwie do wielu innych europejskich monarchii duńska rodzina królewska nie dostarcza zbyt wielu tematów serwisom plotkarskim. Zresztą tamtejsze gazety nie interesują się zbytnio potknięciami członków rodziny królewskiej, wiedząc, że ten temat nie przyciągnie wielu czytelników.

- Badania przeprowadzone w 2012 r. przy okazji obchodów 40-lecia panowania królowej pokazały, że blisko 90 proc. Duńczyków popiera monarchię - mówi Julian Skelnik, honorowy konsul Królestwa Danii w Gdańsku.

I jeszcze krótko o pieniądzach. Na liście 20 najbogatszych monarchii świata duńska zajmuje 18 pozycję. Na pierwszym miejscu plasuje się Bhumibol Adulyadej - król Tajlandii, a Małgorzatę II wyprzedzają w Europie m.in. książę Lichtensteinu, książę Monaco, królowe Anglii i Holandii...

Miłość z antypodów

To musiało być przeznaczenie. W 2000 r. Fryderyk wybrał się wraz z rodziną (m.in. bratem Joachimem, kuzynką, księżniczką norweską Martą Luisą i kuzynem, księciem greckim Mikołajem) na igrzyska olimpijskie do Sydney. Pewnego wieczoru utytułowane towarzystwo wpadło pobawić się w jednym z miejscowych pubów. W tym samym pubie bawiła się Mary Donaldson - 28-letnia prawniczka, córka profesora uniwersytetu.

I chociaż niedługo później książę wrócił do ojczyzny, nie mógł zapomnieć o ciemnowłosej Mary. Z wzajemnością. W 2001 r. australijska prawniczka przyjęła propozycję pracy w Paryżu, a rok później przeniosła się do Danii. Zanim została żoną księcia, musiała zrzec się obywatelstwa Australii, przejść na luteranizm i nauczyć się małżeńskiej przysięgi w języku duńskim.
W tym roku - akurat podczas pobytu w Polsce - 14 maja Fryderyk i Mary obchodzić będą 10 rocznicę ślubu. Mają czworo dzieci - następcę tronu 9-letniego Christiana, 7-letnią Isabelę i trzyletnie bliźniaki - Józefinę i Vincenta.
Przystojni, inteligentni, sympatyczni są jedną z najbardziej popularnych książęcych rodzin w Europie.

Żelazny książę

Fryderyk nazywany jest przez rodaków "żelaznym księciem". Startując w ubiegłym roku pod nazwiskiem Knud Momme (nie chciał, by w zawodach przeszkadzali mu fotoreporterzy), otrzymał tytuł Iron Mana. Podczas zawodów w Kopenhadze przepłynął 3800 m, przejechał na rowerze 180 km i przebiegł maraton. Na 2600 osób biorących udział w triathlonie zajął 650 miejsce.

- Książę Fryderyk jest osobą bardzo lubianą w swojej ojczyźnie - podkreśla konsul Julian Skelnik. - Bardzo bezpośredni, ma dużą łatwość przechodzenia na "ty". Można go spotkać, gdy korzysta wraz z rodziną z rowerowych przejażdżek, a na księżną trafić można podczas zakupów.

Duńczycy z uznaniem przyjęli, że Christian, syn Fryderyka, jako pierwszy przyszły król duński uczęszczał kolejno do publicznego żłobka, przedszkola i do publicznej szkoły.

Szczecin zamiast Gdańska?

Książę spodziewany jest w Warszawie i w Szczecinie, niestety, plan nie zakłada odwiedzin Gdańska. Nasze miasto w 1993 r. odwiedziła sama królowa Małgorzata II. W 2009 r. kolejny raz "księżnę Kaszub" zaprosili do Polski samorządowcy Bytowa na Zjazd Kaszubów. Wizyta, jak tłumaczył konsul Julian Skelnik, nie mogła jednak dojść do skutku - królewski protokół nie pozwala, by koronowana głowa Danii dwukrotnie odwiedzała ten sam naród.
Fryderyk jednak nie nosi jeszcze korony, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by w przyszłości sprawdził, jak wygląda jego "lenno"...
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki