NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Lichnowy: Wójt przed drugą turą zrezygnował ze startu w...

  Lichnowy: Wójt przed drugą turą zrezygnował ze startu w wyborach

  RK

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Mieszkańcy gminy Lichnowy wójta dostaną... pod choinkę. Druga tura wyborów odbędzie się tam bowiem tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Zmiana terminu jest skutkiem decyzji wójta Waldemara Lamkowskiego. Starający się o reelekcję włodarz zrezygnował ze startu w wyborach.

  W drugiej turze wójt Lamkowski (KWW Porozumienie Społeczno-Samorządowe) o poparcie mieszkańców miał walczyć z Janem Michalskim, wieloletnim przewodniczącym Rady Gminy, startującym z KWW Zawsze wśród Ludzi. W głosowaniu 21 listopada lepszy był Michalski, który wygrał różnicą 66 głosów. Uzyskał 41,63 proc. głosów przy 37,71 proc. Lamkowskiego.

  Rezygnację z udziału w drugiej turze Waldemar Lamkowski złożył w poniedziałek. Jego miejsce zajmie kolejny kandydat z największą liczbą głosów, a jest to Franciszek Portjanko (11,76 proc.).
  - Wyznaczony już został nowy termin głosowania. Druga tura wyborów odbędzie się 19 grudnia - mówi Jan Fijas, przewodniczący Gminnej Komisji Wyborczej.

  We wtorek rano GKW podjęła uchwałę dającą prawo startu Franciszkowi Portjanko.
  - Na razie tylko pocztą pantoflową dotarła do mnie ta informacja. Nie wiem tego oficjalnie, dlatego trudno mi cokolwiek komentować. Czekam na oficjalne potwierdzenie, a gdy je otrzymam, wówczas od razu podejmę działalność wyborczą, żeby dać się lepiej poznać mieszkańcom - mówi Franciszek Portjanko.
  Kandydat, który z "ławki rezerwowych" dostał się do drugiej tury, na co dzień jest mieszkańcem Tczewa.

  Bardzo dobrze znany jest mieszkańcom Lisewa Malborskiego i okolic, bo to były dyrektor lisewskiego Zespołu Szkół. Właśnie w tej miejscowości uzyskał najlepszy wynik spośród trzech obwodów wyborczych (160 głosów).

  Wójt Waldemar Lamkowski chce na spokojnie podać powody swojej decyzji. Dlatego wczoraj poprosił nas, by zwolnić go z komentowania całej sytuacji na gorąco.
  - Każde słowo jest ważne - wyjaśnił.

  Dziś mamy otrzymać oświadczenie wójta w tej sprawie.

  Jan Michalski, zwycięzca pierwszej tury, zachowuje umiarkowany optymizm przed dalszą częścią wyborczej rozgrywki.
  - Słupki z wynikami to jedno, a zdecydują wyborcy. Każdego kontrkandydata trzeba szanować. Nie wiem też, jak będzie z frekwencją tuż przed świętami - mówi Michalski.

  Waldemar Lamkowski na pewno nadal będzie działał w samorządzie, ale innego szczebla. Dostał się do Rady Powiatu Malborskiego. Jak się dowiedzieliśmy, jego Porozumienie Społeczno-Samorządowe zawiązało w ubiegłym tygodniu koalicję z PO. Od kilku dni mówi się o tym, że w nowych władzach powiatu Waldemar Lamkowski może objąć funkcję wicestarosty. Wszystko powinno okazać się w czwartek na pierwszej sesji Rady Powiatu w nowej kadencji.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama