NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Zagrożone było życie i zdrowie pacjentów - raport

  Zagrożone było życie i zdrowie pacjentów - raport

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Szpital nie miał prawa wykonywać operacji plastycznych wynika z raportu, który wojewoda pomorski wysłał do minister Ewy Kopacz po kontroli w Pomorskim Centrum Traumatologii. W raporcie znajduje się podsumowanie tego, co działo się przez ostatnie dwa lata w gdańskim szpitalu. A zabiegi komercyjne wydłużały kolejki w szpitalach
  Zagrożone było życie i zdrowie pacjentów - raport

  ©www.sydsvenskan.se

  W raporcie czytamy m.in. " W chwili obecnej (wg rejestru zakładów opieki zdrowotnej) na terenie Pomorskiego Centrum Traumatologii i nie prowadzi działalności podmiot niepubliczny, udzielający świadczeń w zakresie opieki stacjonarnej bądź jednodniowej. (...) Umowa zawarta pomiędzy PCT a Medica Travel jest nieuprawniona, a szpital nie miał prawa udzielać świadczeń w zakresie chirurgii plastycznej."

  Raport powołuje się na pismo dr. Marka Ciecierskiego, kierownika oddziału chirurgii
  naczyniowej i Katarzynę Kotlewską - oddziałową tegoż oddziału, którzy twierdzą, że "brak było osoby odpowiedzialnej za opiekę lekarską", a lekarz wykonujący zabieg "nie był zainteresowany co dzieje się z pacjentką pozostawioną przez przez 25 godzin po zabiegu bez opieki lekarskiej".
  Wpis ten nie dotyczył Christine, tylko innej pacjentki, która znalazła się na oddziale po zakrzepicy kończyn dolnych. Lekarze wychodzili z szpitala po zabiegu, nie przekazując chorego nikomu - prócz pielęgniarek.

  Nieco inaczej wygląda sytuacja w zapisach dokumentacji pielęgniarskiej. "Chora powróciła z bloku operacyjnego na oddział bez kontaktu, przebywała pod stałym dopływem tlenu pod maską. Zamonitorowana około 17.10, po zabandażowaniu piersi zaczęła spadać chorej saturacja i nastąpił".
  brak tętna. Wezwano anestezjologa.

  Co więcej okazało się, że zabiegi komercyjne wydłużały kolejki czekających na operacje płacone z kontraktu z NFZ. Ubezpieczonych chorych trzeba było wypisywać szybciej, co stanowiło zagrożenie dla ich zdrowia i życia!.

  Raport powtarza też informacje, do których już wcześniej dotarli dziennikarze. Dotyczą one dwóch wersji wydarzeń po zabiegu. Według wpisu w historii choroby pacjentkę wybudzono po zabiegu i przekazano na salę pooperacyjną. Według pielęgniarek z Christiną od początku nie było kontaktu.

  Decyzja przeniesieniu Szwedki na OIOM zapadła dopiero po 7 godzinach 15 minutach.

  W podsumowaniu raportu czytamy, że całość zdarzeń, decyzji, przepływów finansowych i działań medycznych całkowicie odbiega od przyjętych norm prawnych, przepisów i relacji ustawowych, a sytuacja w szpitalu zagrażała zdrowiu i życiu pacjentów "komercyjnych".

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Załączniki (1)

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NFZ finanuje prywate

   kartofel IV pomrocznej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 39 / 36

   A zabiegi komercyjne wydłużały kolejki w szpitalach - i o to chodzi motłoch wyborczy ma zdychac pod płotem, czy cos nie tak władzo z PO???

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W tym kontekście warto byłoby

   Anilah (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 33

   przytoczyć pochwalne głosy z przed około roku obrońców ówczesnego dyrektora PCT Domosławskiego.
   Widać tu, że nawet prywatne pieniądze chodzące przed pacjentem nie gwarantują jego bezpieczeństwa...rozwiń całość

   przytoczyć pochwalne głosy z przed około roku obrońców ówczesnego dyrektora PCT Domosławskiego.
   Widać tu, że nawet prywatne pieniądze chodzące przed pacjentem nie gwarantują jego bezpieczeństwa zdrowotnego. A co tu już mówić o pacjentach za którymi pieniądze miały chodzić a nie chodzą a jeżeli jednak, to bardzo krętymi ścieżkami.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama