Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duża waga - mało zdrowia

Dorota Domienik
shutterstock
Statystyki nie są optymistyczne – liczba osób z nadwagą z roku na rok jest coraz większa. Specjaliści prognozują, że jeśli nie zmienimy codziennych nawyków, w 2035 r. otyły będzie już co trzeci Polak. Najczęstszą przyczyną otyłości są nieprawidłowa dieta oraz brak aktywności fizycznej.

Przyczyny otyłości

– Jemy nieregularnie, korzystamy z dań gotowych lub typu fast food, spożywamy nadmierne ilości słodyczy i węglowodanów prostych czy słonych przekąsek, wybieramy słodkie kolorowe napoje zamiast wody mineralnej, nie uprawiamy żadnych sportów – mówi Beata Prusińska, dietetyk z Naturhouse. – Często bezpośrednią przyczyną nadmiernej masy jest dodatni bilans energetyczny – tzn. ilość energii dostarczonej do organizmu z pożywieniem jest większa od wydatku energetycznego związanego z codziennym funkcjonowaniem. Takie nadwyżki energii są najczęściej magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej – a to prosta droga do przekroczenia prawidłowej masy ciała.

Oprócz złych nawyków, nadmierne kilogramy mogą być wynikiem stresu, czynników genetycznych, psychologicznych, a także zaburzeń gospodarki hormonalnej.

Skutki nadmiernej wagi

Dla wielu osób nadwaga to przede wszystkim źródło kompleksów. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy nadprogramowy kilogram wpływa nie tylko na gorszą samoocenę, ale zwiększa także ryzyko wystąpienia wielu poważnych dolegliwości.

Osoby otyłe są bardziej narażone m.in. na:

  • cukrzycę typu 2.,
  • choroby sercowo-naczyniowe na tle miażdżycy,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • choroby układu oddechowego (bezdech nocny),
  • niektóre nowotwory złośliwe,
  • zwyrodnienie kości.

Dlatego, jeśli waga wymyka nam się spod kontroli, nie bagatelizujmy tego problemu. Zmniejszenie masy ciała już o 10 proc. znacznie zmniejsza ryzyko występowania wymienionych chorób, jak również często minimalizuje ilość przyjmowanych leków.

Jak walczyć z kilogramami

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia nadmiernej masy ciała, trzeba przede wszystkim wypracować prawidłowe nawyki żywieniowe, zadbać o odpowiednią dawkę ruchu (najlepiej na świeżym powietrzu ) i dobre nawodnienie organizmu. Odpowiednio skomponowana dieta, regularne posiłki, 1,5 l wody dziennie, gwarantują „okiełznanie” nadmiernego apetytu.

Osoby, które chcą zredukować nadmierną masę ciała lub ilość tkanki tłuszczowej, nie mogą myśleć o diecie jako czasowym „narzędziu” do osiągnięcia celu. Aby utrata wagi była trwała, trwałe muszą być również zmiany w naszym menu.

– Plan żywieniowy, według którego będziemy odżywiać się już zawsze, powinien opierać się przede wszystkim na regularnych posiłkach, świeżych i nieprzetworzonych produktach. Nie odmawiajmy sobie jednak małych przyjemności kulinarnych, bo tylko wtedy mamy gwarancję na utrzymanie efektu – radzi Beata Prusińska. – Dieta powinna uwzględniać dużą zawartość włókien roślinnych (z warzyw i owoców), ale też chude mięso i ryby, nabiał, produkty zbożowe z pełnego przemiału.

Im jesteśmy starsi, tym trudniej stracić na wadze – metabolizm jest wolniejszy. Proces ten można pobudzić, wzbogacając dietę w składniki aktywne zawarte w suplementach. Poprawią one także pracę przewodu pokarmowego, uzupełnią niedobory witamin i składników mineralnych, pomogą walczyć z obrzękami, wzmocnią i odżywią cały organizm.

Leczenie otyłości

W przypadku, gdy masa ciała przekracza normę o kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt kilogramów, zmiana stylu życia może się okazać niewystarczająca. Konieczna jest pomoc specjalisty. Metod leczenia jest kilka:

  • balon w brzuchu – silikonowy balon wprowadza się przez usta pod kontrolą endoskopu, a następnie wypełnia go solą fizjologiczną i pozostawia w żołądku na 6 miesięcy;
  • zmniejszenie żołądka– na żołądek zakładana jest silikonowa opaska, która ściska jego górną część, zmniejszając objętość, a tym samym ilość jedzenia, którą można spożyć za jednym razem;
  • częściowa resekcja – nieodwracalne operacyjne zmniejszenie żołądka.

Metody te nie powodują automatycznej utraty wagi – trzeba także pamiętać o przestrzeganiu diety.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki