Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliard złotych na 15 inwestycji w metropolii [LISTA PROJEKTÓW ZIT]

Jacek Wierciński
System Tras Rowerowych prowadzących do najważniejszych węzłów komunikacyjnych, modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych i gmachów publicznych oraz wspólny metropolitalny bilet elektroniczny - to tylko kilka pozycji z liczącej piętnaście projektów listy inwestycji planowanych na lata 2014-2020.

Przyjęli ją samorządowcy z 36 gmin i powiatów tworzących Obszar Metropolitalny Trójmiasta.

O miliardzie złotych z Unii Europejskiej, które aglomeracja ma szansę pozyskać w najbliższych sześciu latach, pisaliśmy już w grudniu. Choć Trójmiasto porozumienie w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Komunalnych (ZIT) podpisało półtora miesiąca później niż oczekiwało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, szansy na finansowy zastrzyk nie straciło. Równolegle trwało ustalanie liczącej ponad 70 pozycji "listy życzeń" poszczególnych samorządów i uczelni.

W oparciu o warsztaty z urzędnikami konsorcjum firm doradczych DS Consulting oraz Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego przygotowało w marcu zestaw ponad 60 kryteriów, w oparciu o które samorządowcy, przedstawiciele uczelni i organizacji pozarządowych sporządzili wczoraj listę 15 projektów.

- To podstawa do rozmów z marszałkiem województwa, który jest bezpośrednim dysponentem pieniędzy przeznaczonych na ZIT - tłumaczy Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Choć samorząd województwa na temat wybranych projektów wypowiedzieć ma się dopiero w maju, a decydujący głos należeć będzie do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, samorządowcy, którym udało się przeforsować swoje wizje, już teraz nie kryją zadowolenia.

- Jest niemal pewne, że będzie kolejny, obok szpitala reumatologicznego, tak potrzebny szpital w Sopocie. Tym bardziej cieszy, że powstanie z połączenia niezwykle profesjonalnych fachowców z: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Wojewódzkiego Szpitala Reumatologicznego - podkreśla Jacek Karnowski prezydent Sopotu, któremu zależy na powstaniu Centrum Geriatrii, Programów Zintegrowanej Opieki i Telemedycyny.

Oprócz opieki medycznej, której dotyczyć mają m.in. kampanie i profilaktyka u osób w wieku produkcyjnym, wśród wybranych przez Trójmiasto projektów ZIT znalazły się m.in. stawiające na rozwój nowych technologii inkubatory przedsiębiorczości oraz modernizacje związane z ograniczaniem chłonności energetycznej obiektów.

Samorządowcy chcą postawić także na tworzenie kilkudziesięciu lokalnych centrów usług aktywizacji społeczno-zawodowej oraz wesprzeć unijnymi pieniędzmi rewitalizację społeczną i techniczną zaniedbanych obszarów.

W latach 2014-2020 istotna będzie także komunikacja - środki z ZIT posłużyć mają bowiem integracji zarządzania transportem publicznym i wprowadzeniu wspólnego biletu. Drugi ważny wydatek to System Tras Rowerowych, które połączyć mają spójną sieć węzłów integracyjnych.

Na listę, która trafi do marszałka, weszło 15 propozycji:

  • "TriPolis", czyli zintegrowany program współpracy inkubatorów przedsiębiorczości i parków naukowo-technologicznych;
  • "Centrum Kompetencji dla Sektora Usług Wspólnych";
  • Poprawa potencjału zdrowotnego osób w wieku produkcyjnym;
  • Dwa projekty dotyczą stworzenia wyspecjalizowanego Centrum Geriatrii, Programów Zintegrowanej Opieki i Telemedycyny (o dodatkowe środki na ten cel wystąpić ma Sopot);
  • Metropolitalny System Aktywizacji Społeczno-Zawodowej (stworzenie 36 lokalnych centrów usług);
  • Rewitalizacja społeczna, gospodarcza i infrastrukturalno-przestrzenna obszarów zdegradowanych lub zagrożonych (możliwe, że w ten pomysł włączone zostaną niektóre elementy "Produktu turystycznego Żuławy" oraz "Programu ożywienia pasa nadmorskiego");
  • System integracji zarządzania transportem publicznym z uwzględnieniem miast powiatowych jako lokalnych węzłów transportu publicznego, zmierzający do wprowadzenia wspólnego biletu;
  • Węzły integracyjne wraz z infrastrukturą towarzyszącą oraz Systemem Tras Rowerowych;
  • Modernizacja i rozbudowa miejskiej sieci ciepłowniczej oraz wybranych źródeł ciepła; Kompleksowa modernizacja energetyczna budynków użyteczności publicznej;
  • Ograniczenie chłonności energetycznej komunalnych budynków mieszkalnych; Podobna modernizacja budynków spółdzielczych i wspólnot mieszkaniowych;
  • Komercjalizacja i proces inkubacji projektów badawczo-rozwojowych.
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki