Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pacjent do hostelu zamiast do drogiego szpitala. ROZMOWA z prof. Jackiem Jassemem

rozm. Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
archiwum DB
Rozmowa z prof. dr. hab. Jackiem Jassemem, kierownikiem Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed i przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.


Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz zapowiedział w piątek zmiany, które diametralnie zrewolucjonizują system opieki onkologicznej w Polsce, prawdopodobnie poprawią wyniki leczenia i zbliżą nas pod tym względem do krajów Europy Zachodniej i USA. To propozycje ministra Arłukowicza czy Pana?

Zapowiedziane przez ministra zmiany są odpowiedzią na list otwarty Polskiego Towarzystwa Onkologicznego skierowany 18 grudnia ubiegłego roku do prezydenta, premiera oraz do ministra zdrowia. Prosiliśmy w nim o zniesienie limitów w onkologii. Po części jest to również forma wywiązania się z zadania rozwiązania problemu kolejek w ochronie zdrowia, które wyznaczył
ministrowi premier. Limity w onkologii, w praktyce oznaczające odkładanie w czasie niezbędnych działań diagnostycznych i leczniczych, zmniejszały szanse chorych na wyleczenie i powrót do społeczeństwa i były nie do zaakceptowania.

Do tej pory jakoś rządzący tego nie dostrzegali...
Na szczęście nasza prośba spotkała się z pozytywną odpowiedzią - premier przyjął mnie w swoim biurze poselskim już 28 grudnia. Prace nad ministerialnym pakietem zmian zbiegły się w czasie z przygotowywaniem przez onkologiczne towarzystwa naukowe strategicznego planu walki z rakiem w Polsce. Zawiera on znacznie szerszy zakres zagadnień i obejmuje następne dziesięciolecie. W ramach tych prac przygotowaliśmy także konkretne propozycje rozwiązań najpilniejszych problemów w onkologii. Propozycje te przekazywaliśmy na bieżąco ministerstwu i na nich głównie oparty jest przedstawiony w piątek
ministerialny projekt.

Opozycja polityczna, jak i część ekspertów uważa, że są one nierealne, bo bardzo kosztowne, a minister nie wskazał źródeł
finansowania.

Oczywiście, że trzeba znaleźć środki na ich realizację, ale niekoniecznie muszą to być wielkie dodatkowe pieniądze. Ogromne środki marnuje się obecnie na skutek nieracjonalnej organizacji polskiej ochrony zdrowia i my to pokazujemy, na przykład około 700 milionów złotych wydaje się rocznie na hospitalizację w trakcie chemioterapii i około 200 milionów złotych na hospitalizację w trakcie radioterapii, przy kosztach dziennego pobytu w granicach kilkuset złotych. A przecież obie te metody leczenia można w ogromnej większości przypadków stosować w ambulatoryjnym trybie i tak robi cały świat. Oczywiście chorym zamiejscowym trzeba stworzyć inne możliwości pobytu w trakcie leczenia, na przykład w formie hostelu, lub zwrócić im pieniądze za dojazd, ale jest to nieporównanie tańsze niż hospitalizacja.

Czy to oznacza, że niewielkie poradnie onkologiczne stracą rację bytu, bo kontrakty z NFZ dostawać będą teraz tylko wysokospecjalistyczne centra onkologii , bo tylko one będą w stanie zaoferować chorym na raka kompleksową opiekę?
W naszym planie proponujemy stworzenie mapy potrzeb onkologicznych w Polsce, która pozwoli między innymi na bardziej racjonalne rozmieszczenie placówek opieki onkologicznej. Na pewno oprócz dużych ośrodków onkologicznych potrzebne są także mniejsze jednostki, w tym przychodnie zlokalizowane blisko miejsca zamieszkania chorego, ale ważne jest, aby właściwie spełniały one swoją rolę w systemie.

Kiedy pierwsi pacjenci onkologiczni zaczną być diagnozowani i leczeni nowym trybem?
Rozwiązania zawarte w ministerialnym pakiecie wymagają dobrego przygotowania legislacyjnego, logistycznego i ekonomicznego. Na pewno potrzeba na to co najmniej kilku miesięcy, więc najważniejsze rozwiązania mają być wdrożone od przyszłego roku. Liczę jednak, że najpilniejsze zmiany będą wprowadzane szybciej.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki