Sześciolatki w szkole. Asystent nauczyciela - nietrafiony...

Sześciolatki w szkole. Asystent nauczyciela - nietrafiony pomysł posłów?

Anna Mizera-Nowicka

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Sześciolatki w szkole. Asystent nauczyciela - nietrafiony pomysł posłów?
Sześciolatki w szkole. Asystent nauczyciela - nietrafiony pomysł posłów?

Posłowie chcieli pomóc 6-latkom, które obowiązkowo pójdą do szkół. Zdecydowali więc, że do podstawówek mają trafić asystenci nauczyciela, a jeśli maluch i tak sobie nie poradzi w pierwszej klasie - będzie mógł wrócić do zerówki. ©K.Misztal

Do szkół mają trafić asystenci nauczyciela, po to by 6-latki miały łatwiejszy start. Środowiska oświatowe zaprotestowały. Dzielenie nauczycieli na dwie kategorie skłóci grona pedagogiczne - ostrzegają związkowcy i sprzeciwiają się zmianom, które przegłosował Sejm.
Sprzeciw związkowców i strach samorządowców oraz nauczycieli. To reakcja pomorskiego środowiska oświatowego na zmiany, jakie przegłosował Sejm. Posłowie chcieli pomóc 6-latkom, które obowiązkowo pójdą do szkół. Zdecydowali więc, że do podstawówek mają trafić asystenci nauczyciela, a jeśli maluch i tak sobie nie poradzi w pierwszej klasie - będzie mógł wrócić do zerówki.
- Kto zapłaci za pensję takiego asystenta? Gminy ledwo stać na jednego nauczyciela - komentuje Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni.
Pomysł ostro krytykują też związkowcy. Nie godzą się na to, by asystenta nie obowiązywała karta nauczyciela.
- Mają mieć gorsze warunki pracy, a kwalifikacje muszą mieć takie same jak nauczyciele - mówi Wojciech Książek z gdańskiej ,,S". - Dzielenie nauczycieli na dwie kategorie skłóci ich. Atmosfera w szkołach będzie jeszcze gorsza - zaznacza Książek.
ZNP ostrzega zaś, że jeśli nikt nie posłucha związkowców - dojdzie do strajków. Tymczasem pozytywnie o wprowadzeniu do szkół asystentów mówi psycholog SWPS w Sopocie. Doktor Urszula Sajewicz-Radtke podkreśla, że przy tak małych dzieciach każde ręce do pomocy są potrzebne. Gorzej za to ocenia możliwość powrotu 6-latków do zerówki, gdy już zaczną naukę w pierwszej klasie.

OGRANICZONY DOSTĘP DO TREŚCI

Pozostało jeszcze 70% treści

Pozostała część artykułu dostępna tylko dla prenumeratorów Piano.

Pełen dostęp do tego i 41 innych serwisów internetowych
w pakiecie Piano już od 9,90zł tygodniowo.

Wykup dostęp Zaloguj się do Piano

Po wykupieniu dostępu do Piano przeczytasz również:

W związku z ciszą referendalną komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Zobacz koniecznie!

Wideo