Sześciolatki w szkole. Asystent nauczyciela - nietrafiony...

Sześciolatki w szkole. Asystent nauczyciela - nietrafiony pomysł posłów?

Anna Mizera-Nowicka

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Sześciolatki w szkole. Asystent nauczyciela - nietrafiony pomysł posłów?
Sześciolatki w szkole. Asystent nauczyciela - nietrafiony pomysł posłów?

Posłowie chcieli pomóc 6-latkom, które obowiązkowo pójdą do szkół. Zdecydowali więc, że do podstawówek mają trafić asystenci nauczyciela, a jeśli maluch i tak sobie nie poradzi w pierwszej klasie - będzie mógł wrócić do zerówki. ©K.Misztal

Do szkół mają trafić asystenci nauczyciela, po to by 6-latki miały łatwiejszy start. Środowiska oświatowe zaprotestowały. Dzielenie nauczycieli na dwie kategorie skłóci grona pedagogiczne - ostrzegają związkowcy i sprzeciwiają się zmianom, które przegłosował Sejm.
Sprzeciw związkowców i strach samorządowców oraz nauczycieli. To reakcja pomorskiego środowiska oświatowego na zmiany, jakie przegłosował Sejm. Posłowie chcieli pomóc 6-latkom, które obowiązkowo pójdą do szkół. Zdecydowali więc, że do podstawówek mają trafić asystenci nauczyciela, a jeśli maluch i tak sobie nie poradzi w pierwszej klasie - będzie mógł wrócić do zerówki.
- Kto zapłaci za pensję takiego asystenta? Gminy ledwo stać na jednego nauczyciela - komentuje Ewa Łowkiel, wiceprezydent Gdyni.
Pomysł ostro krytykują też związkowcy. Nie godzą się na to, by asystenta nie obowiązywała karta nauczyciela.
- Mają mieć gorsze warunki pracy, a kwalifikacje muszą mieć takie same jak nauczyciele - mówi Wojciech Książek z gdańskiej ,,S". - Dzielenie nauczycieli na dwie kategorie skłóci ich. Atmosfera w szkołach będzie jeszcze gorsza - zaznacza Książek.
ZNP ostrzega zaś, że jeśli nikt nie posłucha związkowców - dojdzie do strajków. Tymczasem pozytywnie o wprowadzeniu do szkół asystentów mówi psycholog SWPS w Sopocie. Doktor Urszula Sajewicz-Radtke podkreśla, że przy tak małych dzieciach każde ręce do pomocy są potrzebne. Gorzej za to ocenia możliwość powrotu 6-latków do zerówki, gdy już zaczną naukę w pierwszej klasie.

OGRANICZONY DOSTĘP DO TREŚCI

Pozostało jeszcze 70% treści

Pozostała część artykułu dostępna tylko dla prenumeratorów Piano.

Pełen dostęp do tego i 41 innych serwisów internetowych
w pakiecie Piano już od 9,90zł tygodniowo.

Wykup dostęp Zaloguj się do Piano

Po wykupieniu dostępu do Piano przeczytasz również:

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Dziel i rządź

ela (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

Dzielić i rządzić to stara zasad zawsze sprawdzająca się w polityce. Nie mogąc wpłynąć na zmianę władza dominuje nad skłóconymi grupami społecznymi. Lekarze-pacjenci, nauczyciele-rodzice itp.,...rozwiń całość

Dzielić i rządzić to stara zasad zawsze sprawdzająca się w polityce. Nie mogąc wpłynąć na zmianę władza dominuje nad skłóconymi grupami społecznymi. Lekarze-pacjenci, nauczyciele-rodzice itp., itd... Wyłączcie telewizory i idźcie na wybory..!zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

No, proszę, znowu proteza.

Polihistor (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

Spieprzyliśmy coś, więc - miast się wycofać - dawaj, będziemy sztukować, zwiększając koszty dwukrotnie, trzykrotnie - a co tam!
Mamy państwową pocztę i nieudolnego zwycięzcę przetargu, i paraliż w...rozwiń całość

Spieprzyliśmy coś, więc - miast się wycofać - dawaj, będziemy sztukować, zwiększając koszty dwukrotnie, trzykrotnie - a co tam!
Mamy państwową pocztę i nieudolnego zwycięzcę przetargu, i paraliż w sądach. To co zrobimy? Wyślemy pracowników (sądów, oczywiście), by za dodatkową opłatą wezwania roznosili sami.
Nie mamy warunków do edukowania sześciolatków? Dodajmy nauczycielowi asystenta. Koszty wzrosną, ale alboż to pomysłodawcy zapłacą z własnej kieszeni? A klientelę wyborczą sobie powiększą, a co!
I tak dalej.
Przy ciągłym przerzucaniu na obywatela albo tylko(?) kosztów, albo i wykonania brakującej usługi.
Wypada się spodziewać, że wobec kurczącego się fachowego personelu medycznego pacjent proszony będzie, by sam się przed operacją znieczulił, albo pogonił torami kolejowymi do Warszawy. Lub choćby tylko do Tczewa. Z własnym listem albo tylko do cioci Frani.
Ważne, że Kaczyński nie rządzi już siódmy rok.
Dla tej krzepiącej świadomości można znieść każdy absurd. I rosnący w zastraszającym tempie dług publiczny. I afery. I korupcję. I kolejki do umierania.
Stuknij się w głowę, wyborco.
Także ty, który na wybory nie chodzisz - lepszego bowiem prezentu politykom (w tym przypadku wszystkim) sprawić nie możesz.
Ale tego też nie rozumiesz. :-)zwiń


Autor komentarza nie dodał zdjęcia

precz z komuną, PO i Tuskiem!

patriota (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 4 / 4

!

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Zobacz koniecznie!

Wideo