Pomorskie miasta mają szanse na tytuł "Modernizacja Roku"

  Pomorskie miasta mają szanse na tytuł "Modernizacja Roku"

  Jacek Skrobisz, Marcin Kamiński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Dziewięć obiektów z siedmiu pomorskich miast (Malborka, Słupska, Czerska, Ustki, Chojnic, Człuchowa i Wejherowa) ma szansę zdobyć nagrodę w 12 edycji konkursu "Modernizacja Roku 2007". Modernizacyjne współzawodnictwo to prestiż i pochwalenie się swoimi dokonaniami przed światem, m.in. patronami rywalizacji.
  A przedsięwzięciu patronują: trzy ministerstwa (infrastruktury, sportu i turystyki, zdrowia), generalny konserwator zabytków i główny inspektor nadzoru budowlanego. Celem konkursu jest wyłonienie najbardziej funkcjonalnych modernizacji budynków i budowli, które wykonano w 2007 roku.

  O statuetkę i tytuł "powalczą" obiekty, które zostały zakwalifikowane do etapu finałowego. Znalazły się w gronie 114 finalistów z całej Polski. Wśród nich jest Zespół Wnętrz Wielkiego Refektarza na Zamku Średnim Muzeum Zamkowego w Malborku.

  - Początkowo do konkursu miała być zgłoszona modernizacja ogrzewania w Wielkim Refektarzu, ale ostatecznie o nagrodę walczyć będzie cały zespół wnętrz - mówi Beata Stawarska, wicedyrektor Muzeum Zamkowego ds. administracji i marketingu. - Cieszymy się, że znaleźliśmy się wśród finalistów.

  Dzięki pracom konserwatorsko-budowlanym, finansowanym z pieniędzy unijnych, udało się doprowadzić Wielki Refektarz do wyglądu z czasów świetności. Zostały wymienione posadzki, odnowione ściany, odtworzono malowidła i kamienne elementy.

  Zachowano nawet średniowieczny system ogrzewania podłogowego, który przez całe wieki wykorzystywał do ocieplania pomieszczenia gorące kamienie, a teraz zastąpiono je grzałkami. Dzięki modernizacji Wielki Refektarz po blisko ćwierć wieku został w ubiegłym roku ponownie udostępniony odwiedzającym malborską warownię.

  Na zwycięstwo w konkursie liczą też: Czersk z rewitalizacją centrum, Ustka z adaptacją budynku szkoły na siedzibę Urzędu Miasta, Chojnice z restauracją Bazyliki Mniejszej wraz z otoczeniem. Człuchów zgłosił rewitalizację placu Bohaterów, a Wejherowo modernizację Biblioteki Miejskiej.

  Najwięcej szans na wyróżnienie ma Słupsk, skąd pochodzą aż trzy nominowane modernizacje: przebudowa empory wraz z montażem XIX-wiecznych organów w kościele ewangelicko-augsburskim, rewitalizacja Ogrodu Zamkowego i modernizacja ul. Sobieskiego.

  Słupski ratusz cieszy się i zaciera ręce, bo w ubiegłym roku został laureatem tego konkursu za zmianę oblicza bloku przy Starym Rynku. Miasto wyróżniono za elewację i termorenowację tego budynku, a pamiątkowe statuetki otrzymali: inwestor - Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej, wykonawca prac - Tech Bud ze Swochowa oraz autor projektu - Cezary Flis. Z kolei w 2004 roku miasto dostało wyróżnienie za modernizację ulicy Nowobramskiej.

  - Teraz trzymamy kciuki za nasze tegoroczne nominacje - mówi Mariusz Smoliński, rzecznik prezydenta Słupska. - W tym prestiżowym konkursie zdobywaliśmy już laury. Jednak ważniejsza od nagrody jest promocja naszego miasta i regionu w kraju.

  Udział w konkursie, organizowanym przez Targi Pomorskie Sp. z o.o. oraz Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego, jest płatny.
  - Opłata wynosi od 2 do 9 tysięcy złotych w zależności od nakładów poniesionych na modernizację - wyjaśnia Elwira Stefanowska, sekretarz konkursu. - Nagrodami są statuetka i tytuł "Modernizacji Roku".

  Ogłoszenie wyników w 14 kategoriach i wręczenie nagród nastąpi 28 sierpnia w Zamku Królewskim w Warszawie.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo