Przez aferę ze Szwedką reputację straci cały szpital

  Przez aferę ze Szwedką reputację straci cały szpital

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Mam nadzieję, że prokuratorskie śledztwo ustali personalia osoby - prawdopodobnie lekarza anestezjologa, który naniósł "poprawki" w medycznej dokumentacji młodej Szwedki, leżącej w śpiączce po operacji plastycznej w Pomorskim Centrum Traumatologii.
  J. Gromadzka-Anzelewicz

  J. Gromadzka-Anzelewicz

  To zacieranie śladów, ewidentne przestępstwo, za które grozi określona kara. I jeżeli nawet nie z powodu medycznego błędu czy braku starannego nadzoru po operacji, a z przyczyn ukrytych w ogranizmie, Christina zapadła w śpiączkę, opinia publiczna już w to nie uwierzy. Pacjenci zaczną się bać tego szpitala, bo przecież każda operacja, nie tylko z zakresu chirurgii plastycznej, wymaga znieczulenia. A do komercyjnych zabiegów stają ci sami anestezjolodzy co do operacji finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przez aferę ze Szwedką Pomorskie Centrum Traumatologii - skądinąd - słynące w kraju i na świecie z wielu nowatorskich operacji - w ciągu zaledwie kilku dni straciło reputację i okryło się złą sławą. Za błąd? pomyłkę? niedostateczną wiedzę? brak odpowiedzialności konkretnej osoby? - zapłaci utratą zaufania wielu znakomitych lekarzy.

  W ostatnich latach dawny Szpital Wojewódzki zaczął wyrastać na prawdziwą konkurencję dla wielu pomorskich szpitali. Jedno trzeba przyznać - jego b. dyrektor Mirosław Domosławski był wizjonerem. To dzięki niemu oraz kilku pełnym entuzjazmu ordynatorom szpital nabrał wiatru w żagle. Tu wykiełkował pomysł utworzenia kardiochirurgii dziecięcej i w Gdańsku rozpoczęły się operacje serca u najmłodszych. Rozwinęła się neurochirurgia, ortopedia stała się słynna na całe Pomorze, w klinice pediatrycznej utworzono jedyny w Polsce północnej ośrodek żywienia pozajelitowego dla najmłodszych pacjentów. Takich przykładów można podać o wiele więcej.

  Jednak z PCT dochodziły też złe wieści. W obłędzie oszczędzania (szpital musi się przecież bilansować) lekarze i pielęgniarki zachęcano do przechodzenia na kontrakty. Cieszący się znakomitą opinią zespół anestezjologów z oddziału intensywnej opieki medycznej praktycznie przestał istnieć. Jego ordynator, dr Barbara Skoczylas-Stoba, odeszła po wielu latach pracy. Miejsce etatowców, którzy tworzyli "team", zajęli lekarze kontraktowi. Przychodzą na dyżur z innych ośrodków, często nie znają dobrze szpitala. Z tego, że coś złego dzieje się w tym szpitalu, zdawali sobie sprawę sami lekarze. Wystarczy wspomnieć ostatni "bunt" na oddziale ratunkowym, do którego lekarzy sprowokowały braki kadrowe. Lekarze i medyczni ratownicy skarżyli się na przeciążenie pracą, alarmowali, że pracują na granicy bezpieczeństwa.
  Czy uda się ten niekorzystny trend odwrócić - nie wiadomo. Jedno jest pewne - o rozwoju medycznej turystyki pomorskie szpitale mogą zapomnieć i to na długie lata.

  Czytaj także

   Komentarze (4)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   !

   cc (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 26 / 34

   To nie afera ze Szwedką, jak widniej w tytule, ale z pracownikami szpitala, którzy ją okaleczyli. Po drugie - szpitale nie sa do zarabiania pieniedzy, tylko do leczenia. I nie moga byc...rozwiń całość

   To nie afera ze Szwedką, jak widniej w tytule, ale z pracownikami szpitala, którzy ją okaleczyli. Po drugie - szpitale nie sa do zarabiania pieniedzy, tylko do leczenia. I nie moga byc "konkurencyjne". To mylenie pojec - szpital to nie fabryka. zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   może to czubek góry lodowej?

   lm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 76 / 60

   Może inne szpitale przeprowadzają w Polsce nielegalne operacje?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   j.w.

   gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 47 / 47

   Mleko się rozlało. Nie tylko jeden szpital na Pomorzu.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bardzo odkrywcze pani redaktor :(

   Angela Merkel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 37 / 26

   dwojga nazwisk

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama