Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk. Komiks o Heweliuszu i jego uczniu

Grażyna Antoniewicz
"Uczeń Heweliusza"
"Uczeń Heweliusza" mat. promocyjne
Zbliża się 400 rocznica urodzin Jana Heweliusza. Astronom przyszedł na świat w Gdańsku 28 stycznia 1611 roku. Z tej okazji Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gdańsku ogłosiły konkurs na komiks. Nadesłano 16 prac, trzy z nich odpadły ze względów formalnych. Ostatecznie zwycięzcami zostali twórcy z Bydgoszczy - Krzysztof Trystuła (rysunek) oraz Maciej Jasiński (scenariusz).

Otrzymają nagrodę w wysokości 10 tys. zł. Jury doceniło ich komiks "Uczeń Heweliusza" ze względu na oryginalny scenariusz, efektowne postacie i odważne podejście do życiorysu gdańskiego astronoma.
- Z Krzysztofem Trystułą współpracuję od niedawna. To utalentowany i doświadczony rysownik, także ilustrator gier i książek. W tym roku wspólnie stworzyliśmy krótki komiks do antologii "W hołdzie Januszowi Chriście" - mówi Maciej Jasiński, dziennikarz zajmujący się obecnie projektowaniem gier komputerowych i pisaniem scenariuszy komiksów. - Sporo wiedziałem o Heweliuszu, ale żeby przygotować album musiałem sięgnąć do książek, takich jak "Astronom Ich Królewskich Mości" Tadeusza Twardowskiego czy "Heweliusz" Władysława Rybki.

Jan Heweliusz był nie tylko znakomitym astronomem, ale też astrologiem, który układał horoskopy królom i kupcom. Podobno mistrz początkowo negatywnie zareagował na propozycję wróżenia z gwiazd i przepowiadania przyszłości. Dlatego w komiksie "Uczeń Heweliusza" królowi Janowi Sobieskiemu przepowiada przyszłość z gwiazd uczeń astronoma Staszek, który wywróżył Sobieskiemu wiktorię wiedeńską. Scena ta rozpoczyna ciąg nieprawdopodobnych komiksowych zdarzeń.

- Na konkurs nadesłaliśmy jedynie konspekt. Teraz trzeba rozpisać go z podziałem na kadry - dodaje Maciej Jasiński. - W tym komiksie pokazujemy także Gdańsk sprzed czterystu lat.
Jan Heweliusz pierwszy stworzył mapę Srebrnego Globu. Dojrzał na nim to, co dziś nazywamy kraterami. To on zaprojektował i zbudował rzecz niezwykłą: teleskop, o którym mówi się, że był największy w ówczesnym świecie. Astronom był też konstruktorem instrumentów naukowych. Jako pierwszy użył wahadła do odmierzania czasu, budując zegary kolebnikowe. Długo by wymieniać jego osiągnięcia, ale dał się też poznać gdańszczanom jako piwowar, produkując w odziedziczonym po ojcu browarze wyborne piwo jopejskie.

Jury, poza główną nagrodą, zdecydowało się przyznać także honorowe wyróżnienia Jakubowi Martewiczowi z Przygodzic za komiks o Janie Heweliuszu oraz Bartłomiejowi Glazie z Wejherowa za pracę pod tytułem "Catalogus Stellarum Fixarum, czyli Księgi Gwiazd". Nagrodzony komiks zostanie wydany w nakładzie 500 egzemplarzy. Premiera podczas Bałtyckiego Festiwalu Komiksu GDAK w czerwcu 2011 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki