Powiat bytowski: Stracona kasa na nową drogę

  Powiat bytowski: Stracona kasa na nową drogę

  Marcin Pacyno

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gmina Czarna Dąbrówka pospieszyła się z remontem tej drogi, przez co straciła 90 tys. zł.

  Gmina Czarna Dąbrówka pospieszyła się z remontem tej drogi, przez co straciła 90 tys. zł. ©fot. leszek literski

  Z powodu pośpiechu gmina straciła 90 tys. zł. Urzędnicy twierdzą, że nie popełnili błędu.
  Gmina Czarna Dąbrówka pospieszyła się z remontem tej drogi, przez co straciła 90 tys. zł.

  Gmina Czarna Dąbrówka pospieszyła się z remontem tej drogi, przez co straciła 90 tys. zł. ©fot. leszek literski

  Budżet gminy Czarna Dąbrówka może stracić 90 tys. zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Powodem kłopotów jest błąd gminnych urzędników, którzy pospieszyli się z wykonaniem inwestycji, na którą przyznano dotację. Urząd Marszałkowski dopatrzył się nieprawidłowości i wstrzymał wypłatę pieniędzy, co nie podoba się mieszkańcom.

  - Urzędnicy powinni odpowiedzieć za to, że nie dopilnowali terminów. To przez nich lekką ręką pozbędziemy się tak dużej sumy - alarmuje jeden z mieszkańców.


  Władysław Ulanowski, wicewójt gminy Czarna Dąbrówka, stara się załagodzić sytuację. - Nie wszystko stracone. Jest szansa, że dotacja zostanie nam dana w przyszłym roku.
  W całej sprawie chodzi o remont drogi w miejscowości Kleszczyniec. W maju tego roku urząd otrzymał informację, że może liczyć na 90 tys. zł dotacji z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Urzędnicy w pośpiechu już w czerwcu rozpoczęli i zakończyli tę inwestycję.

  - Umowę o dofinansowanie podpisaliśmy w lipcu. To właśnie wtedy powstał problem, bo umowa została podpisana po zakończeniu inwestycji - wyjaśnia Ulanowski.

  Początkowo marszałek przychylał się do wypłacenia Czarnej Dąbrówce pieniędzy. Później zmienił zdanie. - Uznano, że nie będziemy mogli z nich skorzystać - przyznaje Ulanowski.
  Wieść o zmarnowanej dotacji obiegła gminę. Ludzie się zdenerwowali, bo gmina musiała pokryć koszty z własnych środków.

  - Czyli z pieniędzy lokalnych podatników. Tak jest najłatwiej - oburza się nasz informator.
  Ulanowski nadal stara się załagodzić sytuację. - Mamy obietnicę, że w przyszłym roku otrzymamy takie same pieniądze na modernizację innej gminnej drogi - podkreśla wicewójt. - Stało się tak, bo nie przeciągnęliśmy tej inwestycji do lipca. Za szybko ją zakończyliśmy. Mogliśmy działać wolniej. Wtedy by nie było problemu.

  Polskie prawo nie przewiduje karania urzędników za podobne zaniedbania. Wicewójt też nie zamierza wyciągać konsekwencji. - To nie jest wina urzędnika - zapewnia.

  W gminie Czarna Dąbrówka to już drugie w ostatnim czasie oskarżenie dotyczące niewłaściwego wydatkowania publicznych funduszy. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o sprawie sądowej wójta Wojciecha Gralaka, który odchodzi po wydaniu prawomocnego wyroku za niedopełnienie obowiązków służbowych. W sądzie był broniony przez adwokata opłacanego z gminnych funduszy. Samorząd zapłacił w sumie 30 tys. zł. Pieniądze wyciągnięto z budżetu, bo od kolejnych, niekorzystnych wyroków odwoływała się Rada Gminy.

  Pokłosiem niekorzystnego dla wójta wyroku był też nakaz zwrócenia diet radnych, którzy w poprzedniej kadencji zostali skazani za jazdę pod wpływem alkoholu. Nie stracili mandatów, choć powinni, bo wójt nie wystąpił do rady o ich odebranie. Gmina nie zwróciła się do radnych o oddanie diet.
  - Radca prawny stwierdził, że trudno będzie wyegzekwować te pieniądze - tłumaczy Danuta Heba, sekretarz urzędu.

  90 tys. - złotych, taka kwota mogła, ale prawdopodobnie nie trafi do budżetu gminy Czarna Dąbrówka. Urzędnicy pospieszyli się z zakończeniem inwestycji, przez co Urząd Marszałkowski odmówił wypłacenia pieniędzy.

  30 tys. - złotych, tyle z budżetu gminy Czarna Dąbrówka wyasygnowano na obronę skazanego wójta Wojciecha Gralaka. Proces został przegrany. Gmina zrezygnowała też z wyegzekwowania 20 tys. zł od skazanych radnych.


  Czy urzędnicy powinni płacić za błędy?

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama