Szczypiornistki Vistalu Gdynia zdobyły Puchar Polski! [ZDJĘCIA]

Janusz Woźniak
Sukces Vistalu Gdynia! Nasze szczypiornistki znakomicie spisały się w finale Pucharu Polski i pokonały KGHM Metraco Zagłębie Lubin 24:19! Tym samym podopieczne Jensa Steffena zgarnęły pierwsze trofeum w tym sezonie!

Final Four Pucharu Polski w Szczecinie rozpoczął się od sobotnich spotkań półfinałowych. Niespodzianek w nich nie było. Najpierw Zagłębie Lubin rozbiło Start Elbląg 33:20, a później Vistal Gdynia odebrał marzenia o grze w finale Pogoni Baltica Szczecin, pokonując gospodynie 26:19. Szczecinianki zaczęły bojowo i odważnie, ale w pierwszych minutach meczu zatrzymała je Małgorzata Gapska broniąc trzy rzuty karne. Z kolei skutecznością wykazały się Katarzyna Janiszewska i Iwona Niedźwiedź, zdobywczynie odpowiednio 8 i 7 bramek.

Niedzielny finał to było już czwarte podejście gdynianek do zdobycia Pucharu Polski. Trzykrotnie schodziły z boiska pokonane. Przed tym wyjazdem kapitan zespołu Małgorzata Gapska zapewniała, że tym razem to prestiżowe trofeum trafi wreszcie do Gdyni. Początek meczu zapowiadał, że popularna "Ryba" nie rzucała słów na wiatr. Jej dobre interwencje pobudzały koleżanki z pola do jak najlepszej gry i Vistal nie dawał się faworyzowanym rywalkom. Od stanu 4:4 lubinianki zdołały jednak odskoczyć na trzy bramki (8:5), ale riposta zawodniczek Vistalu była godna podziwu. Gdynianki na przerwę schodziły przy prowadzeniu 10:9.

W drugiej połowie żadna z drużyn nie chciał odpuścić. Nadal bardzo dobrze broniła Gapska, a ważne bramki zdobywała Niedźwiedź. W 43 minucie bramkę na 15:14 dla Vistalu zdobyła Emilia Galińska, a za chwilę dwie bramki dorzuciła do tej skromnej przewagi Patrycja Kulwińska i było 17:14 dla gdynianek. Na 9 minut przed końcem meczu przewaga gdynianek wzrosła do pięciu bramek (20:15) i zdobycie pucharu było coraz bardziej realne. Po kilku kolejnych akcjach Vistal prowadził jeszcze wyżej 22:15. Taką przewagę trudno było już roztrwonić. Kiedy zabrzmiał końcowy gwizdek sędziów gdynianki mogły zasłużenie wznieść ręce w geście triumfu.

Najlepszą zawodniczką finałowego meczu a także MPV całego turnieju wybrana została zdobywczyni 7 bramek w finałowym spotkaniu Iwona Niedźwiedź, która powiedziała później:

- To Zagłębie było faworytem tego meczu, bo ostatnio regularnie nas ogrywało. Tym bardziej cenne jest to zwycięstwo i pierwszy, w historii klubu, Puchar Polski. O naszym sukcesie zadecydowała skuteczniejsza gra w drugiej połowie meczu.

Obok Niedźwiedź, jak najbardziej zasłużenie, drugą indywidualną nagrodę dla najlepszej bramkarki turnieju otrzymała Gapska, a nagrodą dla całego gdyńskiego zespołu za zdobycie Pucharu Polski był czek na 50 tys. złotych.

KGHM Metraco Zagłębie Lubin - Vistal Gdynia 19:24 (9:10)