Menu Region

Popularny Rutinoscorbin wycofany z aptek. Dlaczego?

Popularny Rutinoscorbin wycofany z aptek. Dlaczego?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

PAP

PAP

Prześlij Drukuj
Główny Inspektor Farmaceutyczny na wniosek producenta zdecydował o wycofaniu z aptek niektórych partii Rutinoscorbinu. Powodem było niedotrzymanie standardów produkcyjnych przez jednego z dostawców substancji czynnej zawartej w tym leku.
Jak wyjaśniła w rozmowie z PAP Małgorzata Michałków z biura prasowego GlaxoSmithKline, producenta Rutinoscorbinu, chodzi jedynie o ok. 8 proc. wszystkich opakowań leku, który obecnie jest na rynku. Zapewniła, że leku w aptekach nie zabraknie.

Pytana o powód złożenia wniosku do GIF, poinformowała, że poddostawca rutozydu, czyli substancji czynnej zawartej w leku, nie dopełnił standardów dobrej praktyki wytwarzania.
"W przypadku niedopełnienienia dobrej praktyki wytwarzania, mimo że produkt jest bezpieczny, nie może on być na rynku" - wyjaśniła procedury firmy Michałków.

Czytaj także: Cudowne leki na odchudzanie mogą być śmiertelnie groźne

Ponadto substancja ta zawarta jest także w suplementach diety Rutinoscorvit, więc partia tego suplementu także zgodnie z decyzją GlaxoSmithKline zostanie wycofana z hurtowni, aptek i rynku pozaapteczngo.

W komunikacie na stronie internetowej producent podkreślił, że "sytuacja ta nie wpływa na bezpieczeństwo stosowania tych preparatów, co oznacza, że pacjenci mogą je bezpiecznie przyjmować". "GSK zdecydowało się jednak wycofać część serii produktów z hurtowni, aptek i rynku pozaaptecznego, gdyż firma nie akceptuje jakichkolwiek odstępstw od standardów produkcyjnych. (...) Wycofanie nie odbywa się z poziomu pacjenta" - dodano.

Jak zapewniła Michałków, po decyzji GIF apteki bardzo szybko, w ciągu kilku godzin, wycofują produkt z półek, a następnie zwracają do hurtowni farmaceutycznych, a te do producenta. "Wniosek złożyliśmy w czwartek i jeszcze tego dnia GIF wydał decyzję, więc w piątek określone serie Rutinoscorbinu powinny już zniknąć z półek w aptekach" - dodała.

GSC poinformowało, że kontynuuje produkcję Rutinoscorbinu oraz Rutinoscorvitu na bazie rutozydu dostarczanego przez innego dostawcę, nie związanego z tą sprawą. Firma podkreśla, że podjęła już działania mające na celu zapewnienie odpowiedniego poziomu dostaw produktów do klientów i konsumentów.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się