Pomorze: Raport NIK: burmistrz Rumi popełniła...

  Pomorze: Raport NIK: burmistrz Rumi popełniła niegospodarność

  Dariusz Chabior

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Pomorze: Raport NIK: burmistrz Rumi popełniła niegospodarność
  Kontrolerzy NIK stwierdzili, że gminna Rumia sprzedając w 2005 roku działki firmie MS Investment, na których ostatecznie stanęła stacja paliw Neste, dopuściła się niegospodarności.
  Pomorze: Raport NIK: burmistrz Rumi popełniła niegospodarność
  W piątek grupa radnych Rady Miasta Rumi poinformowała, na konferencji prasowej, o piśmie dotyczącym kontroli NIK, która zajmowała się bezprzetargowym zbyciem działek u zbiegu ulic Sobieskiego i Sawickiej. W 2005 r. od gminy kupiła je firma MS Investment, która później sprzedała je Neste. Transakcja budziła wątpliwości niektórych radnych, którzy starali się nią zainteresować prokuraturę i CBA. Poprzednie kontrole NIK , jak i działania prokuratury w Wejherowie, kończyły się pozytywnie dla urzędu.

  W ostatniej kontroli NIK stwierdza, że zbycie działek było działaniem niegospodarnym. Sprzedano je za 170 800 zł, (tj. 284,67 zł za 1 m kw.). Przy uwzględnieniu najniższej ceny (801.92 zł za 1 m kw.), spośród 4 transakcji kupna-sprzedaży nieruchomości z przeznaczeniem na automatyczną stację paliw, dokonanych w 2005 r. na terenie Rumi, Redy oraz Gdyni, możliwy do uzyskania przychód, byłby wyższy o 310.352 zł.

  Radny, ustępującej RM Piotr Zaradny, poinformował, że delegatura NIK w Gdańsku skierowała w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury w Malborku. Paweł Biedziak, rzecznik prasowy NIK, nie potwierdził wczoraj tej informacji.

  Pytana przez nas burmistrz Elżbieta Rogala Kończak, nie chce na razie komentować sprawy, ponieważ dokumenty z NIK doszły do niej nie podpisane,w związku z czym odesłała je do nadawcy. Wystosowała natomiast zapytanie do NIK, w którym prosi o wyjaśnienie, dlaczego przed przekazaniem jej podpisanych dokumentów i przed zamieszczeniem ich na stronie NIK, ukazały się one na stronach konkurującego z nią w wyborach ugrupowania politycznego.


  Na sprzedaży gruntów gmina mogła zarobić więcej
  Według kontrolerów NIK podczas sprzedaży działek przy zbiegu ulic Sawickiej i Sobieskiego w Rumi, które zostały ostatecznie zbyte firmie NESTE z przeznaczeniem na budowę bezobsługowej stacji paliw, doszło do niegospodarności.
  Z wyliczeń przedstawionych w Wystąpieniu Pokontrolnym NIK, gmina mogła stracić na transakcji 310.352 złote.
  Poprzednie kontrole NIK i działania w tej sprawie prokuratury w Wejherowie nie wykazały nieprawidłowości. Działki sprzedano w 2005 roku.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo