Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziel się procentem. Puckie Hospicjum pw. św.Ojca Pio wspiera chorych

Piotr Niemkiewicz, Roman Kościelniak
Praca Pauliny Ciupak, uczennicy SP nr 2 w Nowym Dworze Gd., dziewiąte miejsce w naszym konkursie plastycznym, 3441 głosów
Praca Pauliny Ciupak, uczennicy SP nr 2 w Nowym Dworze Gd., dziewiąte miejsce w naszym konkursie plastycznym, 3441 głosów rys. paulina ciupak
"Dziennik Bałtycki" prowadzi akcję "Podziel się procentem". Od poniedziałku, 3 marca informujemy o organizacjach pożytku publicznego, którym możemy pomóc. Jeśli do tej pory nie dokonaliście Państwo wyboru, spróbujemy ułatwić podjęcie decyzji - komu przekazać 1 procent swojego podatku. Dziś prezentujemy działalność Puckiego Hospicjum pw św.Ojca Pio.

Rozmowa z Agnieszką Lipińską, koordynatorką wolontariatu przy Puckim Hospicjum pw. św. Ojca Pio .

Puckie Hospicjum funkcjonuje już od pięciu lat. Czym przede wszystkim się zajmujecie?
Naszym najważniejszym zadaniem jest opieka nad osobami nieuleczalnie chorymi. W trudnych dla siebie chwilach potrzebują oni wsparcia, dobrego słowa czy zwykłej pomocy pielęgniarskiej. Dysponujemy zespołami opiekuńczymi składającymi się z lekarza, pielęgniarki, rehabilitantki, psychologa oraz księdza. Nieoceniona jest także pomoc wolontariuszy, którzy wspierają nas w opiece nad pacjentami.

Ilu macie podopiecznych?
W naszym hospicjum stacjonarnym mamy 18 łóżek.Niestety bardzo długa jest kolejka osób oczekujących na miejsce w placówce. Muszę jeszcze dodać, że ta lista nieustannie się wydłuża. Sprawujemy też opiekę nad chorymi w ich własnych domach. W ten sposób wspieramy najbliższych pacjenta, który nie chce opuścić swego domu. To swego rodzaju połączenie opieki paliatywnej z pomocą rodziny chorego. Zazwyczaj odbywają się cztery wizyty w ciągu tygodnia, a w jednej z nich uczestniczy zawsze lekarz. W razie potrzeby przychodzi też psycholog oraz kapłan z pociechą duchową.

Działalność placówki zajmującej się opieką zdrowotną musi sporo kosztować. Skąd bierzecie fundusze na tego typu działalność?
Kontrakt Narodowego Funduszu Zdrowia nie zapewnia pokrycia wszystkich kosztów. Przykładowo, z 18 łóżek fundusz finansuje tylko 15. Na utrzymanie pozostałych musimy sami zdobyć pieniądze. Dlatego zabiegamy wszędzie o wsparcie. Ksiądz Jan Kaczkowski, pomysłodawca utworzenia hospicjum, jeździ praktycznie po całej Polsce i w swych kazaniach opowiada o puckim hospicjum, prosząc o datki. Ponadto co roku otrzymujemy dotacje z lokalnych samorządów. Nieoceniona jest również pomoc sponsorów oraz wszystkich naszych darczyńców. Ale to wszystko nie wystarcza. Dlatego prosimy o odpisywanie jednego procentu z podatku dochodowego i przekazywanie go na naszą placówkę.

Jak duże jest to procentowe wsparcie?
W ubiegłym roku z 1 procentu dostaliśmy aż 16 procent naszego budżetu. To niemałe wsparcie. Te pieniądze pozwalają na opłacenie wszystkich faktur w końcówce roku. Co ciekawe, zauważamy, że co roku otrzymujemy coraz więcej pieniędzy od podatników.

Jakie plany?
W pierwszej kolejności chcemy kupić agregat prądotwórczy, który umożliwi funkcjonowanie w przypadku awarii zasilania. Planujemy także zakup kolejnych solarów do ogrzewania wody. To inwestycja, dzięki której będziemy mogli zaoszczędzić. Mam nadzieję, że zmaleją nasze rachunki za gaz. Na pewno przydałoby się odświeżyć wnętrze hospicjum. Po pięciu latach działalności chcemy pomalować ściany we wszystkich salach. W dalszej przyszłości myślimy o rozbudowie placówki.

Rozmawiali Piotr Niemkiewicz i Roman Kościelniak

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki