Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KOLOSY 2013 w Gdyni. Krzysztof Birkenmajer: Odkrył Lodowiec Gdańska i Przylądek Gdynia

Irena Łaszyn
Archiwum prywatne
Rozmowa z prof. Krzysztofem Birkenmajerem, geologiem, badaczem rejonów polarnych, uhonorowanym Super Kolosem 2013 za całokształt dokonań.

Panie Profesorze, odbierając w Krakowie Super Kolosa za całokształt dokonań eksploracyjnych, powiedział Pan: - Ta figurka będzie mi przypominać, jaki jestem mały. Tak mówi odkrywca, jeden z najwybitniejszych geologów i badaczy polarnych?
Przecież ja tym kolosom z Wyspy Wielkanocnej nawet do kolan nie sięgam!

Uczestniczył Pan w 23 polskich i międzynarodowych wyprawach polarnych. Któraś z nich szczególnie zapisała się w Pana pamięci?
Pierwsza wyprawa na Spitsbergen, z 1956 roku, kierowana przez Stanisława Siedleckiego, z udziałem Macieja Kuczyńskiego, Jerzego Piotrowskiego i Stanisława Rafałowskiego. Wybraliśmy wówczas miejsce pod budowę Polskiej Stacji Naukowej.

Był Pan współbudowniczym polskich stacji naukowych na Spitsbergenie i w Antarktyce Zachodniej. Często Pan tam potem bywał?

W ciągu pół wieku, od 1956 roku, brałem udział w 15 wyprawach polarnych do Arktyki (13 na Spitsbergen i 2 na Grenlandię) oraz 8 do Antarktyki.

Korzystając z przywileju odkrywców, na samej Antarktydzie wprowadził Pan ponad 200 polskich nazw geograficznych. Mamy tam teraz np. Grań Chopina czy Wybrzeże Jana Pawła II… Polarnicy z innych krajów nie zgłaszali sprzeciwu?
To nazwy dla obiektów (góry, półwyspy, lodowce, wybrzeża itp.) wcześniej nienazwanych. Zostały one zatwierdzone przez międzynarodowe organizacje polityczne i naukowe. Oprócz wymienionych przez panią, na Antarktydzie są jeszcze, m.in. Lodowiec Gdańska (Gdańsk Icefall), Przylądek Gdynia (Gdynia Point), Lodowa Kopuła Krakowa (Kraków Icefield), Lodospad Matejki (Matejko Icefall), Góra Wawel (Mount Wawel), Lodowiec Pendereckiego (Penderecki Glacier), Zatoka Polonez (Polonez Cove), Szczyt Sopotu (Sopot Peak), Lodowiec Wita Stwosza (Wit Stwosz Icefall).

A co to jest Birkenmajeria cometa? Zdaje się, że to jeden z gatunków czy rodzajów roślin, nazwanych na Pana cześć.
Birkenmajeria cometa nie jest rośliną, jest to skorupka zwierzęcia - promienicy (Radiolaria) z górnej jury Pienin, sprzed około 175 milionów lat. Oprócz tego, jest jeszcze około 10 innych nowych dla nauki nazw kopalnych roślin i zwierząt, z Antarktydy, Grenlandii, Spitsbergenu i Karpat, nazwanych przez badaczy od mojego nazwiska.

Pracował Pan naukowo, badał ostatnie białe plamy na powierzchni Ziemi, eksplorował jaskinie, pisał książki. Można to wszystko pogodzić?
Powiedziałbym, nie ostatnie, ale jedne z ostatnich białych plam na mapie świata. Jak pani widzi - można pogodzić, choć z trudem.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki