Gdańsk: Inspektor ochrony danych osobowych skontroluje...

  Gdańsk: Inspektor ochrony danych osobowych skontroluje szpital

  Jolanta Gromadzka-Anzelewicz, Tomasz Słomczyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Gdańsk: Inspektor ochrony danych osobowych skontroluje szpital

  ©Archiwum DB

  Generalny inspektor ochrony danych osobowych zajmie się z urzędu sprawą systemu CliniNet, z którego korzysta m.in. Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku. Decyzję tę podjął po naszej publikacji dotyczącej wdrażanego w tym szpitalu nowego systemu informatycznego, który niedostatecznie chroni dane o stanie zdrowia tysięcy leczonych w nim pacjentów.
  Gdańsk: Inspektor ochrony danych osobowych skontroluje szpital

  ©Archiwum DB

  Jak już informowaliśmy, kompleksowy system informatyczny, który od połowy lipca br. funkcjonuje w UCK, umożliwia personelowi łatwy dostęp do medycznych danych pacjentów. Na co dzień takie uprawnienia ma 1800 osób "białego personelu", zatrudnionego w 34 klinikach, licznych laboratoriach, pracowniach diagnostyki obrazowej itp. Wystarczy wpisać w przeglądarkę imię i nazwisko chorego, by na ekranie każdego komputera w UCK wyświetliła się historia choroby pacjenta oraz wyniki jego badań diagnostycznych.

  Te informacje mogą wykorzystać, niekoniecznie dla dobra chorego, m.in. firmy ubezpieczeniowe, farmaceutyczne czy organa śledcze. Arnold Paszta, biegły Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, ekspert w dziedzinie ochrony danych osobowych, uważa, że to niedopuszczalne. Jego zdaniem, dostęp do nich mogą mieć tylko osoby, którym jest to niezbędne w wykonywaniu zadań.

  - Nie może być tak, że pielęgniarka, np. z psychiatrii, ma dostęp do danych z onkologii - tłumaczy Arnold Paszta. - Jeśli go ma, to znaczy, że administrator danych nie dopełnił swoich obowiązków.
  I to właśnie sprawdzi GIODO.

  - Sprawa ta jest bowiem o tyle istotna, że mamy w niej do czynienia z przetwarzaniem nie tylko takich danych osobowych, które należą do danych tzw. zwykłych, ale także danych o stanie zdrowia, które - zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych - należą do danych tzw. wrażliwych i podlegają szczególnej ochronie - tłumaczy Małgorzata Kałużyńska-Jasak, dyrektor zespołu rzecznika prasowego GIODO. - Ich przetwarzanie w systemach informatycznych powinno odbywać się zgodnie z wymogami wskazanej ustawy oraz rozporządzenia MSWiA z dnia 2 kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych oraz warunków technicznych i organizacyjnych, jakim powinny odpowiadać urządzenia i systemy informatyczne służące do tego celu. Przepisy nakazują m.in. stosować co najmniej podwyższony poziom bezpieczeństwa, gdy administrator przetwarza dane szczególnie chronione, np. o stanie zdrowia.

  Tego stanowiska GIODO nie chce na razie komentować prof. Janusz Moryś, rektor GUMed. Na razie nie stwierdzono żadnego przypadku "wycieku" danych, a ostateczną decyzję, czy szpital wprowadzi ograniczenia w dostępie do nich, podejmą ordynatorzy poszczególnych klinik. System CliniNet ma wiele zalet, m. in. pozwala śledzić losy pacjenta, który często leczony jest na kilku oddziałach, i ułatwia rozliczenia z NFZ.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Dane osobowe

   Bartłomiej (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Takie zabiegi są bardzo dobre oraz przydatne, bo przecież w dzisiejszych czasach trzeba bardzo dbać o dane osobowe, bo każdy najmniejszy błąd może kosztować wyciekiem i powaznymi kłopotami....rozwiń całość

   Takie zabiegi są bardzo dobre oraz przydatne, bo przecież w dzisiejszych czasach trzeba bardzo dbać o dane osobowe, bo każdy najmniejszy błąd może kosztować wyciekiem i powaznymi kłopotami. http://emediatorlegal.pl/zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama