Menu Region

Starogard Gdański. Szczątki znalezione na terenie budowy...

Starogard Gdański. Szczątki znalezione na terenie budowy galerii handlowej trafią w godne miejsce

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Ewa Macholla

Prześlij Drukuj
Starogard Gdański. Szczątki znalezione na terenie budowy galerii handlowej trafią w godne miejsce Starogard Gdański. Szczątki znalezione na terenie budowy galerii handlowej trafią w godne miejsce

Teren budowy Galerii Neptun w Starogardzie Gdańskim (© archiwum starogard.naszemiasto.pl)

Na środę, 12 marca zaplanowana została uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej miejsce spoczynku 344 mieszkańców Starogardu. Zostali oni pochowani w okresie od XVII do XIX wieku na nieistniejącym już obecnie cmentarzu katolicko-ewangelickim przy alei Jana Pawła II.
Rzędy trumien odnaleziono w maju ubiegłego roku podczas robót na terenie budowy Galerii Neptun. Przeprowadzone zostały prace archeologiczne, a szczątki przeniesiono na teren lapidarium, które znajduje się przy ul. Owidzkiej w Starogardzie Gd. (w miejscu dawnego cmentarza protestanckiego). Tam też odbędzie się środowa uroczystość.

- W uroczystości przewidziany jest udział archeologa Roberta Krzywdzińskiego, który nadzorował prace archeologiczne na terenie nieistniejącego już cmentarza i który przedstawi historię tego miejsca, a także opowie o wynikach dotychczasowych badań - wyjaśnia Adam Iwanowski z Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta w Starogardzie.


Nie zabraknie również m.in. władz samorządowych, a także przedstawicieli Kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz ks. Witolda Krefta, proboszcza miejscowej parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Przypomnijmy, podczas robót ziemnych na terenie dawnej fabryki obuwia Neptun operator koparki natrafił na fragmenty trumny, w której znajdowały się ludzkie szczątki. Na miejscu pojawili się policjanci, których czynności nadzorował prokurator. Drewniane elementy z ludzkimi szczątkami były ułożone w regularnych rzędach, co wskazywało na to, że w tym miejscu znajdował się niegdyś cmentarzu.

Sprawą zainteresował się wojewódzki konserwator zabytków, który wydał decyzję o ekshumacji pod nadzorem archeologicznym. W listopadzie ub. roku szczątki zostały przeniesione w miejsce obecnego spoczynku. Zaskakujące znalezisko nie opóźniło znacząco prac przy budowie galerii, która powstaje na terenie byłej fabryki butów. Zgodnie z założeniami inwestora, obiekt powinien być gotowy w czwartym kwartale tego roku. Galeria ma mieć dwa poziomy, na których znajdować się będzie 150 lokali.

Cały artykuł publikujemy w sobotnim wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" z dnia 8 marca 2014 r. Gazeta jest również dostępna w wersji elektronicznej na www.prasa24.ple.macholla@prasa.gda.pl


Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się