Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim wyjedziesz na wakacje

Karolina Kulaszewicz
Zamierzasz zorganizować letnią wycieczkę? Jeżeli chcesz wyjechać z większą grupą, upewnij się, czy wszystko będzie przebiegać zgodnie z prawem.

W czasie wyjazdu możesz zostać skontrolowany.

- Jestem emerytowaną nauczycielką. Od sześciu lat organizuję tygodniowe wycieczki dla znajomych i przyjaciół - głównie emerytów - opowiada pani Elżbieta. - Zwiedziliśmy już razem wiele pięknych miejsc. Zawsze to ja zbieram pieniądze, opłacam ubezpieczenie i wynajmuję autokar. Mam jednak wątpliwości, czy wszystko przebiega zgodnie z prawem - dodaje czytelniczka.

Pani Elżbieta nie prowadzi biura podróży, nie czerpie też żadnych zysków z organizowania takich wyjazdów.

- W wycieczkach biorą udział tylko znajomi, nie chciałabym jednak mieć żadnych kłopotów z prawem. Bardzo proszę o wyjaśnienie, czy potrzebujemy jakichś dodatkowych zezwoleń - pyta gdańszczanka.
Z prośbą o wyjaśnienie zwróciliśmy się do Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku. Zdaniem ekspertów osoby, które organizują wyjazdy tylko dla swoich bliskich lub znajomych, nie łamią obowiązujących przepisów.

- Sytuacja wygląda inaczej, gdy w wyjeździe biorą udział osoby spoza grupy znajomych. Gdyby ta pani w jakikolwiek sposób ogłasza organizację takiej wycieczki i zachęcała do jej udziału osoby nieznajome, wówczas powinna zgłosić się po wpis do Rejestru Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych - zaznacza pracownik Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Wniosek o uzyskanie wpisu do rejestru należy złożyć właśnie w wymienionym departamencie . W Gdańsku mieści się on przy ul. Okopowej 21/27.

Przed wyjazdem na wycieczkę organizowaną przez biuro podróży, warto upewnić się, czy firma jest wiarygodna. Każdy organizator powinien posiadać wszystkie dokumenty prawne, pozwalające na prowadzenia takiej działalności i mieć wpis do Ewidencji Organizatorów Turystyki. Składa wówczas polisę u marszałka województwa, która zapewnia ochronę praw klienta. Jeżeli więc wycieczka, obóz lub kolonia odbywa się poza granicami kraju, a organizator - wbrew obowiązkowi - nie zapewni powrotu do kraju, koszty drogi powrotnej pokrywane są z polisy. Gwarantuje ona również zwrot kosztów poniesionych przez klienta w sytuacji, kiedy wyjazd krajowy lub zagraniczny nie dojdzie do skutku.

Warto również pamiętać o tym, że jeżeli firma nie wywiązała się z obietnic - np. z własnej winy w czasie wyjazdu nie zrealizowała zagwarantowanego zwiedzania lub warunki hotelowe znacznie odbiegały od tych, które reklamowała - możesz domagać się zwrotu kosztów. Musisz jednak mieć na to dowody.

Powinieneś wówczas zgłosić się do rzecznika praw konsumenta, przedstawić program obozu przygotowany przez firmę i udowodnić, że w rzeczywistości część zajęć, za które zapłaciłeś, w ogóle się nie odbyła. Wówczas rzecznik będzie interweniował w twoim imieniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki