Pomorski Sejmik bierze Platforma. Zdobyła 45,38 procent...

  Pomorski Sejmik bierze Platforma. Zdobyła 45,38 procent głosów. Co to oznacza?

  red.

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Pomorski Sejmik bierze Platforma. Zdobyła 45,38 procent głosów. Co to oznacza?
  Platforma Obywatelska wygrała wybory do sejmiku pomorskiego uzyskując 45,38 proc. głosów - wynika z nieoficjalnych danych PKW podanych na podstawie ponad 61 proc. protokołów z obwodów głosowania. Pozostałe komitety uzyskały następujący wyniki: PiS - 18,28 proc, SLD - 12,56 proc., PSL - 7,67 proc., Krajowa Wspólnota Samorządowa - 6,14 proc.
  Pomorski Sejmik bierze Platforma. Zdobyła 45,38 procent głosów. Co to oznacza?
  Poniżej 5-procentowego progu wyborczego znalazły się: KPEiR - 3,94 proc., Polska Partia Pracy - Sierpień 80 - 1,37 proc., LPR - 1,21 proc., UPR - 1 proc., Nasz Dom Polska - Samoobrona Andrzeja Leppera - 0,99 proc., komitet Janusza Korwin-Mikke - 0,52 proc., Solidarny Gdańsk - 0,45 proc. Prawica Rzeczypospolitej - 0,30 proc.

  Frekwencja wyniosła 26,46 proc.  Będziemy rozmawiać po wyborach

  Z Mieczysławem Strukiem, marszałkiem woj. pomorskiego, przez lata związanym ze SKL, a następnie z Platformą Obywatelską, rozmawia Artur S. Górski


  Można przewidywać, że ludzie Platformy Obywatelskiej utrzymają przewagę na poziomie regionu. To sondażowe poparcie przełoży się na mandaty w Sejmiku. Czy słaba opozycja nie spowoduje, że ludzie PO popadną w samozadowolenie?
  Poczekajmy na oficjalne wyniki wyborów. Przypomnę, że w minionej kadencji mieliśmy silną Platformę i silną opozycję, z którą trzeba było się liczyć. Mimo że Platforma miała większość, to zawiązaliśmy koalicję z PSL, mającym dwóch radnych. Nikt nie ma patentu na mądrość. Kandydujący wczoraj do sejmiku byli radni opozycji z PiS wskazują na nasze wspólne samorządowe sukcesy. Oprócz słów krytycznych chwalą się inwestycjami, wykorzystaniem środków unijnych czy projektami naprawczymi w służbie zdrowia. Ten dialog z opozycją, choćby o koniecznej reformie służby zdrowia, w nowej kadencji będzie prowadzony.

  Zanosi się jednak na jednopartyjny zarząd województwa. Czy nie stworzy to frakcyjnych konfliktów w samej PO o obsadę stanowisk?
  Są w samej Platformie różne opinie. To duża partia, o znacznym poparciu, skupiająca też różne środowiska, ale nie nazwałbym ich zwalczającymi się frakcjami. Podziały na konserwatystów, na liberałów to dawne czasy. W samorządzie jest grupa starych wyjadaczy. Dostanie się też pewnie do Sejmiku grupa młodych działaczy. Wierzę w rozsądek władz PO i tonowanie zapędów tych, którzy doświadczenie jeszcze muszą zdobywać. Optymalny byłby mariaż doświadczenia i młodości. Na poziomie regionu do sprawowania władzy nie wystarczy sam zapał i chęć, konieczne jest doświadczenie i umiejętności.

  Czy rzeczywiście mamy już samorządną Rzeczpospolitą? Co Pan odpowie tym, którzy twierdzą, że zapowiadana niska frekwencja na poziomie 40 proc. to efekt zabetonowania przez partie sceny politycznej i samorządowej?
  Gdyby frekwencja w wyborach oscylowała wokół 40 proc., to byłoby źle. Ważne będzie, czy do wyborów poszli młodzi ludzie, czy są zainteresowani samorządem. To ważne nie tylko dla naszego wyniku. Ale tutaj chodzi o przyszłość społeczeństwa obywatelskiego. Wyższa frekwencja to też wzmocnienie siły mandatu, otrzymanego przy znacznym udziale wyborców. Niezrozumiały jest dla mnie ten fenomen niskiego uczestnictwa w tak ważnych dla lokalnych społeczności wyborach. Od ludzi w nich wyłonionych zależy przecież, ile zapłacimy za wodę lecącą z kranu, za wywóz śmieci, jak i czy będą wykorzystane środki unijne.

  Przyjmijmy, że po ogłoszeniu oficjalnych wyników zarówno Pan, jak i koledzy z PO wejdziecie do Sejmiku. Co będzie dla was przez kolejne lata najważniejsze? Ponieśliście w ubiegłej kadencji kilka porażek. Choćby niezagospodarowanie pałacu w Waplewie...
  Dla kolegów z Malborka i Sztumu ważne będzie uruchomienie muzeum wsi szlacheckiej i ziemiaństwa w Waplewie. Bo to sprawa prestiżu. Dla kolegów z Wejherowa - muzeum piśmiennictwa. Najważniejsze jednak będzie dokończenie inwestycji realizowanych w ramach projektów unijnych, projekt kolei metropolitalnej. Nie tracimy z oczu zadań ze sfery kultury, jak gdyński Teatr Muzyczny, gdański Teatr Szekspirowski. Konieczne będzie wypracowanie polityki wobec szpitali i wobec NFZ, czyli przekształcenia w służbie zdrowia. Konsolidacja i komercjalizacja w ochronie zdrowia musi być poprzedzona dyskusją z udziałem opozycji, środowiska medycznego, menedżerów. To same szpitale, choćby gdański szpital na Zaspie czy tzw. szpital dziecięcy przy ul. Polanki chcą zmian organizacyjnych. Po wtóre - metropolia, rozwijająca się dla dobra regionu i w końcu - perspektywa finansowania przedsięwzięć przez Unię Europejską.

  Czy możemy mówić o tej rzeczywistej pomorskiej współpracy? Być może nie ma wspólnoty metropolitalnej?
  Metropolia jest. Gdańsk ze swoim potencjałem intelektualnym, gospodarczym jest swoistym koniem pociągowym. Zależy mi też na tym, by rosły ośrodki powiatowe. Poprzez sieć transportową może przecież odbywać się transfer ludzi i kapitału z i do metropolii.

  Gdynia nie patrzy z sympatią na dominację Gdańska. Nie ma też ustawy metropolitalnej.

  Brak ustawy nie jest winą samorządu. Na razie współpraca jest daleko niewystarczająca. Dlatego mówimy o współpracy w ramach metropolii. Te antypatie, czy raczej dystans, wynikają z cech osobowościowych liderów. Musimy siąść do stołu, by zlikwidować bariery. Wspólnie, po męsku, szczerze porozmawiać, czego chcemy, czy zależy nam na konsolidacji, jak widzimy przyszłość osi transportowej, czyli np. SKM i kolei metropolitalnej, szczególnie istotnej dla regionu, o lotnisku czy lotniskach w Trójmieście, o trasach obwodowych. Udało się włączyć w SKM współudziałowców Gdańsk, Sopot, Gdynię i Pruszcz Gdański. Kolej teraz na Tczew, Rumię, Redę, Wejherowo. Jest województwo kilku prędkości, ale niwelowaniu tych różnic służy Regionalny Program Operacyjny.

  1 3 4 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   NatQdQnvVUbpuaBmKL

   kWkJpGdrDUAHTm (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 6

   szrAyA mzusyfyiybap, [u**********vclvbossunln.com/]vclvbossunln[/url], [link=http://utvrnnqbecqo.com/]utvrnnqbecqo[/link], http://rcqbawjcmfrw.com/

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama