Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chory staw biodrowy: jak sobie z nim poradzić [OBJAWY, LECZENIE]

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
- Jeżeli dojdzie do destrukcji stawu i znacznych zaburzeń jego funkcji należy rozważyć zastosowanie sztucznego stawu, czyli endoprotezy - twierdzi  dr Wiktor Szandorowski
- Jeżeli dojdzie do destrukcji stawu i znacznych zaburzeń jego funkcji należy rozważyć zastosowanie sztucznego stawu, czyli endoprotezy - twierdzi dr Wiktor Szandorowski Tomasz Bołt
Choroba zwyrodnieniowa upodobała sobie przede wszystkim stawy biodrowe. Schorzenie postępuje, niestety, nieubłaganie, ale można próbować ten proces nieco opóźnić.

Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem zwyrodnienia stawu biodrowego - fachowo koksartrozy - jest ból. Z relacji osób, które na nią cierpią wynika, że ból początkowo obejmuje biodro i pachwinę i nasila się w trakcie chodzenia. Wraz z postępem choroby dolegliwości pojawiają się także w czasie leżenia czy odpoczynku. Aby uniknąć go podczas chodzenia, chory zaczyna utykać. Rozwijające się w stawie zmiany prowadzą do coraz większej sztywności stawów, zwężenia szpary stawowej, co za tym idzie do poważnych problemów z poruszaniem się.

- Powinniśmy używać raczej określenia choroba zwyrodnieniowa, ponieważ nawet, gdy dotyczy ona tylko jednego stawu, wpływa na funkcjonowanie całego człowieka, ogranicza jego sprawność i jest przyczyną inwalidztwa - zastrzega dr Wiktor Szandorowski, kierownik oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej w gdańskim Szpitalu im. Mikołaja Kopernika.

Najczęstsze przyczyny

- Według statystyk dotyczy ona około 4 proc. osób powyżej 60. roku życia, ale zwyrodnienie stawu wykrywa się również i to często u osób w młodszym wieku. Nie wiadomo do końca, dlaczego część ludzi zachowuje zdrowe i sprawne stawy do późnego wieku, a u części koksartroza w szybkim tempie prowadzi do niepełnosprawności.

- Najczęstszą przyczyną rozwoju zwyrodnienia biodra, bo w blisko 40 proc. przypadków, są nieprawidłowości kształtu, a co za tym idzie funkcjonowania stawu, powstałe na tle wady wrodzonej, tak zwanej dysplazji - wyjaśnia doktor Wiktor Szandorowski. - Choroba może rozwijać się również jako następstwo złamania, mikrourazów, np. sportowych lub wynikających z ekspozycji zawodowej, czy też nadwagi i chorób metabolicznych.

Nie więc dziwnego, że Światowa Organizacja Zdrowia uznała zwyrodnienie stawów za schorzenie cywilizacyjne. Z analizy wizyt w poradniach i gabinetach lekarskich wynika że po chorobach kręgosłupa właśnie zwyrodnienie biodra jest najczęstsza przyczyną zgłaszania się pacjentów po poradę specjalistyczną u ortopedy.

- Stanowi ona niezwykle trudny a zarazem złożony problem terapeutyczny, społeczny i ekonomiczny - przekonuje ortopeda.

Pierwsze objawy

- W ostatnich latach coraz częściej o roli w tym procesie mówi się o zaburzeniach kształtu biodra, powstałych w wyniku chorób okresu rozwojowego i powodujących powstanie tzw. konfliktu panewkowo-udowego - tłumaczy dr Szandorowski.

Pokłada się też spore nadzieje w tym, że wczesne wykrywanie i leczenie małoinwazyjnymi metodami chirurgicznymi wydłuży komfort i funkcjonowanie naturalnego biodra.Jeżeli jednak dojdzie do destrukcji stawu i znacznych zaburzeń jego funkcji - należy rozważyć zastosowanie sztucznego stawu, czyli endoprotezy. Jednym z pierwszych objawów zwyrodnienia stawu biodrowego jest najczęściej ból w pachwinie, pojawiający się przy wstawaniu i chodzeniu, a często promieniujący także do kolana.

Bywa, że pierwszym objawem choroby jest ból kolana. Jeżeli więc ból w pachwinie się pojawi, warto poradzić się doświadczonego ortopedy, ponieważ badając chorego może on często ocenić staw, zanim jeszcze zmiany w widoczne będą na zdjęciu rentgenowskim.

Ortopeda sprawdzi

Lekarz sprawdza przede wszystkim ruchomość stawu. W chorym ruch rotacyjny, szczególnie ruch udem do wewnątrz, będzie ograniczony. Gdy coś złego zaczyna się dziać w naszym stawie (przebudowuje się torebka stawowa, rozrasta się maziówka) ruszanie nim powoduje dolegliwości bólowe.

W zaawansowanych stadiach choroby ból pojawia się także w spoczynku, a staw staje się coraz mniej ruchomy. Potwierdzenie lub wykluczenie rozpoznania opiera się również na badaniach radiologicznych. Najczęściej choroba rozwija się latami, niekiedy jednak może mieć przebieg gwałtowny lub też skryty, pod płaszczem objawów innych współistniejących schorzeń np. neurologicznych.

Jak sobie pomóc

- Już przy pierwszych dolegliwościach trzeba zacząć odciążać staw - radzi dr Wiktor Szandorowski. - Zredukować nadwagę i zrezygnować z aktywności negatywnie wpływających na chorą chrząstkę. Trzeba bowiem zdawać sobie sprawę, że zwyrodnienie to proces polegający na niszczeniu chrząstek stawowych. Ich podstawowym zadaniem jest amortyzacja oraz zmniejszanie tarcia kości. Zmiany spowodowane wiekiem, nadwagą, urazem lub martwicą kości sprzyjają powstawaniu wyrośli kostnych, które przyśpieszają niszczenie stawu oraz znacznie ograniczają jego ruchomość.

Dr Wiktor Szandorowski zaleca więc korzystanie z rehabilitacji ruchowej, wzmacnianie mięśni obręczy biodrowej i stosowanie fizykoterapii.

Redukują ból, nie leczą

Leki z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych łagodzące dolegliwości zmniejszają ból, ale nie leczą. Inne preparaty, którym przypisuje się działanie odbudowujące chrząstkę, nie mają natomiast znaczenia udokumentowanego badaniami naukowymi. Natomiast utrata zbędnych kilogramów w każdym wieku jest korzystna dla zdrowia.

Ważne jednak, by robić to w sposób racjonalny, systematyczny, najlepiej pod nadzorem dietetyka. Osoby z chorobami narządu ruchu powinny skonsultować dobór ewentualnych ćwiczeń fizycznych ze specjalistą. W przypadku zmian zwyrodnieniowych najczęściej zalecane jest pływanie i jazda na rowerze - to pozwala zachować funkcje stawu, poprawić jego ruchomość i wzmocnić okoliczne mięśnie.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki