NASZ PATRONAT
  Relacje z festiwalu filmowego w Gdyni

  Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 18 - 23 września

  Rozwiń
  Słupsk: Dofinansowanie na ochronę brzegu zagrożone

  Słupsk: Dofinansowanie na ochronę brzegu zagrożone

  Robert Gębuś

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Projekt, okrzyknięty największą inwestycją w ochronę brzegów morskich w powojennej Polsce, stanął pod wielkim znakiem zapytania. Jeśli Urząd Morski w Słupsku nie sporządzi na czas raportów oddziaływania inwestycji na środowisko w Łebie, Ustce i Rowach, to przepadnie 200 mln zł, które chce pozyskać z Unii Europejskiej. Proceduralny zegar tyka, bo konkurs na dofinansowanie jest już w marcu, a to nie jedyne sprawy, które musi dopiąć UM.
  Ochrona brzegów morskich to ważna inwestycja

  Ochrona brzegów morskich to ważna inwestycja ©pp

  - Realnie na to patrząc, nie zdążymy - alarmuje Adam Meller- Kubica z Urzędu Morskiego w Słupsku. - Musimy przygotować raporty, pozyskać środki na dokumentację projektową i dopiero potem rozpisać przetarg na projekt. Bez tego nie możemy przystąpić do konkursu.

  Tereny, na których prowadzona będzie inwestycja, należą częściowo do Słowińskiego Parku Narodowego. Dlatego okazało się, że nie wystarczy karta informacyjna oceny wpływu na środowisko, sporządzona przez urząd. O raporty środowiskowe zawnioskowała do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Regionalna Rada Przyrody.

  - Należy wykazać, jaki jest wpływ inwestycji na środowisko - tłumaczy Katarzyna Woźniak, dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego. - Tereny na których prowadzona będzie inwestycja objęte są programem "Natura 2000" i taki jest wymóg Unii Europejskiej dotyczący tych obszarów. Inwestor powinien o tym wiedzieć.

  Urzędnicy muszą policzyć gatunki zwierząt na terenach inwestycji, a także wykazać zagrożenia i sposoby ich minimalizacji.

  - Traktujemy tę sprawę priorytetowo - mówi Hanna Dzikowska, Dyrektor RDOŚ. - Urząd może skorzystać z istniejącej inwentaryzacji. Kiedy otrzymamy raporty, to po trzech tygodniach, wymaganych procedurą, możemy je zatwierdzić.

  - Jeśli nie pozyskamy tych 200 mln zł teraz, to możemy nie dostać ich już nigdy. Ta suma to 20- letni budżet UM, a pieniędzy na ochronę brzegów brakuje - kwituje Adam Borodziuk, zastępca dyr. UM w Słupsku.

  Na ratunek morskim brzegom

  Inwestycja, której wpływ na środowisko musi przedstawić UM w Słupsku dotyczy umocnień brzegowych.
  Na budowę umocnień w Kołobrzegu i Darłowie Urząd Morski w Słupsku pozyskał już środki. W kolejce czekają Ustka, Łeba i Rowy. Za około 200 mln złotych mają tam powstać m.in. system betonowych progów podwodnych, wypełnionych tzw. sztuczną rafą, system ostróg brzegowych oraz sztuczne zasilanie, które ograniczyłoby ubytki w refulacji. Łącznie z inwestycjami w Darłowie i Kołobrzegu Urząd Morski planował pozyskać na ten cel ponad 450 mln zł.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama