Starogard Gdański: Narzekają na zimno i brak ciepłej wody

  Starogard Gdański: Narzekają na zimno i brak ciepłej wody

  W. Kłos, E. Macholla

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W blokach przy ul. Ściegiennego, położonych niedaleko Kociewskiego Centrum Zdrowia, ogrzewanie nie działa tak jak powinno. Mieszkańcy twierdzą, że jest to wina szpitala, który, szukając oszczędności, sam obniżył temperaturę dochodzącą do ich domów.
  Mieszkania były kiedyś własnością szpitala, później zostały przez starogardzian wykupione, ale ciągle są na jednym węźle ogrzewania. - Płacimy za wszystko normalnie, a nie dostajemy odpowiedniego ciepła - tłumaczą mieszkańcy. Bardzo chętnie odłączyliby się od szpitala, ale na to potrzeba sporych pieniędzy.

  - Prosimy STAR-PEC od dwóch lat, aby nas usamodzielnić, ale na taką operację nie ma funduszy. Musielibyśmy prawdopodobnie za to zapłacić sami - mówi Halina Preising, administrator budynków.
  Trzeba podkreślić, że taka sytuacja nie zdarzała się w poprzednich latach - zawsze temperatura była odpowiednia i współpraca ze szpitalem układała się dobrze. Teraz jednak temperatura wody w mieszkaniach przy Ściegiennego ma tylko 30 stopni Celsjusza.

  - Szpital tłumaczy, że u nich wyjściowa temperatura jest powyżej 40 stopni, ale dziwne jest to, że na tak krótkim odcinku różnica temperatur wynosi aż 10 stopni - zastanawia się pani administrator.
  Budynki spełniają wszystkie normy budowlane, więc nie ma mowy o tym, że ciepło "ucieka" gdzieś przez wadliwą konstrukcję budynku. Sytuacja trwa już od dwóch tygodni, a w tym czasie złożono nawet skargę do Starostwa Powiatowego, jako organu prowadzącego KCZ. Kilka dni temu odbyło się spotkanie zainteresowanych stron, na którym ustalono plan dalszych działań. - Będziemy prosić STAR-PEC, żeby sprawdził węzły przesyłowe - wyjaśnia Halina Preising.

  - Odłączenie od szpitala nie jest takie proste, gdyż trzeba by było wybudować nowy ciepłociąg i węzeł - wyjaśnia Mieczysław Serocki, dyr. ds. eksploatacji w STAR-PEC. - Szukamy rozwiązania i niewykluczone, że w planach inwestycyjnych na rok 2012 zostanie wpisana budowa nowej sieci, co wiąże się z kosztem ok. 300 tys. zł. Wspólnoty musiałyby ze swej strony pokryć koszty wybudowania węzła cieplnego, a to wydatek rzędu 30 tys. zł.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Polecamy

   Wideo