Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Stutthof włącza się do protestu

Tomasz Chudzyński
A. Arent-Mendyk
Muzeum Stutthof włącza się do protestu przeciwko stosowanemu przez niektóre amerykańskie gazety stwierdzeniu o "polskich obozach koncentracyjnych". Na stronie internetowej placówki pojawiła się specjalna informacja w tej sprawie, wraz z apelem polonijnej Fundacji Kościuszkowskiej. Podobną adnotację na swojej stronie zamieściło Muzeum Auschwitz.

- Osobiście podpisałem protest zamieszczony w sieci przez fundację - mówi Piotr Tarnowski, dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie. - Również przekazałem go swoim wszystkim znajomym za pomocą konta na portalu społecznościowym Facebook.

Przypomnijmy, artykuł zawierający sformułowanie "polskie obozy koncentracyjne" pojawił się w ubiegłym tygodniu w jednym z amerykańskich wydań gazety koncernu medialnego potentata Ruperta Murdocha. Po interwencjach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych gazeta odmówiła sprostowania. Postawa ta wzburzyła m.in. amerykańską Polonię. Amerykańscy Polacy protestowali pod siedzibą gazety. Polonijna Fundacja Kościuszkowska rozpowszechniła specjalny apel protestacyjny przeciwko fałszowaniu historii, prosząc o wsparcie polskie placówki muzealne. W sumie list podpisało około 90 tys. osób, w tym znane postaci światowej nauki, kultury i polityki, m.in. Lech Wałęsa.

- Używanie takich sformułowań to oczywiste fałszowanie historii - tłumaczy Tarnowski. - To nie Polacy projektowali i tworzyli obozy koncentracyjne w czasie II wojny światowej. Rzeczpospolita jako państwo pod okupacją nazistowską nie sprawowało suwerennej władzy nad swoim terytorium. To Polacy byli w znacznym stopniu ofiarami obozów koncentracyjnych. Niestety, stwierdzenie o "polskich obozach koncentracyjnych" jest bardzo niebezpieczne, w wielu krajach przenika do języka publicznego i po prostu szkodzi wizerunkowi Polski jako państwa. Niestety, najmłodsze pokolenia mają coraz mniej okazji do spotkań z byłymi więźniami, a wiedza o obozach koncentracyjnych, II wojnie światowej, niemieckim nazizmie i holokauście jest coraz mniejsza.

Petycja ma zostać przekazana amerykańskim redakcjom stosującym nagminnie sformułowanie "polski obóz śmierci" z żądaniem zaprzestania tej praktyki.

List można znaleźć i podpisać na stronie internetowej www.stutthof.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Muzeum Stutthof włącza się do protestu - Dziennik Bałtycki

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki